עולים שלב: תושבים המתנגדים להקמת 'כולל' בקריית ביאליק הגישו עתירה נגד העירייה

בעתירה שהוגשה לבית המשפט, טוענים התושבים כי העירייה פעלה בחוסר חוקיות בהקמת הכולל

 

לבית המשפט המחוזי בחיפה, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, הוגשה עתירה החתומה על ידי 22 תושבי מקרית ביאליק, נגד הקמת כולל בפינת הרחובות ערמונים וראובן  בעיר. העתירה הוגשה על ידי עו"ד מימון פאר, שעומד בראש מטה הפעולה נגד הקמת הכולל.

הכל החל כשעיריית קריית ביאליק החליטה להעביר את המקווה שפועל במקום כעת, ובמקום מבנה בן קומה אחת, להקים ולבנות בניין בן ארבע קומות, שישמש כבית כנסת וכולל.

על פי התוכניות, העמותה שמפעילה כולל קטן ברחוב העצמאות הסמוך, תעבור לפעול באותו מבנה שבו אמורים להתגורר 44 אברכים.

על פי התוכניות שפורסמו, יפעל במבנה מטבח תעשייתי וגם בית כנסת, "דודאי ראובן" ולמקום אף ניתן פטור מחנייה.

 

הדמיה של הישיבה התורנית בקרית ביאליק שהוגשה לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה

הדמיה של הישיבה התורנית בקרית ביאליק כפי שהוגשה לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה

 

בעתירה שהוגשה לבית המשפט נטען כי הפרויקט אושר על ידי מועצת העיר ללא דיון ומבלי למסור פרטים בסיסיים, ובכך נקבע השימוש בקרקע, תוך שהיא מונעת מגופים ציבוריים להתמודד עליה באופן שוויוני והוגן, ואף אפילו נקבעה העמותה שתזכה במגרש, ללא נוהל של הקצאת קרקע.

גם היקף הפרויקט לא היה ידוע לחברי מועצת העיר, כפי שנטען בעתירה, שגילו מאוחר יותר את היקף הבנייה האמיתי ואת העובדה שבית הכנסת אמור להכיל 300 מתפללים.

"עיון בפרוטוקול מראה כי לא נערך דיון כמתבקש, לא הוצגו נתוני הבינוי, לא פרוגרמה עירונית, לא נשמעו נימוקים על הצורך בכולל בהיקף כזה בראית ביאליק ובמיקום שנבחר, לא נשמעו גורמי מקצוע או חוות דעת, וכמובן לא נשמעו תושבי השכונה, רובם חילוניים", נטען בעתירה, "יצוין, כי אין בכולל בהיקף בינוי כזה לענות על צורך טבעי אמיתי של העיר קריית ביאליק, וממילא צורך מעין זה לא נתמך בשום מסמך או חוות דעת מקצועית. הכולל ייתן מענה לאברכים שכלל אינם מתגוררים בעיר".

 

עו"ד מימון פאר. צילום: דורון גולן

עומד בראש מטה הפעולה נגד הקמת הכולל. עו"ד מימון פאר. צילום: דורון גולן

 

העתירה מתייחסת גם לטענה כי הקמת הכולל תגרום למטרדים סביבתיים, מעבר לעובדה שהוא חריג בנוף השכונתי.

טענה נוספת היא כי הכולל שפועל כיום בשכירות, בדירות שאינן מיועדות לפעילות חינוכית, בניגוד לחוק ובניגוד לשימושים המותרים בתוכנית בניין עיר, ועל כן אין מקום להקצות לו שטחים המותרים בתוכנית בניין עיר, ואין מקום להקצות לו שטח חלופי.

בכל הנוגע לסוגיית "הכולל", עיריית קריית ביאליק נמנעת באופן שיטתי מלמסור התייחסות ועל אף שהרשתות החברתיות בעיר רוחשות סביב הנושא, ראש העירייה, אלי דוקורסקי, התבטא פעמים בודדות בלבד בנושא וטען כי מדובר במעבר של הכולל למקום חדש.

כעת תהיה העירייה חייבת להגיב בבית המשפט ולמסור את התייחסותה.

תגובת העירייה תפורסם אם וכאשר תתקבל.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש לאסור על קשישים לנהוג ברכב?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות