רקפות עם כוכבים

הישג גדול לבית הספר "רקפות" בקריית ביאליק, שהפך לבית הספר הראשון בארץ בעל הסמכה של 2 כוכבים ירוקים לפי תקן בנייה ירוקה

 

בית הספר רקפות בקריית ביאליק, חלוץ המיזם לבניה ירוקה, הינו בית הספר הראשון בארץ בעל הסמכה של 2 כוכבים ירוקים לפי תקן בנייה ירוקה. הוא נמנה עם שישה מבני ציבור היחידים שיש להם שני כוכבי התקן ומעלה.
בית הספר תוכנן בראייה כוללת לטובת יצירת סביבה לימודית המיטיבה עם תלמידי בית הספר, תוך צמצום הפגיעה בסביבה. בית הספר הוא חלק מחזון העיר להקים מרחב למידה אטרקטיבי ולהשקיע בחינוך דור העתיד להיות שגרירים סביבתיים.
בית הספר הוא פיילוט של המשרד לאיכות הסביבה, הבא לעודד בניית בתי ספר ירוקים. בית הספר "רקפות" הינו בית הספר "הירוק" הראשון בעל הסמכה של 2 כוכבים, לפי תקן בנייה ירוקה, המיישם הלכה למעשה את עקרונות הבניה הירוקה הידידותית לסביבה, שימוש באנרגיה מתחדשת וחומרים טבעיים. הוא גם בית הספר הראשון בארץ בו מותקנת מערכת לניטור האנרגיה, הכוללת חיישני לחות, טמפרטורה וצריכת האנרגיה.

 

 בית הספר מקיים שימוש מושכל במשאבים מתכלים, בעיקר אנרגיה ומים. צילום: אלעד גונן


בית הספר מקיים שימוש מושכל במשאבים מתכלים, בעיקר אנרגיה ומים. צילום: אלעד גונן

בית הספר נבנה בתפיסה שמסתכלת על הילד ועל מרחב הבית ספרי לא רק בכיתות האם, אלא הופכת את החצרות ופינות בית הספר למקום משמעותי ללמידה ופעילות הפוגתית. מטרת האדריכלים, המשרד "קנפו כלימור אדריכלים" המתמחים בבניה "ירוקה", הייתה להקים מבנה בעל זהות, החל מהכיסא ועד לכיתה, חצר פעילות ומשחק. תכנון המבנה פורץ את גבולות המבנים הקובייתיים, יוצר סביבות מגוונות המשרות רוגע ושלווה, כך שהתלמידים ירגיש נוחות, ביטחון ושייכות.
מתחם בית הספר מאורגן לאורך השדרה המרכזית המוצללת, המשמשת כ"לב הפועם" של בית הספר. לאורך השדרה שזורים עצים המשלימים את ההצללה ומחזקים את הזיקה בין האלמנטים הבנויים, הקווים ורכות הטבע.
תכנון הנוף בבית הספר הוא חלק אינטגרלי ברעיון המוביל של שילוב הטבע, על המגוון הטמון בו, עם המבנה . חצרות בית הספר מאפשרות לצוות החינוכי לנצל אותן ללימוד, לפעילות חוץ מבלי להפריע לתהליכי למידה של שאר הכיתות. בחצר בית הספר שולבה שלולית חורף, גינת פרפרים ועוד.
בית הספר "רקפות" משתרע על שטח של 2,550 מ"ר. בשלב הסופי לאחר בנייתו של האגף השלישי הוא יכלול 18 כיתות לימוד, כאשר כעת הושלמה בנייתן של 12 כיתות. בית הספר כולל אזור משותף ובו חדר מנהל, חדר מורים, חדר אב בית, אחות, מזכירות ויועצת וכן 18 כיתות לימוד, חדרי עזר, ספרייה, חדרי מדעים וטכנולוגיה ופינות שהייה ועבודה פרטנית למורים.
עלות בנייתם של שני האגפים מתוך שלושה שהושלמו הסתכמה ב-13 מיליון שקל שהגיעו ממפעל הפיס, משרד החינוך, המשרד להגנת הסביבה ועיריית קריית ביאליק שהשלימה את העלויות להפיכתו של בית הספר למוסד "ירוק". לפני בנייתו של בית הספר הועתקה צמחיה טבעית משטחו לשטחים אחרים בקריית ביאליק וכעת עם השלמת הבניה הוחזרה הצמחייה לשטח בית הספר. כך בגג המבנה נוצרו חללים שיאפשרו לעצים לצמוח ללא הפרעה.

 

. כיווני המבנה צפון- דרום מאפשרים אוורור והצללה נכונים. צילום: אלעד גונן

. כיווני המבנה צפון- דרום מאפשרים אוורור והצללה נכונים. צילום: אלעד גונן

 

בית הספר מקיים שימוש מושכל במשאבים מתכלים, בעיקר אנרגיה ומים. מערכות אוטומטיות בעלות חיישנים בתחום התאורה ומיזוג אחראיות על הפעלת המערכות רק בנוכחות הקהל במרחבים. כך נחסך החשמל כאשר הילדים לא נמצאים בכיתות. הבידוד המיוחד מאפשר פעילות במהלך רב השנה ללא הפעלת מערכת המיזוג. כיווני המבנה צפון- דרום מאפשרים אוורור והצללה נכונים. בכיתות העליונות נבנו פתחים מיוחדים לזרימת האוויר והוצאת האוויר החם.
מחשבה רבה הושקעה בחצר בית הספר. היא בנויה כך, שהילדים יכולים להמציא לעצמם את המשחקים באמצעות המגרש המצויר. בבית הספר הוקמה שלולית חורף שאוספת מים ומאפשרת גידול של צמחי ביצה ומשמשת לניסויים בשיעורי מדעים. כמו כן, הוקמה גינת הפרפרים, בה נשתלו צמחים מיוחדים שמושכים את הפרפרים. ברחבת בית הספר נשתלו עצים נשירים כדי להמחיש לתלמידים את עונות השנה. גג בית הספר מהווה גינה ירוקה פעילה. בית הספר ינהל גידולים חקלאיים אשר מהווים ערך חינוכי ואסתטי גם יחד. ראש עיריית קריית ביאליק , אלי דוקורסקי, ברך את בית הספר על ההישג ואמר: "הקמתו של בית הספר הינו משב רוח מרענן בקריית ביאליק: זהו בית הספר הראשון שנבנה בעיר לאחר 42 שנים. הצורך בהקמת בית הספר החדש נבע מפיתוח המואץ של העיר וההגירה החיובית של משפחות צעירות שבחרו בקריית ביאליק כעיר שטוב לחנך בה את ילדיהם. בית הספר "רקפות" ישמש את ילדי גבעת הרקפות בקריית ביאליק, השכונה שמונה כ- 1000 בתי אב ועומדת בפני התרחבות נוספת. אנו גאים על כך שהמשרד להגנת הסביבה בחר בבית הספר כמוסד חינוכי מדגים ושמח כי הוא ישמש מודל לבתי ספר ירוקים שייבנו במדינה. זה מבנה ציבור שנבנה כלבבי".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בקרית ביאליק