קליש: "אני אמשיך עוד הרבה שנים, אז שאף אחד לא יחשוב שהוא יוציא לי את החשק"

בריאיון בלעדי ל"ניוז חיפה קריות" אומרת ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, כי הניסיונות למנוע ממנה את העשייה הציבורית לא ינחלו הצלחה ומזהירה את חברי מועצת השינוי בעיר שלא לטרפד את אישור התקציב


 

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, זכתה השבוע לכמה ימים של שקט יחסי. חופשת חג הסוכות איפשרה לה להיות עם המשפחה והראיון הבלעדי איתה נערך היום בצהריים (שישי) על ספסל, בצילו של עץ בגן האם שבמרכז הכרמל.

השיחה איתה קולחת והיא מביטה הישר בעיניים ועונה ללא היסוס על כל השאלות.


הפוליטיקה החיפאית שמנהלת  את חיי התושבים, עלתה לכותרת בתחילת חודש אוגוסט האחרון, עם הקמתה של מה שמכונה קואליציית השינוי, או מועצה לעומתית, ואשר חלק גדול מחבריה מבקשים את פיטוריה של ראש העיר.

"צריך להבין את פקודת העיריות וחוקי המדינה בשביל להירגע", אומרת קליש בנחישות: "אני ממשיכה לנהל את העירייה, ראש העיר מנהל את העיר. הכוח כמעט כולו בידי ראש העיר והעיר מנוהלת ותמשיך להיות מנוהלת כמו שצריך. אני ממשיכה לעבוד עם השותפים שלי ועם האנשים שאיתם אני עובדת וכל מי שהחליט שלא, אז גם המחויבות שלי לשתף אותו בתהליכים –  נגמרה. יש היום עבורי לא מעט נושאים שהם פשוטים יותר".

 

"צריך להבין את פקודת העיריות וחוקי המדינה בשביל להירגע – אני ממשיכה לנהל את העירייה". ראש העיר עינת קליש רותם, היום בצהריים בראיון ל"ניוז חיפה קריות"

 

כשמדברים על קואליציית השינוי היא ממהרת ומתקנת "אופוזיציית השינוי". חברי המועצה הלעומתית פועלים כעת לשינוי רחב היקף בהרכב של הוועדות, התאגידים והחברות העירוניות אבל קליש מבקשת להרגיע: "המהלך לא יפגע באותם גופים, מכיוון שבסוף אני זו שחותמת על הצ'קים ואת זה אף אחד לא יכול לקחת ממני אלא בבחירות, דרך הקלפי.

יכול מאוד להיות שיהיו תאגידים למשל, שהם ישתלטו עליהם, אבל יש הרבה דברים שראש עירייה יכול לעשות, כמו איפה הוא שם את הכסף, על מה, מתי הוא שם את הכסף ואלה הדברים שבאמת מובילים את העיר ומניעים את העיר ועם כל הכבוד, להרכבים של הוועדות – הם יכולים אולי לייצר עוד כמה כותרות לעיתונים, הם יכולים להכריז על דברים – אבל בסוף, עד שאני לא אחתום על הצ'ק, זה יסתיים בדיבורים. יכול מאוד להיות שיהיו דברים שכן יהיה לגביהם שיתוף פעולה ותיאום וכן נעבוד ביחד, אני לא שוללת גם את האופציה הזו", היא אומרת.

 

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, בראיון בלעדי היום ל"ניוז חיפה קריות"

 

"אני חושבת שיש היום בתוך אופוזיציית השינוי, כמה אנשים שהם לגמרי בצד שלי, שהם מבינים שכל המהלך הזה לא ברור לאן הוא הולך, ולא ברור מה התועלת שלו", אומרת ראש העירייה.

לדבריה: "אני חושבת שיש שם לא מעט אנשים שכן מעריכים את העבודה שלי שאולי היו רוצים להרגיש חלק יותר מרכזי, אבל אני לא חושבת שאת כולם אפשר לצבוע באותו צבע".

על הטענה שהיא מושכת אש כמעט בכל דבר שהיא עושה, עונה קליש רותם: "אני עושה המון שינויים, אני משנה סדרי עולם אני מובילה, אני עומדת במילה שלי שזה בכלל לא מובן אצל כל מיני גורמים פוליטיים ואני לא עוצרת לרגע. במערכות הפוליטיות שינוי זה דבר שלוקח לו הרבה מאוד זמן ועד שמצליחים לסדר את כל המנגנון יחד ואני רצה קדימה ואנשים לא אוהבים את זה.

ובמיוחד אנשים לא אוהבים לראות את כל השינויים העמוקים שאני עושה פה בתקציבים, בחלוקת כספים, חלקות משאבים, שינויים של מרכזי כובד, של מקבלי החלטות העיר הזו עוברת באמת מהפכה בהרבה הרבה תחומים בשנתיים האחרונות".

 

קליש: "אני חושבת שיש היום בתוך אופוזיציית השינוי, כמה אנשים שהם לגמרי בצד שלי". בתמונה, מליאת מועצת העיר חיפה. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

 

המבחן הגדול הבא של ראש העירייה הוא לאשר את הצעת התקציב של העיר לשנה הבאה.

"אני כמעט בטוחה שהוא יעבור לגמרי, זה מתקרב באחוזים מאוד גבוהים, מהסיבה הפשוטה שאני מגישה תקציב מאוזן חכם ונכון ומאוד, מחובר לשטח, עבור מה שהתושבים רוצים וצריכים. אנחנו עיר איתנה שקיבלה הסמכות מהממשלה כמעט בכל תחום אפשרי".

קליש גם שולחת אזהרה לחברי המועצה:

"אם התקציב הזה לא עובר, עוד לפני שאני אצטרך להסביר למשרד הפנים למה הוא לא עבר, כל חברי המועצה יצטרכו לבוא ולהסביר למה הוא לא עבר ושם יבדקו אם זה קטנוני או לא קטנוני, אם זה אמיתי או לא אמיתי. יכול להיות שישנו חלק מהסעיפים, יזיזו מיליון מפה לשם, או חמישה מיליון מפה למקום אחר, וזה בסדר, יכול להיות שגם יהיו שינויים לטובה.

אבל לא להעביר את התקציב – זה יעמיד בסכנה בעיקר את חברי המועצה עוד לפניי ואני מאמינה שהם לא רוצים ללכת הביתה. אני מאמינה שבסופו של דבר טובת העיר היא דבר ראשון לפחות אצל רובם ולכן אני אופטימית".

עיניה של קליש מבריקות כשהיא מדברת על ההתחדשות העירונית  בחיפה.

"זהו אחד הנושאים שאני הכי מושקעת בהם מאז נכנסתי לתפקיד. זה הנושא שעליו דיברתי הכי הרבה והשקעתי בו הכי הרבה זמן. חיפה עוברת מהפכה אמיתית עם כל התוכניות שאושרו או מקודמות וחלקן הגדול כבר אושר בשנתיים האחרונות.

אני מדברת על בערך 40 תוכניות שעוסקות בהתחדשות עירונית, חלקן בהתחדשות של השכונות וחלקן בתשתיות שסובבות, כמו תחבורה, תוכנית אב לחנייה, תוכנית אב לחינוך, תוכנית אב לדרגנועים, תוכנית אב לשבילי אופניים, בעצם בונים את כל התשתית העירונית השלמה השל כל המערכת, לתמיכה בהתחדשות של השכונות. אני שיניתי מקצה לקצה את עולם הערכים התכנוני של התוכניות האלה", אומרת קליש.

 

קליש: "התחדשות עירונית זה הנושא שעליו דיברתי הכי הרבה והשקעתי בו הכי הרבה זמן". הדמיה, פינוי בינוי בת גלים. קרדיט: כנפו-קלימור אדריכלים בע"מ

 

"ירשתי כמה תוכניות שמתאימות לשנות ה- 80 וה-90 והכנסתי פנימה ערכים עכשוויים, מה שקוראים תכנון בר קיימא. זה אומר שכונות שאפשר ללכת בהן ברגל, רחובות עירוניים שיש בהם מסעדות ובתי קפה וחנויות מתחת לבית, שיהיו הרבה מאוד שטחים ירוקים קרובים לבית, שיש פיזור של מבני ציבור קרובים", היא אומרת בלהט ובהתלהבות, כאילו רק החלה את מערכת הבחירות הראשונה שלה.

"אני רוצה לראות שכונות שאפשר ללכת בהן יותר ברגל, שכונות שצריך פחות מכוניות, שמשפחה לא תצטרך שתיים-שלוש מכוניות אלא תוכל להסתפק רק באחת. זה החלום שלי ולשם אני הולכת.

הוספתי מקומות תעסוקה בתוך השכונות, שטחים לתעסוקה שזה משהו שהוא מאוד מאוד לא רגיל במדינה שלנו, כי אני חושבת שככל שתהיה לנו האפשרות לתת את ההזדמנות, בעיקר למקצועות חופשיים, לפתוח משרדים וסטודיו שלהם, רואי חשבון גרפיקאים ואומנים.

אין שום סיבה בעולם שהם יצטרכו לנסוע למרכזי תעשייה גדולים. הם צריכים לעבוד כמה בניינים מהבית שלהם. אני רוצה לוודא שיש שבילי אופניים כדי להגיע למקומות האלה. כל השכונות האלה עוברות תכנון מחודש על העקרונות האלה, זה עולם ערכים שאפשר לקרוא לו 'חיים של פעם'".

 

קליש רותם היום עם בני נוער חיפאיים בסוכת ראש העיר

 

ההתעוררות של הציבור והמוסדות בכל הנוגע לבדיקת בניינים ישנים, מסוכנים ורעועים, גברה בימים האחרונים, בעקבות התמוטטות בניין המגורים בחולון וקליש מציינת שאכן ההתחדשות העירונית תחל באותן שכונות ותיקות וישנות בעיר.

"אני מדברת בעיקר על השכונות הגדולות, שכונות החוף. אלה השכונות הגדולות והוותיקות שבהן אנחנו צריכים לעשות בהן בנייה מחודשת. אם אנחנו כבר עושים את הבנייה המחדשת הזו, אז בוא נעשה אותה על פי עולם ערכים מתקדם.

אני רוצה לראות את האנשים הולכים כמה שיותר ברגל, אני רוצה לראות את האנשים חיים במרחב הציבורי וזה תכנון שהוא שונה לגמרי.

אחד הדברים שהכי חשובים לי, זה לשמור על העצים ועל הטבע העירוני בחיפה ויש לנו עכשיו תוכנית איך להוסיף הרבה מאוד צמחיה ועצים דווקא ברחובות. אני רוצה לראות את הרחובות הרבה יותר ירוקים ועם הרבה מאוד צל".

 

הדמיות של שכונות החוף: אירית צרף נתניהו אדריכלות ובינוי ערים

 

"כל שכונה כזו שאני מתכננת מחדש ויש רחוב מרכזי שהוא צריך להיות עם שימושים מעורבים, עם מסחר, מקומות תעסוקה, תחבורה ציבורית, את כל שכונות החוף עכשיו אנחנו משנים את הקונספט לפי תחבורה ציבורית. זה לא אוטופי, זה מאוד מאוד ריאלי. אני מאמינה שיראו את זה תוך שנים ספורות. אני יודעת שאני לפחות שמה את התוכניות הנכונות לעיר. שהעיר הזו תעלה על המסלול הנכון, שתתקדם שתגיע למקומות הנכונים  שראויים לה ודווקא מבחינה הזו אני מאוד מאוד אופטימית והדבר הכי מדהים בעיני זה שאני עוד מעט סוגרת שלוש שנים, מבחינתי התוכניות האלה כבר כמעט לחלוטין סגורות".

