מאמר מיוחד 'לניוז חיפה קריות'- בית ספר למה ? ואיך ?

מגפת הקורונה יצרה תזוזה עצומה במערכות חינוך ברחבי הארץ ובעולם. בין כל אי הוודאות לגבי עתיד שיגרת בית הספר בחיים לצד הקורונה, גוברת הוודאות כי איננו יכולים לחזור לאופן שבו הדברים היו. מאמר מיוחד של דני פסלר, מנכ"ל רשת החינוך ובתיה"ס 'עתיד'.


האם זה הזמן לענות מדוע בתי ספר צריכים להשתנות ולהתאים עצמם למציאות המשתנה, כדי ליצור פתרונות טובים יותר לצעירים שלנו ? למה בתי ספר ציבוריים ומקיפים, במתכונת שעוצבה בראשית המאה 20, צריכים להמשיך להתקיים בעשור השלישי של המאה 21 בתבנית זהה ? כיצד צריך לעצב את תהליכי הלמידה וסביבתה בכדי שאלו יותאמו לאימונם של מיומנויות רכות, שכה נדרשות בעידן בו אנו חיים ?

מורים מסורתיים, כיתות לימוד ובתי ספר הבנויים מלבנים ונמצאים בין קירות, אינם נחוצים עוד כדי להנגיש מידע. במקום זאת, דברים כמו בלוגים, וויקי, למידה מרחוק, ערוצי חינוך ביוטיוב ועוד רבים, זמינים בכף ידם של כל תלמידה ותלמיד משלב חינוך מוקדם מאד. דגש על כישורי חשיבה ביקורתית , עבודה בצוות, תקשורת בעל פה ובכתב, יצירתיות ויזמות הם מטבעות התחום בממלכה החדשה הזו. אולם הדיאלוג הלאומי בנושא רפורמת החינוך מתמקד בשימוש בטכנולוגיה לעדכון מודל החינוך המסורתי, מבלי להעריך מחדש את העיצוב הבסיסי שעליו הוא בנוי.

במטרה להתאים את בתי הספר למאה ה- 21 ,רשת עתיד פותחת בשבוע הבא תכנית חדשה – תכנית החלוצים – תהליך התחדשות חינוכית פדגוגית כולל להובלת שינוי תרבותי חינוכי ופדגוגי, שמטרתו הפיכת בתי הספר לבתי הספר של העתיד. לאחר מספר שנים של קיומם של איים של חדשנות, אנו מבינים שכדי שהשינוי יהיה בר קיימא, הוא חייב להיות מקיף כולל ועמוק ולבוא לידי ביטוי במהלך שלוש השנים הקרובות באופן מלא בכל ההיבטים עליהם מושתת בית הספר כארגון. על מנת להגיע למטרה זו ולהוביל שינוי מערכתי כולל, אנו מבקשים לראות ״איים של התחדשות״ הופכים ״ליבשה״. אנו יוצאים לתהליך ארוך ומתמשך ליצירת תפיסת שינוי רשתית המגדירה מחדש את בית הספר ככזה המאפשר לכל באיו חוויה של צמיחה, התפתחות ולמידה.

כיצד צריך לעצב את תהליכי הלמידה וסביבתה בכדי שאלו יותאמו לאימונם של מיומנויות רכות, שכה נדרשות בעידן בו אנו חיים ? תמונה: פייסבוק עתיד

שבעה בתי ספר ברשת שלנו נבחרו להיכנס למסע של למידה ולהוביל את בית ספרם לבניית מודל חדש, חדשני ומותאם לאתגרי הזמן שלנו. המסע הדו שנתי יכלול צלילה ביקורתית אל מציאות קיימת וערעור כל הנחת יסוד שהייתה מוכרת לנו עד כה. לצד קורס הכשרה למנהלי חדשנות בארגונים שיועבר על ידי הפקולטה לתעשייה וניהול של הטכניון, נלמד מסיפורי הצלחה בעולם, נזמין אל שולחנות עגולים תלמידים, מורים והורים שיחד יחשבו על השאלות הגדולות למה כיום צריך בית ספר ואיך הוא צריך להיראות ? בתום תהליך הלמידה ייבנו הצוותים המובילים של בתי הספר הנבחרים מודלים שונים ליישום ומטה הרשת ילווה אותם בתהליך היישום הלכה למעשה. ברשת עתיד בונים היום את בתי הספר של המחר !

כותב המאמר דני פסלר, הינו מנכ"ל רשת החינוך ובתיה"ס 'עתיד'.

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך אתם ממתיקים את הקפה/ תה שלכם?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות
Ads

Zone not found or deactivated.Zone id : 236209