"החיים עם פגיעה נפשית מלאים אתגרים"

שבוע בריאות הנפש הבינלאומי. עדי פז רזגן, מנהלת מרחב חיפה בחברת "ידיד נפש, מספרת על האתגרים מול מתמודדי הנפש, הקשיים והסיפוק שבעבודת הקודש. ויש גם סיפורי הצלחה שמחים


 

השבוע מציינים ברחבי העולם את יום בריאות הנפש העולמי. מי שעושים עבודת קודש בתחום הם עובדי חברת "ידיד נפש" מקבוצת "עמל ומעבר". "ידיד נפש" מספקת שירותי שיקום למתמודדי נפש בבתיהם בפרישה ארצית, מפעילה את מרכז "יחד" למשפחות מתמודדים, וכן מספקת שירותי תמיכה מסוגים שונים.

מרחב חיפה של חברת "ידיד נפש", המונה עשרות עובדים מקצועיים ומדריכי שיקום, חולש על אזור גיאוגרפי הכולל את חיפה והקריות, חוף הכרמל, ועד עמק יזרעאל, נוף הגליל ועפולה.


צוות "ידיד נפש" במרחב חיפה מלווה במהלך השבוע מאות מתמודדי נפש בגילאי 18 ומעלה הזקוקים לתמיכה מקצועית.

"החיים עם פגיעה נפשית מלאים אתגרים, ומי שלא חווה אותם מימיו לא יבין במה הם כרוכים", אומרת מנהלת המרחב, עדי פז רזגן.

"אדם שעבר משבר נפשי או שהתפרצה אצלו מחלה נפשית, מתמודד מדי יום גם עם הסימפטומים של המחלה המקשים על התפקוד היומיומי, וגם עם הסטיגמה שעדיין קיימת, לצערנו, בחברה סביב תיוגו בתחום בריאות הנפש. הסטיגמה הזו מהסביבה מחזקת את תחושת הכישלון, האכזבה, חוסר המסוגלות וחוסר הערך, ובכך ההתמודדות היומיומית היא כפולה ומכופלת".

"אנו פוגשים מדי יום אנשים שנלחמים על זכותם להגשמה עצמית", אומרת פז רזגן. "הצוותים שלנו מנסים לאתר יחד עם המתמודדים את נקודות האור, את נקודות הכח, את המשאבים שקיימים באדם עצמו ובסביבה העוטפת אותו, אם זה במשפחה ו/או בקהילה, וללמוד כיצד להשתמש בהם על מנת להשיג את מטרותיו האישיות".

 

מנהלת סניף "ידיד נפש" במרחב חיפה, עדי פז רזגן. צילום: שרון כהנא

 

כיצד השפיעה תקופת הקורונה על ההתמודדות שאת מתארת? 

"רבים ממקבלי השירות שלנו, שהיו בעיצומם של תהליכי שיקום משמעותיים בהם הושקעו כוחות נפש רבים, מצאו עצמם חסרי ודאות ומתוסכלים. אנשים שסוף סוף מצאו עבודה שתואמת את יכולותיהם, הצליחו להשתלב במסגרות חברתיות או להתחיל תהליך של יציאה למגורים עצמאיים מחוץ לבית ההורים, נתקלו בחסמים כתוצאה מההגבלות שהטילה הממשלה בעקבות העלייה בתחלואה. ככל שהסגרים וההגבלות נמשכו, כך חלה עלייה בדיווחים על תחושות של בדידות, תסכול וחרדות. רבים דיווחו על הקושי בעטיית מסיכות ועל קושי לדאוג לצרכים בסיסיים".

איך אתם, כשירות של דיור מוגן, נכנסים לתמונה במצבים כאלה?

"השירות שלנו נחשב לחיוני, ועל כן, בזמן הסגרים למשל, לא רק שלא הפסקנו את השירות, אלא שליווינו את האנשים באופן צמוד. המשכנו להגיע לביקורי בית ככל שנדרש, ולהחזיק גם קשר מרחוק טלפוני ובשיחות וידאו לאורך השבוע. כך גם במקרים בהם הצוות או מקבל השירות נאלצים להיכנס לבידוד. הצוות ממשיך ללוות מרחוק, מוודא שיש לאדם את כל צורכו לשם השהיה בבית, שהוא יודע למי לפנות בעת מצוקה, כיצד להיעזר באמצעים הטכנולוגיים והקהילתיים. במקרים רבים סייענו לתאם ולשנע חבילות מזון ותרופות לאלו שנזקקו לכך".

הבנתי שלפעמים גם קרו דברים חיוביים בעקבות המגיפה. 

". נכון. המצב הזה יצר דווקא רגיעה לחלק מהמתמודדים. פתאום היינו עדים לעליה בביטוי היצירתי גם של המתמודדים וגם של העובדים. חלק מהם חזרו לפתח כישרונות שזנחו או גילו בעצמם כישרונות חדשים כמו ציור, רקמה ומוסיקה. גם העובדים מצאו פתרונות יצירתיים שאפשרו להם להמשיך וללוות את המתמודדים בתוכנית השיקום גם מרחוק. כך לדוגמה, מדריכים ומתמודדים מצאו עצמם מבשלים יחד, כל אחד בביתו שלו, במהלך שיחת וידאו או זום, או מנקים יחד את הבית".

פז רזגן, עוסקת בתחום השיקום בבריאות הנפש כבר 18 שנה. בהכשרתה היא עובדת סוציאלית והיא בעלת תואר שני עם התמחות בשיקום ובריאות. 

ספרי לנו על מקרה מרגש במיוחד שקרה לך בתקופה האחרונה. 

"לדוגמה, א', בחור מקסים בן 29 שאנחנו מלווים בשנתיים האחרונות, גאון מחשבים, שהתפרצה אצלו פסיכוזה אחרי השחרור מהצבא. מזה כארבע שנים הוא שומע בתוך ראשו קולות של כשמונה אנשים שונים ולא מוכרים, אשר רודים בו ומשפילים אותו לאורך כל היום.

א' הגיע מספר פעמים לאשפוז, לאחר שמרוב תסכול וחוסר יכולת להתמודד עם הקולות, הוא ניסה לפגוע בעצמו.

הוא התחיל להיפגש עם מתאמת שיקום, שהיא עו"ס במקצועה, ועם מדריכה שהגיעה אליו שלוש פעמים בשבוע, ויחד ניסו להבין מה הוא רוצה לעשות עם החיים שלו ומה הוא מסוגל כרגע, וכן מה הוא צריך כדי להצליח להתקדם לעבר המטרות שלו.

הנחישות של העובדים ושלו השתלמה לבסוף, וכעבור שנה הוא רכש מיומנויות לניהול סדר יום ומשק בית, וידע באשר לזכויותיו.

בשבוע שעבר הוא עשה צעד משמעותי מאוד, חתם על חוזה שכירות בדירה קטנה, שבה יבנה את חייו באופן עצמאי בתמיכה של המשפחה ושל צוות הדיור שימשיך ללוות אותו.

כמו א'. יש עוד רבים שנמצאים בשלבים שונים של תהליך השיקום וההחלמה, וזוהי זכות גדולה שלנו להיות עדים ושותפים בתמיכה לאורך כל הדרך, ואף להתאים את הליווי לצרכים ייחודיים, התרבותיים והאחרים".

 

אם גם אתם מרגישים ששירות כזה יכול להועיל לכם או למכריכם, או שתרצו להתייעץ, מוזמנים ליצור קשר דרך אתר "ידיד נפש" 

www.yadidnefesh.co.il, או ישירות לעדי פז רזגן בטלפון  054-9292418.

 

 

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך אתם ממתיקים את הקפה/ תה שלכם?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות
Ads

Zone not found or deactivated.Zone id : 236209