נושא שדה התעופה שגם עלה במשאל של ניוז חיפה קריות והראה כי חלק גדול מאוד מהציבור תומך בהרחבתו לשדה תעופה בינלאומי, הוא נושא שראש העירייה עוסקת בו עוד לפני שבכלל חשבה להתמודד על ראשות העירייה.

"אני יכולה להבטיח שלא אפסיק להילחם על שדה התעופה. שדה תעופה זה כוח כלכלי. איפה שיש שדה תעופה יש כלכלה בריאה וחזקה וזה  משהו שאני עוד הרבה לפני שחשבתי על המערכת הפוליטית דיברתי עליו בכל מקום וכבר אז היו לי ויכוחים עם כל מיני גורמים.

בעיני זה אחד הדברים המרכזיים ביותר שיכולים למנף את הכלכלה החיפאית. אני מדברת על מרכז של כוח כלכלי שאי אפשר לתאר אותו. אנחנו במצב לא פשוט מול הממשלה שחלוקה גם בעניין הזה", היא אומרת אך מבטיחה: "נמשיך להיאבק על שדה תעופה, זה באמת אחד הדברים הכי קריטיים להצלת חיפה וכל המטרופולין של הצפון".

 

כך ייראה שדה התעופה הבינ"ל בחיפה.

"נמשיך להילחם למען שדה תעופה, זה מרכז כוח כלכלי שאי אפשר לתאר אותו". הדמיה, כך ייראה שדה התעופה הבינלאומי בחיפה

 

על היכולת של חיפה למשוך לעיר אוכלוסייה חדשה לעומת הקריות והיישובים הסמוכים היא אומרת: "עיר גדולה תמיד יש לה יתרונות ואנחנו עובדים לחזק אותם עוד ועוד". היא מספרת על תוכניות שיטיבו בעיקר עם תושבי חיפה". "עושים הרבה מהלכים להפוך את חיפה לעיר יותר שווה, יותר כייפית".

על הגישה של רבים כי תל אביב והמרכז הם המודל הקובע, עונה ראש העירייה: "אני חושבת שחיפה מתחילה לאט לאט לפתח סצינה עירונית אחרת. חיפה לדעתי תהיה הרבה יותר מתל אביב. כי בחיפה יש בה אותנטי ומאוד מאוד ייחודי. מבחינתי תל אביב היא לא המודל. אנחנו רוצים להסתכל צפונה בגאווה ולא דרומה בקנאה. חיפה מתחיל להראות את זה. מתחילה להיווצר פה סצינה צעירה ושוקקת שהיא לא מקרית, אנחנו עובדים מאוד מאוד קשה כדי שהיא תתרחש ואולי המסר המרכזי הוא, שאנחנו כעירייה, לוקחים צעד אחורה לא לייצר דברים, אלא להשאיר הרבה מאוד מקום לחשיבה היצירתית של היזמים הצעירים, ולא להיכנס לנעליים של החבר'ה האלה".

ראש העירייה מבטיחה: "העיר הזאת תייצר את הסצינה הייחודית שלה, יש לה מה להגיד, יכולה לצאת מפה אמירה. הרבה מאוד צעירים יזמים שרוצים לפרוץ מבינים שחיפה זה הבית שלהם, זה הדבר הבא. חיפה הולכת להיות העיר האוונגארדית האמיתית של מדינת ישראל".

קליש מספרת כי שורת מקרים של 17 אנשים עריריים שנמצאו מתים בבתיהם בעיר, מתחילת 2021 ועד היום, מהווה חלק גדול מעבודת מינהל הרווחה בעירייה.

"זה נושא מאוד כואב ומאוד בעייתי וקיים בכל הארץ וגם בעולם", היא אומרת ומציינת כי לעירייה אין היום את כל המידע לגבי כל אדם בודד שעלול להיות בסיכון, בעיקר בשל קשיים משפטיים של העברת מידע שכזה, מהביטוח הלאומי וקופות החולים. עם זאת מקיימת העירייה פיילוט של קריאת מוני מים יומית, שהותקנו בבתיהם של אנשים שחיים בבדידות ומתריעים על אי צריכת מים ובכך מצילים חיים.

הדימוי של חיפה כעיר שיש בה דו קיום נסדק קשות, בעיקר במהלך מבצע שומר חומות שבו יצא צה"ל להגן על אזרחי ישראל מירי רקטות של ארגוני טרור פלשתינים. המושבה הגרמנית אירחה הפגנות קשות של ערבים מקומיים וערבים שהגיעו מחוץ לחיפה ונרשמו גם מקרים של אירועי אלימות קשים שביצעו ערבים ביהודים.

קליש מספרת שכנבחרת ציבור וכמי שמנהלת את העיר השלישית בגודלה בארץ, אחת הערים המורכבות בישראל, החיים הפרטיים שלה כמעט ואינם  קיימים.

קליש: "חייב להיות דו קיום במדינה שלנו ואם בחיפה לא יהיה דו קיום, לא יהיה דו קיום בשום מקום בארץ. זאת העיר שבה החיים המשותפים הם הכי טבעיים והם קורים בהרבה מקומות. אני לא רוצה להגיד שהכל מתנהל נפלא אבל יש כאן אפשרות לבנות חיים משותפים אמיתיים".

"אני מעדיפה לקרוא לזה קיום משותף אמיתי וזה יקרה כשלכולם יהיו אותם תנאים, שאף אחד לא ירגיש מקופח, שאף אחד לא ירגיש שהוא מקבל פחות.

אחד הדברים שלקחתי ואני מקדישה להם המון גם מבחינת הזמן שלי וגם מבחינת תקציבים, זה לראות איך לצמצם פערים ולהביא את כל המערכות של כל המגזרים בעיר הזו, לאותה דרגה של איכות ותפקוד. בשביל זה צריך לעשות עבודה, הרבה עבודה. מדובר בפערים של הזנחה של עשרות שנים בעיר".

לציון חצי קדנציה על כיסא ראש העירייה, שולפת קליש רותם את הטלפון הנייד שלה ומציגה בגאווה רשימה ארוכה מאוד של פרויקטים, כמו השקעות במרחב הציבורי, שיקום מתחמים, שיפוץ כבישים ומדרכות, שיקום תשתיות מים וביוב, הנגשת חופי הים לבעלי מוגבלויות, שיתוף פעולה עם חברות מסחריות מעולם ההיי טק, פיתוח מסחרי של רובע הנמל.

"מהפכה, מהפכה בניהול הכספים של העירייה, מהפכה בתפיסת המרחב הציבורי, מהפכה בתחום של תכנון ארוך טווח של העיר. בכלל חשיבה על העתיד. שינוי הגישה לעסקים קטנים, שוק תלפיות, מרכז גלישה בת גלים, מועדון שחמט שחזר לחיפה ועוד המון". עוד היא מציינת מהפכה גם בתוך מבנה העירייה: "התושבים מתחילים להרגיש חלקים קטנים מהמהפכה", היא אומרת.

קליש מספרת שכנבחרת ציבור וכמי שמנהלת את העיר השלישית בגודלה בארץ, אחת הערים המורכבות בישראל, החיים הפרטיים שלה כמעט ואינם קיימים.

"יש לי פחות זמן לאימוני קרטה", היא צוחקת וכמי שאוהבת את הים היא מוסיפה: "אני יכולה לשבת שעות בים והנה עכשיו אני לא יכולה לשבת יותר בחופי הים של חיפה. אני מוצאת את עצמי בהמון חופים אחרים בארץ כשאני רוצה להיות בים בשקט. לשמחתי הרבה המשפחה שלי מבינה את כל התהליכים האלה. התרגלתי לחיים האלו ואמשיך עוד הרבה שנים, אז שאף אחד לא יחשוב שהוא יוציא לי את החשק".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור תחרות הדגלים הלאומנית - האם תשקלו לתלות דגל ברכב/דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי