נחנך מאגר מים הפוטו-וולטאי בחוף הכרמל

מאגר המים יספק יציבות באספקת המים למושבי חוף כרמל ובמקביל יספק חשמל. המועצה האזורית רוצה לספק את כל תצרוכת החשמל הביתי מאנרגיה מתחדשת


לאחר שנים של ציפייה נחנך אתמול בערב (חמישי) מאגר המים בסמוך למושב הבונים. המאגר, מהגדולים בארץ, יהווה מצד אחד פתרון אסטרטגי ארוך טווח לחקלאים באזור, ומצד שני, פרויקט פוטו-וולטאי של אנרגיה מתחדשת. הפרויקט, שעלותו הכוללת יותר מ-80 מיליון שקלים.

מאגר הבונים. צילום: דורון גולן

"החשיבות של הקמת המאגר בהבונים היא אסטרטגית ממש", מספר ראש המועצה, אסיף איזק, בסיור במקום. צילום: דורון גולן

"החשיבות של הקמת המאגר בהבונים היא אסטרטגית ממש", מספר ראש המועצה, אסיף איזק, בסיור במקום. "לאחר משבר המים, הבצורת וקיצוצי המכסות של תחילת שנות האלפיים, חלחלה בארץ ההבנה כי מדובר באיום משמעותי על היכולת שלנו להמשיך ולעסוק בחקלאות על אדמת הארץ הזו בכלל, ובאזור חוף הכרמל שלנו בפרט.


המאגר יאפשר לחקלאי חוף הכרמל בטחון ויציבות באספקת המים, והמשך עיסוק פורה בחקלאות. אסיף איזק צילום: ניוז חיפה קריות

מאחר ולאורך כל שנותיה, החקלאות הישראלית שלובה בבניין העם והמדינה, ואני באופן אישי עדיין חושב שחקלאות היא ציונות אמיתית, בשטח, בלי סיסמאות. הציונות בחוף הכרמל לא מתה, ותפקידנו כמנהיגים במרחב הכפרי היא לעודד ולאפשר המשך קיומה של החקלאות".

שר המשפטים וסגן ראש הממשלה, גדעון סער. צילום: דורון גולן

בין הנוכחים בטקס חנוכת המאגר היו גם שר המשפטים וסגן ראש הממשלה גדעון סער, שרת האנרגיה קארין אלהרר וסגן שר הבטחון אלון שוסטר.. צילום: דורון גולן

לדברי איזק, המאגר יאפשר לחקלאי חוף הכרמל בטחון ויציבות באספקת המים, והמשך עיסוק פורה בחקלאות. לאור הרצון שלנו כמועצה לקדם ערכים של סביבתיות, קיימות ואקולוגיה, הוחלט כי המאגר יכוסה בפאנלים סולריים ויהפוך בעצם לאחד מהפרויקטים הפוטו-וולטאיים הגדולים בארץ".

הפרויקט הוא מיזם של אגודת המים של חוף הכרמל "מי חוף הכרמל", ומנוהל על ידי מנכ"ל האגודה תושב עין איילה יועד לודר: "אגודת המים שהוקמה לפני כ 20 שנה, היא התאגדות של כלל יישובי המועצה לטובת טיפול במשבר בתחום המים, שהתחולל אז במדינה. המאגר הזה הוא אחד הפרויקטים הגדולים שקידמנו אי-פעם".

אריק סיני בהופעה. צילום: דורון גולן

אריק סיני בהופעה. צילום: דורון גולן

הגודל הבלתי-נתפס של הפרויקט מתגלה כאשר מטפסים אל פסגת אחת מסוללות העפר שהוקמו במקום, ותוחמות את המאגר. "מדובר על מאגר שיכיל בסופו של דבר  כ 3.3 מיליון מטר מעוקב של מים שלישונים, בהם ניתן לבצע כל שימוש. לשם השוואה, גודלם המשותף של כל חמשת המאגרים הנוספים שנמצאים באזורנו הוא 5.5 מיליון מטר מעוקב בסך הכל", מספר מנכ"ל אגודת המים, ומוסיף "המאגר יכוסה בחלקו הגדול על-ידי פאנלים סולאריים, מהם אנו מצפים להפיק כ 22 מגה וואט, זאת ממש תחנת כח קטנה".

מאגר הבונים. צילום: דורון גולן

"מדובר על מאגר שיכיל בסופו של דבר  כ 3.3 מיליון מטר מעוקב של מים שלישונים, בהם ניתן לבצע כל שימוש מאגר הבונים. צילום: דורון גולן

בין הנוכחים בטקס חנוכת המאגר היו גם שר המשפטים וסגן ראש הממשלה גדעון סער, שרת האנרגיה קארין אלהרר וסגן שר הבטחון אלון שוסטר.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך אתם ממתיקים את הקפה/ תה שלכם?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות
Ads

Zone not found or deactivated.Zone id : 236209