X

על האימפריה הרומית וקריית מוצקין – ראיון מיוחד עם מ"מ ראש עיריית קריית מוצקין עדי שטרנברג

החיידק הפוליטי תמיד היה בתוכו של עדי שטרנברג, שמונה לאחרונה לסגן ולממלא מקום ראש עיריית קריית מוצקין. עכשיו, כשהוא יושב במשרד (ללא שלט), הוא נותן לו לפרוח

 

כדי להגיע למשרד של סגן וממלא מקום ראש עיריית קריית מוצקין, עדי שטרנברג, יש לצעוד קודם לכן במסדרון עמוס במשרדים ובדלתות זהות.מה שמייחד בימים אלו את משרדו של שטרנברג, הוא העובדה שעל השלט התלוי על דלתו לא מצויין שמו או תפקידו. לוחית מתכת ריקה. רק על פי הטרטור הבלתי פוסק של מטר הטלפונים ניתן לזהות מיד מתי הוא נמצא במשרד.


הריאיון המיוחד של שטרנברג לאתר "ניוז חיפה קריות", התקיים כשבניין העירייה כבר היה ריק מעובדים, אחרי שכמעט כולם כבר סיימו את יום עבודתם.

שטרנברג מגיע לריאיון בין פגישה אחת לאחרת, תוך מענה לשיחות טלפון בלתי פוסקות מתושבים ומעובדי עירייה. אבל נראה כאילו היום הארוך לא נתן בו את אותותיו, כשהוא מגיע עם שתי כוסות קפה ביד ואומר בלהט: "אני תמיד אומר שאפשר לצאת מקריית מוצקין אבל אי אפשר לצאת מהמוצקינאי שבתוכי".

 

עדי שטרנברג. צילום: דורון גולן

"אני מיד אומר שאפשר לצאת מקריית מוצקין אבל אי אפשר לצאת מהמוצקינאי שבתוכי". עדי שטרנברג. צילום: דורון גולן

 

שטרנברג (56) נולד בקריית מוצקין לאימא מורה ולאבא עובד רפא"ל. הוא למד בבית הספר אחדות ולאחר מכן היה יו"ר מועצת התלמידים בתיכון אורט מוצקין. זו הייתה הפעם הראשונה והבוסרית שבה שטרנברג נכנס לפעילות חברתית כלשהי, אלא שאז הוא לא ידע לאן תוביל אותו הדרך.

באוניברסיטת חיפה, שבה למד לתואר ראשון במדעי המדינה והיסטוריה כללית, הוא היה היו"ר הראשון של אגודת הסטודנטים שהגיע מהקריות.

בגיל 24, שטרנברג כבר היה חבר מועצת העיר הצעיר ביותר בישראל, בעת שהיה חבר האופוזיציה בקריית מוצקין מטעם סיעת העבודה, כשראש העירייה הנוכחי, חיים צורי, כבר היה ראש עירייה. באותה תקופה הוא גם עשה תואר השני במנהל ומדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב.

 

שטרנברג לפני מספר ימים, עם ראש עיריית קריית מוצקין, חיים צורי, מנכ"ל העירייה, יריב גסר והנשיא ה- 10 של מדינת ישראל, ראובן (רובי) ריבלין, בטקס חנוכת בית הספר ״ריבלין״ ע״ש נחמה ריבלין ז״ל. צילום: דוברות עיריית מוצקין

 

"החיידק פוליטי זה משהו שמובנה באישיות שלי" הוא צוחק "ההורים שלי עד היום מתסכלים עלי לפעמים ותוהים מה אני עושה בפוליטיקה. היצר הפנימי הזה לשרת את הציבור מאפיין את כל ההתנהלות של חיי הבוגרים. תמיד מצאתי את עצמי מעורב ודוחף לפעילות, זה סוג של יצר ודחף פנימי שלא מפסיק ונמצא בתוכי גם היום. מי שאין לו את הלהט הזה לשרת את הציבור ולא להילחם בו, לא יכול לכהן כאיש ציבור. החיידק הפוליטי לא ניתן לריפוי".

במהלך השנים ניהל שטרנברג את הרשות לעסקים קטנים ובינוניים בתקופתה של השרה דליה איציק, היה מנכ"ל תנועת קדימה בתקופתו של אהוד אולמרט ולאחר מכן ניהל את תאגיד המים האזורי 'תמר', המאגד בתוכו את רמלה, קריית מלאכי, גדרה ובני עייש.

דווקא מהתפקיד הזה הוא מצא את המקפצה לחזור שוב לזירה הפוליטית לאחר התפטרותו של ראש עיריית רמלה.

 

עיריית קריית מוצקין. צילום: דורון גולן

לאחר כמה שיחות עם ראש העיר, חיים צורי, עבר שטרנברג בחודש מאי האחרון להתגורר בעיר כתושב מן המניין ועד מהרה נקרא על ידי צורי לשמש כיד ימינו.  צילום: דורון גולן

 

"לא תכננתי להתמודד", מודה שטרנברג, "אבל לא היססתי לרגע. התפטרתי מתאגיד המים והתמודדתי על ראשות העירייה. זה היה בעיני אתגר פוליטי וחברתי מדרגה ראשונה לשרת את הציבור. עזבתי את כל מה שהיה לי כדי לעשות את זה".

שטרנברג אומנם לא זכה בראשות העירייה אך זכה בשלושה קולות במועצת העיר של רמלה ושימש בה כיו"ר האופוזיציה העירונית.

 

שטרנברג עם ראש העיר חיים צורי בסיור בקריית מוצקין. צילום: דוברות העירייה

 

"בשלב הזה בכלל לא חשבתי אז לחזור לקריית מוצקין", מספר שטרנברג, "שנתיים אחרי הבחירות המקומיות קיבלתי החלטה גורלית לעזוב את רמלה ולהעביר את מרכז חיי לקריית מוצקין והסיבה המרכזית הייתה התפקיד שלי כמנכ"ל איגוד ערים חיפה לביוב, שהצריך שעות ארוכות של נסיעה בדרכים".

לאחר כמה שיחות עם ראש עיריית קריית מוצקין, חיים צורי, עבר שטרנברג בחודש מאי האחרון להתגורר בעיר כתושב מן המניין ועד מהרה נקרא על ידי צורי לשמש כיד ימינו.

לאחר שמונה לחבר מועצת עיר מסיעתו של צורי, הוא מונה גם לסגן וממלא מקום ראש העירייה ולמחזיק תיק החינוך, מה שאומר ששעות הפנאי שלו מתרכזות לימי שבת.

 

עדי שטרנברג. צילום: דורון גולן

"שנתיים אחרי הבחירות המקומיות קיבלתי החלטה גורלית לעזוב את רמלה ולהעביר את מרכז חיי לקריית מוצקין". צילום: דורון גולן

 

במשרדו, ליד ספרי התנ"ך מונח ספר עב כרס על תולדות הקיסרות הרומית. עיניו של שטרנברג נוצצות כשהוא פותח ומסביר:

"לקיסרות רומי יש השפעה אדירה על תולדות העם היהודי, כולל פרקים נבחרים בתנ"ך. היתה לה השפעה אדירה על היהודים ועל העולם כולו ומרתק מאוד לראות כיצד היא נבנתה ופעלה. הספר הזה מספר על ממסד פוליטי, שהפך מדינה קטנה ונידחת במרכז איטליה, למעצמה עולמית. ואני לומד מזה".

 

מממש את הסיסמא "כל תושב נחשב". שטרנברג. צילום: דוברות העירייה

 

את תיק החינוך קיבל שטרנברג ממש לפני תחילת שנת הלימודים הנוכחית שהיא שנה מורכבת ומסובכת בגלל נגיף הקורונה.

"יש פה מערכת שלמה שמוקדשת לחינוך. ממנהל אגף החינוך בתי ספר, גני ילדים וצהרונים והמערכת הזו מאוד יציבה ומנוהלת על ידי אנשים מוכשרים והראייה היא שפתיחת שנת הלימודים עברה כמעט עם אפס תקלות והיום אין ילד אחד בעיר שלא משובץ במוסד חינוכי.

אני מסייע ועוזר למנהלים ככל שניתן ונידרש כדי לעבור האת התקופה הזו בצורה הכי טובה כי הקורונה מייצרת משברים וגם בהתאם לתפיסתו של ראש העירייה לחשוב מחוץ לקופסא ולהביא דברים אחרים וחדשים".

 

את תיק החינוך קיבל שטרנברג ממש לפני תחילת שנת הלימודים הנוכחית, שנה מורכבת ומאתגרת בצל ההתפשטות המחודשת של נגיף קורונה. צילום: דוברות העירייה

 

כמי ששוחה בעולם הפוליטי כבר שנים רבות, שטרנברג מביט על המצב הנוכחי ואומר: "לצערי אין מספיק צעירים שמעורבים בפוליטיקה. פוליטיקה זה עניין מאוד רציני. רצחו כאן ראש ממשלה בגלל פוליטיקה. אני חושב  שכל אחד מהצעירים שאכפת לו מהסביבה שלו, מהקהילה, מעתיד המשפחה, צריך להבין שהדרך היחידה לשנות ולעשות את החיים טובים יותר, היא באמצעות עשייה פוליטית. אני קורא לחבר'ה צעירים ואכפתיים שייכנסו לפוליטיקה ושישנו דברים".

שורת התפקידים שהוטלו על שטרנברג ממלאים כמעט את כל שעות היממה ומותירות לו שעות ספורות להיות עם שתי בנותיו הצעירות, בנות ה-13 ו-14. "אני מממש את הסיסמא שכל תושב נחשב", אומר שטרנברג: "המחיר שאנשי ציבור נדרשים לשלם הוא גדול ואין לי בעיה עם זה, כי זו הבחירה שלי".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם אתם אוהדי כדורגל?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות
<

<
<