התחושה נכונה: עומדים יותר בפקקים

רוב מוחלט של למעלה מ-80 אחוזים מנהגי הצפון עומד בפקקי תנועה מדי יום, והקורונה רק החמירה את המצב

 

פקקי התנועה המאפיינים את החיים המודרניים הפכו לחלק בלתי נפרד מהנוף העירוני. סקר חדש של עמותת אור ירוק באמצעות מכון המחקר "מאגר מוחות" שנועד לבחון את מצב עומסי התנועה בישראל וחלופת התחבורה הציבורית כפתרון לעומסי התנועה, מוכיח כי תחושת הנהגים נכונה.

מהסקר באזור הצפון עולה כי רוב מוחלט של 82 אחוזים מהנהגים תושבי אזור הצפון, העידו כי הם נוסעים בפקקים כל יום. 24 אחוזים מהמשיבים טוענים כי הם נוסעים בפקק בין שעה לשעתיים ואף יותר בכל יום.

35 אחוזים העידו כי בעקבות מגפת הקורונה הם נוסעים פחות בתחבורה הציבורית. 30 אחוזים טוענים שמאז משבר הקורונה הם נוסעים יותר זמן בפקקים.

 

עומדים הרבה יותר בפקקים. צילום: המרכז לניהול ובקרת תנועה חיפה

 

73 אחוזים מהנשאלים באזור הצפון משתמשים ברכב הפרטי כאמצעי תחבורה מרכזי.73 אחוזים מהנשאלים מאמינים כי שיפור התחבורה הציבורית יתרום במידה רבה ובמידה רבה מאוד לצמצום תאונות הדרכים.43 אחוזים מהנשאלים העריכו כי מה שיכול להקל על הפקקים הוא שיפור התחבורה הציבורית.

ממצאים נוספים שעלו מהסקר מראים שנשים נוסעות פחות, בשיעור גבוה יותר לעומת הגברים, בתחבורה ציבורית בעקבות משבר הקורונה. גברים משתמשים ברכב הפרטי כאמצעי התחבורה העיקרי, בשיעור גבוה יותר לעומת נשים. ככל שגיל המשיבים עולה, כך הזמן בו הם נמצאים בפקקים יורד. ככל שרמת ההכנסה עולה, כך עולה השימוש ברכב הפרטי כאמצעי התחבורה העיקרי.

מנכ"ל עמותת אור ירוק, ארז קיטה: "המצב בכבישים בלתי נסבל. הסקר מראה שמשרד התחבורה והבטיחות בדרכים נכשל בהעברת משתמשים מהרכב הפרטי לתחבורה הציבורית. במשך שנה שלמה הייתה לנו הזדמנות גדולה לשפר את מערך הסעת ההמונים, דבר שלא רק שלא קרה אלא שהמצב היום חמור משהיה בעבר ואנשים מבזבזים זמן יקר בפקקים. המשק הישראלי מפסיד הרבה כסף מעומסי התנועה ולכן חייבים להשקיע יותר בשיפור מערך הסעת ההמונים כדי לחסוך כסף, לצמצם את זיהום האוויר ולהפחית את תאונות הדרכים. זוהי השקעה שתחזיר את עצמה מהר מאוד".

יצויין כי המפסידים המיידים הם נהגי הרכב הפרטי שמבזבזים דלק בעמידה בפקקים וגורמים לבלאי מהיר וגדול יותר למכוניות וכן מפסידים שעות עבודה.

המחקר בוצע בסוף חודש אפריל 2021 באמצעות סקר אינטרנטי באמצעות פאנל קבוע רב משתתפים בקרב 523 גברים ונשים בגילאי 18 ומעלה, מתוכם 419 יהודים 104 ערבים, המהווים מדגם ארצי מייצג של האוכלוסייה במדינת ישראל. טעות הדגימה ביחס לאומדנים השונים היא 4.4 אחוזים.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש לאסור על קשישים לנהוג ברכב?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות