מנהל בי"ס במחוז חיפה שלח בטעות סרטון של איבר מינו בקבוצת וואטסאפ

בית הדין לעבודה דן בסיפור חריג: מנהל בית ספר יסודי באיזור הורחק מעבודתו, לאחר ששיתף בטעות סרטון של איבר מינו בקבוצת וואטסאפ של הצוות החינוכי

 

בית הדין הארצי לעבודה קיבל באופן חלקי ערעור שהגיש מנהל בית ספר יסודי במחוז חיפה, על ההחלטה שלא להחזירו לעבודה בבית הספר בו לימד באיזור.

בית הדין הורה למשרד החינוך לשקול זאת מחדש, והבהיר כי גם אם יוחלט שלא להחזירו כעת, על משרד החינוך להמשיך ולבחון את השבתו לעבודה מעת לעת.

לפני כחמש שנים שלח המנהל בטעות סרטון החושף את איבר מינו לקבוצת הוואטסאפ של הצוות החינוכי, שמורכב רובו מנשים.

הסרטון החושפני הגיע גם אל חלק מהתלמידים והוריהם.

אף שלא הייתה מחלוקת שהסרטון נשלח בטעות ולא יוחסה למנהל הטרדה מינית או התנהגות בלתי הולמת, הדבר גרם לזעזוע ומבוכה כה רבים, שלא אפשרו את המשך עבודתו בבית הספר.

 

המנהל שלח בטעות סרטון החושף את איבר מינו לקבוצת הוואטסאפ של הצוות החינוכי. צילום: אילוסטרציה

 

בעקבות המהומה שהתעוררה, יצא המנהל מיוזמתו לחופשה של כשנה, אך בסופו של דבר החליט משרד החינוך שלא לאפשר לו לחזור לבית הספר מהסיבה שחזרתו עלולה לגרום לזעזוע עמוק בקרב המורים והתלמידים והוצע לו לעבור לתפקיד אחר מחוץ לבית הספר.

המנהל הגיש תביעה לבית הדין האזורי לעבודה, אך נדחה בטענה שההחלה לא להחזירו הינה החלטה סבירה. כנגד החלטה זו הגיש המנהל ערעור לבית הדין הארצי לעבודה.

לטענתו הסתמכה החלטת בית הדין האזורי לעבודה רק על התנגדות המורות וההורים לחזרתו לבית הספר, ולא ייתכן שיורחק לצמיתות כאשר אין מחלוקת שהוא לא עשה משהו לא חוקי.

הוא טען עוד כי אין עילה חוקית להעברתו מתפקידו דבר הפוגע בכבודו ובחופש העיסוק שלו רק מטעמים של "ערכים מוסריים".

משרד החינוך תמך בהחלטת בית הדין האזורי לעבודה. הוא הדגיש את הטלטלה שנגרמה בבית הספר בעקבות הפצת הסרטון, את הקושי מול המורות שסובלות מטראומה, התנגדות ההורים, והקושי להציבו כדמות חינוכית מול התלמידים, שמודרכים שלא להצטלם בתמונות אינטימיות מחשש לדליפת התמונות לרשתות החברתיות.

שופטת בית הדין הארצי לעבודה, סיגל דוידוב מוטולה, ציינה כי ההחלטה שלא להחזיר את המנהל לעבודה לאחר האירוע התקבלה ללא פגם. בנסיבות החריגות והייחודיות, משרד החינוך היה רשאי להפריד בינו לבין המורות מתוך הבנה שעבודה איתו תגרום להן חרדה ומבוכה, ומתוך מחויבותו כלפיהן לשמור על סביבת עבודה נאותה.

השופטת הדגישה שגם המנהל עצמו הבין בזמנו את המצב, לקח אחריות על הטעות במשלוח הסרטון, ומצא פתרון לטובת בית הספר כשיצא לחופשה בת חודשיים ולאחריה לחל"ת לשנת לימודים מלאה. עם זאת אמרה השופטת, משחלף זמן רב מהאירוע, על משרד החינוך לבחון כעת האם ניתן להחזירו לתפקיד בשנת הלימודים הקרובה על סמך התשתית העובדתית נכון להיום. נקבע כי יש לעשות זאת בלב פתוח ובנפש חפצה, בשיתוף עם המחוז ובמידת הצורך לשקול זאת מחדש גם בכל שנת לימודים. לחילופין, יש לנסות למצוא לו תפקיד מתאים אחר שיהיה שווה ערך לתפקיד שעזב.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש לאסור על קשישים לנהוג ברכב?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות