X

סוכת החוסן של כרמל

"סוכה של יחד" הוא עוד פרויקט מיוחד של צוות החוסן בביה"ח כרמל, שיצא לדרך בחג הסוכות. לסוכת ביה"ח הזמין צוות החוסן את העובדים מהמגזרים והמחלקות השונות להכיר מקרוב אחד את השני ולרקום יחד את הסיפור המשותף של כרמל.
" הבנו שהמערכת צריכה להתארגן מחדש, להתאים את המשאבים והדרישות, ולשלב את תפיסת החוסן בדנ"א הארגוני. אני מאמינה שהגברת החוסן אצל הצוותים תביא לצמצום השחיקה", אומרת ד"ר שני ברוש ראש וועדת ההיגוי בנושא החוסן וסגנית מנהל ביה"ח. 

עובדים וצוות החוסן בסוכת החוסן של כרמל – צילום אלי דדון

תחת כנפי סוכת החוסן הירוקה של ביה"ח כרמל נערך מפגש מיוחד " סוכה של יחד " מפגש בו השתתפו ד״ר אבי גולדברג מנהל ביה״ח וסגניתו ד״ר שני ברוש, מובילת פרויקט החוסן בכרמל, אהובה טל מנהלת הסיעוד, מפקחת הסיעוד אורלי גטניו הפלינג,  ד״ר רונזה נאג'ר מיחידת הזיהומים, ד״ר עימד מוחמד מנהל מעבדה להמטולוגיה, ואפילו ליצן ביה״ח ד״ר בטטה ואיתו עוד אנשי צוות ועובדים רבים. האחות נעמי כספי, יו"ר האיגוד המקצועי של אחיות הקהילה ועובדת במוקד בקרת האשפוז בכרמל ניגנה באקורדיון ויחד איתה שרו הצוותים יחד משירי החג.


ד"ר מירית טולדנו הכהן, רופאה מתמחה במערך הנשים וחברה בצוות החוסן, פתחה את המפגש ואמרה, "בחג הסוכות אנחנו יוצאים מבית הקבע המוכר והבטוח שלנו ומתחברים לדברים ולאנשים חדשים. האושפיזין המגוונים אותם אנחנו מזמינים לסוכתנו מזכירים במידה רבה את המאושפזים שלנו. חוסן קשור במידה רבה לאמון שנוכל לתת זה בזה במרחב המשותף. בניית האמון והחוסן מאוד חשובים לכולנו " .

עובדים וצוות החוסן בסוכת החוסן של כרמל  – צילום אלי דדון

ד"ר גולדברג, מנהל ביה"ח, ברך את המשתתפים ואמר, "כולנו מבינים עד כמה חוסן נדרש לנו בתקופה הזו. 2500  עובדי כרמל שלנו תלויים אחד בשני. החוסן האמיתי, שצומח כאן מלמטה הוא חדשני ומיוחד ולפי ההתלהבות של צוות החוסן הוא בהחלט מדבק. אני בטוח שתהליכי הגברת החוסן שיעוצבו יעזרו לנו יחד לקדם את צוותי בי"ח ולהפוך אותו למקום טוב עוד יותר לכולנו ". כחלק מהפעילות בסוכה הכין הצוות שרשרת של איחולים וברכות כשכל אחד כותב את האיחול שלו ויחד כולם הרכיבו וחיברו את השרשרת ותלו אותה בגאווה בסוכת החוסן של כרמל.

את חשיבות העיסוק בחוסן הצוותים הרפואיים מסבירה ד"ר שני ברוש, סגנית מנהל המרכז הרפואי כרמל, המשמשת גם כראש וועדת ההיגוי בנושא החוסן:

"בשנה וחצי האחרונות חווינו מסירות והתגייסות יוצאת דופן מצד עובדי מערכת הבריאות בכלל, ועובדי בתי החולים בפרט. העבודה המאומצת לאורך זמן והמאפיינים הייחודיים לאספקת שירותי רפואה בעת הזו – עבודה תחת מיגון מלא, ריחוק פיזי מהמטופל, התמודדות עם מחלה חדשה ולא מוכרת והפחד מהידבקות והדבקת בני משפחה הגבירה את שחיקת הצוותים".

דר שני ברוש בסוכת החוסן – צילום אלי דדון

בבית החולים כרמל הוחלט להשקיע תשומת לב ניהולית במשאב האנושי ולפעול באופן סדור להגברת החוסן הארגוני" אומרת ד"ר ברוש. "מגפת הקורונה הדגישה ביתר שאת את העובדה שהכל מתחיל ונגמר באנשים. הבנו ששפע של ציוד חדיש אינו יכול להוות תחליף לכוח-אדם מוכשר ומיומן ושיש פער עמוק ומתמשך בין הדרישות הרבות והעומס לבין הרצון, היכולת והמשאבים שיש לצוותים הרפואיים מולם".

שחיקת העובדים במערכת הבריאות בישראל הייתה גבוהה עוד לפני משבר הקורונה. "השחיקה, אומרת ד"ר ברוש, מייצרת מערכת מותשת, שאף על פי שקיימים בה כוחות מקצועיים מעולים, אין בה מספיק משאבי כוח אדם ותשתיות כך שקיים קושי רב להרים את הראש מעל היום-יום כדי להסתכל קדימה ולחשוב על תהליכים עמוקים וארוכי טווח."

דר מירית טולדנו בסוכת החוסן צילום – צילום אלי דדון

בשיחות עם עובדי בית החולים באה השחיקה לידי ביטוי בתחושה שאנחנו "בודדים ביחד" – כלומר, אמנם עובדים זה לצד זה, אך כל אחד בעולם שלו. למרות זאת, רב העובדים ציינו שדווקא השנה וחצי האחרונות הוכיחו שכשכולם מתגייסים אל מול מטרה משותפת, אנחנו משיגים יותר.

עם שוך הגל השלישי, הובילה הנהלת בית החולים הליך סדור של הפקת לקחים ולמידה. כחלק מהלקחים שנלמדו, הוקם בבית החולים כרמל "צוות חוסן" אשר נועד לפתח תכניות להגברת החוסן הארגוני והצוותי. "חוסן, אומרת ד"ר ברוש, הוא היכולת של אנשים, צוותים או ארגונים להסתגל לשינויים, להתמודד עם אירועים קשים (משברים), להמשיך לתפקד ואף לצמוח מהם.

הבנו שהמערכת צריכה להתארגן מחדש, להתאים את המשאבים או הדרישות, ולשלב את תפיסת החוסן בדנ"א הארגוני. אני מאמינה שהגברת החוסן תביא לצמצום השחיקה".

צילום – צילום אלי דדון

הצוות, שהוקם בליווי ארגון 'מעוז', מורכב מאנשי שטח מגוונים בהם, רופאים, אחיות, רוקח, מנהל מעבדה, רנטגנאי ורכזת פיתוח משאבי אנוש ומחברי הנהלת הארגון, כשהמטרה היא לפתח יחד התערבויות שישפרו את סביבת העבודה בבית החולים ויגבירו את חוסן הצוותים.

על מנת לאמוד את מצב החוסן ולמקד את אפיקי ההתערבות בהם יעסוק הצוות, הועבר שאלון הערכת חוסן לכלל העובדים ובהתאם לממצאים שעלו בו, יתמקד צוות חוסן בפיתוח התערבויות למתן תמיכה רגשית, מתן משוב, קידום יוזמות העולות מהשטח ושיפור ערוצי התקשורת עם העובדים ובניהם.

" הייחודיות של הצוות, כפי שהוקם ", אומרת ד"ר ברוש " היא שמדובר בתהליך דו כיווני (BOTTOM UP  ו-TOP DOWN) שמתרחש במקביל. היכולת לראות את הדברים מפרספקטיבות שונות הן של העובדים בשטח והן של הנהלת בית החולים מייצרת הפרייה הדדית  והנעה לפעולה ".

הליווי המקצועי של ארגון 'מעוז', אשר מאפשר למידה מהנעשה בארגונים אחרים שאינם מתחום הבריאות כלל, מעורר השראה ותורם רבות ליצירתיות ו"לחשיבה מחוץ לקופסא".

ניצנים ראשונים של עבודת צוות חוסן כרמל הורגשו כבר בתחילת השנה כאשר חברי הצוות הובילו חלוקת שי קטן עם ערך חברתי גדול לכלל עובדי בית החולים. בכך חבר בית חולים כרמל למיזם חברתי הנותן הזדמנויות שוות להעסקת אנשים בעלי מוגבלויות.

ד"ר ברוש סיכמה ואמרה שצוות חוסן כרמל ימשיך להתמקד בהון האנושי של בית החולים כי בסופו של דבר הכל מתחיל ונגמר באנשים!

 

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • מה אתם הכי אוהבים לקרוא?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות