"ניוז בעיניים שלנו": שכונת נאות פרס בחיפה – החיים במרחק יריקה מאצטדיון בינלאומי

חנייה על מדרכות, צעקות ועומסי תנועה הם חלק בלתי נפרד משגרת חייהם של התושבים. גם המתחם המסחרי של האצטדיון ניצב כמו פיל לבן במשך שנים, סגור ואטום בקיר לבנים גדול, במקום להניב פירות. "ניוז בעיניים שלנו", והפעם אנחנו עם תושבי שכונת נאות פרס בחיפה


 

אם יש מבנה בחיפה שמושך אליו רבים מכל הארץ, הרי שזהו אצטדיון הכדורגל הבינלאומי סמי עופר, במבואותיה הדרומיים של חיפה.

האצטדיון צמוד לשכונה החדשה בעיר, נאות פרס, הנקראת על שמו של נשיא המדינה לשעבר, שמעון פרס.


 

איצטדיון סמי עופר. צילום: דורון גולן

החיים במרחק יריקה מאצטדיון בינלאומי. אצטדיון סמי עופר בחיפה. צילום: דורון גולן

 

בעונת המשחקים מארחות הקבוצות הביתיות, מכבי חיפה והפועל חיפה, אלפים רבים של אוהדים שמגיעים מכל הארץ לצפות במשחקים ועוד רבים נוספים מגיעים לצפות במשחקיה הביתיים של נבחרת ישראל ועוד משחקים מכריעים כמו גביע המדינה.

האצטדיון משמש גם להופעות של אומנים, כמו למשל עומר אדם, שהצליח למלא את האצטדיון עד אפס מקום בעשרות אלפי בני אדם.

בין האצטדיון לבין בתי השכונה, מפריד כביש שבמרכזו נטועים עצי דקל. ראש עיריית חיפה לשעבר, יונה יהב, יזם את שינוי תוכנית בניין עיר בשנת 2005 שהיה אז מיועד לספורט, נופש פנאי ומלונאות, לבניית שכונת המגורים.

בסמוך לשכונה ולאצטדיון נמצאים מרכז הקונגרסים הבינלאומי, קניון חיפה וקניון קסטרא, מטה חברת החשמל, תחנת רכבת ופארק מת"מ לתעשיית ההייטק.

 

איצטדיון סמי עופר. צילום: דורון גולן

ראש עיריית חיפה לשעבר, יונה יהב, יזם שינוי לתוכנית בניין עיר בשנת 2005. איצטדיון סמי עופר בשכונת נאות פרס. צילום: דורון גולן

 

מאז אוכלסה השכונה נמצאים שני הצדדים במעין קונפליקט תמידי, בניסיון למצוא פשרה בין איכות החיים של תושבי השכונה, לבין אירוח משחקי כדורגל ברמה בינלאומית.

בנייתו של האצטדיון הושלמה בשנת 2014 והוא מכיל קצת יותר מ-30 אלף מקומות ישיבה. זהו אצטדיון הכדורגל המתקדם ביותר בישראל, שהחליף את אצטדיון הכדורגל המיושן, שהיה ממוקם בלב שכונת קריית אליעזר.

בתוכנית המקורית האצטדיון אמור היה לכלול מגרשי אימונים, אולם רב תכליתי ובריכת שחייה, לצד מרכז בילוי וקניות, אולם בסופו של דבר, נבנו האצטדיון ומתחם המסחר בלבד.

האצטדיון נבנה בהתאם לתקנים הבינלאומיים של UEFA ו-FIFA והוא מדורג בקטגוריה 4 בדירוג האצטדיונים של אופ"א.

 

אוהדי מכבי חיפה. למצולמים אין קשר לכתבה. צילום: דורון גולן

קונפליקט תמידי בין הרצון לאיכות חיים בשכונה, לבין אירוח משחקי כדורגל ברמה הבינלאומית. בתמונה, אוהדי מכבי חיפה. למצולמים אין קשר לכתבה. צילום: דורון גולן

 

האצטדיון נבנה בכדי לשרת בנוחיות את קהל הלקוחות באמצעות תחבורה ציבורית, כמקובל באצטדיונים מתקדמים בעולם. להחלטה תרמו מיקומו בסמוך למרכזית חוף הכרמל ותחנת הרכבת חוף הכרמל.

בצמוד לאצטדיון הוקמו חניונים עם 1,550 מקומות חנייה עבור מנויים בתשלום. בנוסף, קיימים 6,500 מקומות חניה בשטחים מסביב במרחק הליכה קצר. בסמיכות לאצטדיון נבנתה תחנת מטרונית נוספת, אשר פעילה רק בשעות שבהן מתקיימים אירועים באצטדיון.

הקומפלקס המסחרי בחזית המערבית של האצטדיון משתרע על כ-20 אלף מ"ר של שטחי מסחר, ונמצא בבעלות החברה הכלכלית לחיפה.

בעתיד הוא אמור לכלול בתי קולנוע, מסעדות, בתי קפה וברים. בתוך האצטדיון, ישנם שטחים המיועדים להפעלה על ידי קבוצות הכדורגל כמו למשל הקמת מוזיאון ספורט ומרפאת ספורט.

 

פקק תנועה ביציאה משכונת נאות פרס. צילום: דורון גולן

פקק תנועה ביציאה משכונת נאות פרס. צילום: דורון גולן

בכדי להבין את מערכת היחסים בין השכונה לאצטדיון, הגיע אתר "ניוז חיפה קריות" בערב יום ראשון השבוע, לסיור בשטח, בשעה שבה קבוצת מכבי חיפה התכוננה לקראת המשחק מול הפועל באר שבע.

שעות לפני המשחק כבר נהרו אוהדים אל שטח האצטדיון ומחסומים של העירייה והמשטרה הוצבו בכניסה הראשית לשכונה, על מנת לאפשר לתושבי השכונה ולהם בלבד, להיכנס אליה. זאת, כחלק מלקחי העבר אז החנו אוהדים את רכביהם בכל חלקה פנויה בשכונה, על חשבון התושבים.

השוק השחור לכרטיסים למשחק פעיל והשבוע היו לפחות שני בני אדם שניצבו בסמוך למחסום הראשי בכניסה לשכונה, והציעו בצעקות רמות כרטיסים למשחק החשוב. הם עשו זאת ללא כל חשש שמא ייתפסו שכן הפקחים והשוטרים היו עסוקים ללא הפסקה בניתוב התנועה של הרכבים הרבים ובבדיקת קהל האוהדים שזרם מכל הכיוונים.

 

אוהדי מכבי חיפה. למצולמים אין קשר לכתבה. צילום: דורון גולן

שעות לפני המשחק כבר נהרו אוהדים אל שטח האצטדיון. למצולמים אין קשר לכתבה. צילום: דורון גולן

 

השוק השחור לכרטיסים למשחק פעיל והשבוע היו לפחות שני בני אדם שניצבו בסמוך למחסום הראשי בכניסה לשכונה, והציעו בצעקות רמות כרטיסים למשחק החשוב.

הם גם עשו זאת ללא כל חשש שמא ייתפסו, שכן הפקחים והשוטרים היו עסוקים ללא הפסק בניתוב תנועת כלי הרכב הרבים ובבדיקת קהל האוהדים, שזרמו מכל הכיוונים.

 

מחסום בכניסה לשכונת נאות פרס. צילום: דורון גולן

מחסום משטרתי בכניסה לשכונת נאות פרס השבוע, במהלך משחק הכדורגל. צילום: דורון גולן

 

תושב השכונה, אבי (כל השמות שמורים במערכת-ד"ג) מתגורר במקום כבר ארבע שנים והוא מעיד על עצמו כאוהד של מכבי חיפה שמקפיד לבקר במשחקים הנערכים באצטדיון.

"בהתחלה היה פה בלגן", הוא אומר: "היום זה כבר מתנהל סך הכל בסדר. היום סוגרים את כל הכניסות לשכונה. בערך חצי שעה לפני תחילת המשחק יש פה לחץ אז יודעים לא לבוא והפקחים גם נותנים דוחות למי שחונה בחנייה של התושבים".

מילנה מתגוררת בשכונה כשנה וחצי והיא מספרת: "יש בעיה של כניסה לשכונה למי שמגיע מהכביש הראשי. בתוך השכונה יש שומרים שבודקים מי גר פה. כשיש משחק מאוד קשה להיות בבית עם חלון פתוח וזה מפריע בעיקר למי שיש ילדים קטנים. יש אוהדים שעושים רעש בשכונה אחרי שהמשחק נגמר אבל זה נגמר די מהר".

 

פקק תנועה ביציאה משכונת נאות פרס. צילום: דורון גולן

"אי אפשר לצאת מהבית כשיש משחק. השכונה סגורה ומבוצרת, זה סבל נוראי". פקק תנועה ביציאה משכונת נאות פרס בתחילת השבוע. צילום: דורון גולן

 

במהלך הסיור במקום נצפו רכבים רבים שחנו על המדרכות, מטרים ספורים בלבד מעיניהם של הפקחים העירוניים. עד מהרה חסמו הרכבים כל אפשרות של הולכי הרגל לעשות שימוש במדרכות, אולם איש לא מנע זאת.

ביציאה מן השכונה השתרך פקק ארוך מאוד של רכבים הנהוגים בידי תושבי השכונה, שביקשו לצאת ממנה אך נאלצו להמתין זמן ממושך עד שניתנה להם האפשרות לעשות זאת. הצפירות הרבות העידו על כך שסבלנותם פקעה.

אנה עברה לאחרונה להתגורר בשכונה והיא מספרת: "אי אפשר לצאת מהבית כשיש משחק. השכונה סגורה ומבוצרת, זה סבל נוראי. כשאני חוזרת מהעבודה אני צריכה לעמוד הרבה זמן במחסום עד שבודקים את התו תושב שלי. זה מזעזע וזה סבל שפוגע באיכות החיים.

בימים של משחקים אני דואגת לא לצאת מהבית, יש רעש, פקקים וחוליגנים שמסתובבים ברחובות. לפעמים אני עומדת שעה בפקק רק כדי להיכנס לשכונה".

 

מכוניות חונות על מדרכה בשכונת נאות פרס. צילום: דורון גולן

רכבים חונים על מדרכה בזמן משחק הכדורגל השבוע. צילום: דורון גולן

 

הקרבה הקסומה אל הים, הייתה הסיבה המרכזית שמשכה את ליאור שמתגורר בשכונה מזה כשנתיים.

"כשעברתי לפה הייתי צריך להתאקלם ולהבין שכל פעם שיש משחק, יש גם מחסומים ואחרי המחסומים חונים אנשים שלא גרים פה.

כדי לחזור מהים לשכונה ברכב לוקח לי 50 דקות. בתקופת הקורונה היה יותר רגוע בשכונה ועכשיו זה חזר. זה פוגע באיכות החיים וכשיש משחקים אז משתדלים לא לצאת מהבית".

 

אוהדי מכבי חיפה. למצולמים אין קשר לכתבה. צילום: דורון גולן

אוהדי מכבי חיפה. למצולמים אין קשר לכתבה. צילום: דורון גולן

 

את החלק המערבי של האצטדיון מעטר קיר ארוך של לבנים, שמסתיר מאחוריו את כל מה שאמור היה להיות החלק המסחרי של האצטדיון.

גורם בכיר בגוף עסקי כלכלי הסמוך לאצטדיון, מותח ביקורת חריפה מאוד על הניהול המסחרי והשפעותיו על העסקים הסמוכים.

"יש פה פקקי תנועה מטורפים בכל הצירים סביב האצטדיון וזה מבריח מהעסקים את הקהל שרוצה להגיע אליהם", הוא אומר: "זה גורם למצוקת חנייה נוראית וגם מי שרוצה להגיע לעשות קניות במרכזי המסחר לא מגיע, אף אחד לא מתקרב למרכז מסחרי כשיש משחק.

חנות בגדים למשל, צריכה שיבואו אליה אנשים כל יום, אף אחד לא מתקרב לאזור לעשות קניות כשיש משחק, מה שאומר שאותה חנות תוכל תעבוד רק חצי מהשנה".

 

מכוניות חונות על מדרכה בשכונת נאות פרס. צילום: דורון גולן

"יש פה פקקי תנועה מטורפים בכל הצירים סביב האצטדיון". רכבים חונים על המדרכה בשכונת נאות פרס במהלך המשחק. צילום: דורון גולן

 

אותו גורם מסביר כי בחישוב מהיר של שבתות וחגים, שליש מהשנה האצטדיון אינו יכול לפעול בכלל ועסק שרוצה לפעול משלם שכר דירה לשנה שלמה.

עוד הוא מסביר כי התשתיות של המסחר מחוברות לאצטדיון מה שמעמיד בסימן שאלה את כל הנושא של דרכי מילוט במקרה אסון, אספקת סחורה, פינוי פסולת של חנויות אוכל ומסעדות. "מסחר ואצטדיון לא יכולים לחיות יחדיו. לכל אחד יש דרישות שונות".

 

קיר הלבנים שמסתיר את המתחים המסחרי באצטדיון סמי עופר. צילום: דורון גולן

פיל לבן. קיר לבנים שנבנה מסתיר את המתחם המסחרי באצטדיון סמי עופר. צילום: דורון גולן

 

"לנהל מתחם מסחרי צריך מחשבה מסחרי", אומר אותו גורם: "מההתחלה התכנון היה לקוי והיום הניהול לקוי. המתחם הזה, גם אם יפתחו אותו, לעולם לא יהיה רווחי. כדי לעשות שינוי צריך לעשות שינוי מחשבה מהבסיס.

צריך להוציא את המתחם מרשות העירייה ולהעביר את זה לניהול של חברה חיצונית. אם היו חושבים מהתחלה אפשר היה לבנות אצטדיון קצת יותר גדול מהאצטדיון בקריית אליעזר, כי האצטדיון הנוכחי הוא פשוט ענק והעלות שלו מאוד גבוהה, מה שלא מאפשר לקיים בו משחקים של ליגות נמוכות, או נוער, או בית ספר לכדורגל".

 

קיר הלבנים שמסתיר את המתחים המסחרי באצטדיון סמי עופר. צילום: דורון גולן

קיר אוטם ומסתיר את המתחם המסחרי באצטדיון סמי עופר. צילום: דורון גולן

 

מהעירייה נמסר: "עירית חיפה קיימה ישיבה עם נציגי השכונה בה השתתפו נציגי משטרת חיפה, האצטדיון, מכבי חיפה ומינהל התפעול. בעקבות הפגישה גיבשה העירייה נוהל כניסה לשכונה בימים בהם מתקיימים משחקים במסגרתו יוכלו תושבי המקום להיכנס לשכונה דרך ארבעת הכניסות המובילות לשכונה. כמו כן תאושר כניסה של עד 100 אורחים של תושבים השכונה וזאת ברישום מראש על מנת להקל על מצוקת החניה מחד ולאפשר לתושבים להזמין אורחים אליהם מאידך. במקביל פועלים מפקחי העירייה לאכיפת הסדר הציבורי ורישום דוחות נגד נהגים המחנים בניגוד לחוק על מדרכות, מעברי חצייה, כיכרות וכדומה".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך אתם ממתיקים את הקפה/ תה שלכם?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות
Ads

Zone not found or deactivated.Zone id : 236209