56 שנים מהרעיון המקורי ועד לסיומו עברו על הרכבלית

מה חושבים הגולשים של אתר ׳ניוז חיפה קריות׳ על הרכבלית, והאם הם מתכוונים לעשות בה שימוש?


פרוייקט הרכבלית שהושק בחיפה, לאחר עשרות שנים של המתנה, אינו מעורר עניין רב בציבור – כך עולה מתוצאות משאל הגולשים שערך ניוז חיפה קריות שבו נשאלו הגולשים על הנושא.

הגולשים התבקשו להשתתף במשאל השבועי של ניוז חיפה קריות והפעם לאור השקת הרכבלית בחיפה, האם תשתמשו בו. יצויין כי המשאל אינו סקר אלא משאל גולשים פתוח לתשובותיהם של הגולשים וכל גולש יכול להצביע פעם אחת בלבד.

 

מכיוון שזכרונו של הציבור קצר, חזרנו עשרות שנים בהיסטוריה על מנת להציג את התמונה הרחבה יותר. הרעיון לרכבלית שתחבר בין מפרץ חיפה ועד לאוניברסיטת חיפה, עלה כבר בשנת 1965, עוד לפני שחרור ירושלים במלחמת ששת הימים. הרעיון נגנז למשך שנים רבות.

באמצע שנות התשעים של המאה הקודמת עלה שוב הרעיון להקמת הרכבלית והוועדה המקומית לתכנון ובנייה בחיפה, בראשות ראש העירייה דאז, עמרם מצנע, אישרה עקרונית את תוכנית הקמת הרכבל ב-1999. מאז הוקפאה התוכנית עד לשנת 2003 שאז אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה את תוואי הקו.

בשנת 2007 הכריזה עיריית חיפה על השקת הפרויקט שעלותו נאמדה אז בכ-180 מיליון שקלים ושנה לאחר מכן עלתה עלות הפרוייקט ל-כ-210 מיליון שקלים. בתחילת 2014 הודיע ראש העירייה דאז, יונה יהב, שהפרויקט צפוי להיות לתפעולי בתוך כשנה וחצי, אך כרגיל בישראל, הפרויקט שוב התעכב. במאי 2016, הודיע שר התחבורה דאז, ישראל כץ, כי יקדם את פרויקט הרכבלית ועלותו כבר טיפסה לכ-280 מיליון שקלים.

הרכבלית. צילום: משרד התחבורה

 

בחודש יוני 2017 הונחה, בשעה טובה, אבן הפינה ושנה לאחר מכן החלו עבודות הבנייה ואז כבר צמחה עלות הפרוייקט לכ-315 מיליון שקלים. ואם נדמה היה שמכאן ואילך הפרוייקט יתקדם ללא בעיות, הרי שהמציאות הישראלית הרימה שוב את ראשה ובחודש יולי 2020 הפסיק משרד התחבורה את ההתקשרות עם חברת יפה נוף, שהייתה אחראית על הפרוייקט מטעם עיריית חיפה, עקב טענות משרד התחבורה על חריגות תקציביות והאחריות לביצוע הפרויקט הועברה לחברת נתיבי ישראל שאכן הצליחה לסיימו ואז כבר הגיעה עלותו ליותר מ-330 מיליון שקלים.

אורך מסלול הרכבלית הוא כ-4.4 קילומטרים ומהנקודה הנמוכה ביותר הוא מטפס לגובה של 460 מטרים. לרכבלית יש שלוש תחנות נוסעים: מרכזית המפרץ, הטכניון ואוניברסיטת חיפה והנסיעה ממרכזית המפרץ עד הטכניון באמצעות הרכבל צפויה להימשך כעשר דקות ומשם עוד תשע דקות עד לתחנה באוניברסיטת חיפה. לרשות הנוסעים עומדים 150 קרונות ללא ממוזגים אך יש בהם חלונות, כשכל קרון יכול להכיל עד עשרה נוסעים. בפועל, הרכבלית שימושית לסטודנטים ולצוותי הוראה שיעדם הטכניון או האוניברסיטה, שני מוסדות שיש בהם מצוקת חנייה קשה מאוד. התקווה היא שסטודנטים רבים יוותרו על רכב פרטי וישתמשו ברכבלית.

על פי תוצאות המשאל של ניוז חיפה קריות עולה כי 43 אחוזים מהגולשים שהשתתפו במשאל ענו שיעשו שימוש ברכבלית "אולי מדי פעם".
24 אחוזים ענו "לא מעניין אותי".
18 אחוזים ציינו שיעשו שימוש ברכבלית "כן, זה יחסוך לנו זמן וכסף", ואילו 15 אחוזים אמרו שלא יעשו בה שימוש "לא, חוששים מגבהים, לא מוכנים לוותר על הרכב".

 

מתגובות הגולשים בעמוד הפייסבוק של ניוז חיפה קריות: "נשמח לעשות טיול הלוך ושוב. מעבר לזה בזבוז משאבים על שטות", כתב הגולש טוביה והגולש אהרון הוסיף "הכי פיל לבן שבעולם. זרקו 400 מליוני שקלים, שהיה אפשר בהם לחדש את תחנת האטובוסים בבת גלים, ולהוסיף לה מאות אוטובוסים חשמליים. נקיים,שקטים, ביחד עם קווים ושאטלים מתוגברים לכל שכונות העיר ופרבריה. להפוך אותה לתחנה שכולה רק אוטובוסים חשמליים, עם הרבה עמדות טעינה מותאמות לציים של החברות המפעילות השונות" והגולשת נעמה כתבה "אני לא מכירה סטודנט קרייתי, שיטרח לנסוע עד המרכזית, לחפש שם חניה, לעלות לקרוניות המפחידות האלה, ואז בסיום יום לימודים, לחזור על הנסיעה הזאת בכיוון ההפוך. זאת ברכה לבטלה". הגולש אריאל ציין "אם הרכבלית תעבוד בשבת יעלו עוד נתח אנשים בקטע של נסיעה כאטרקציה עם הילדים".

גם הרעיון ולפיו הרכבלית תהווה סוג של אטרקציה תיירותית עומד בפני קשיים. נכון להיום הרכבלית תפעל בימים א’ – ה’ בין השעות 06:00-23:00 ובימי ו’ במתכונת מקוצרת, על אף שבחיפה פועלת תחבורה ציבורית בשבת. כך שמי שמתכנן להשתמש ברכבלית כדי להגיע ליערות הכרמל ליד האוניברסיטה בימי שבת וליהנות מהנוף והטבע, יצטרך לעשות שימוש ברכב פרטי.

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור תחרות הדגלים הלאומנית - האם תשקלו לתלות דגל ברכב/דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי