"בידוק גזעני ומשפיל": תביעה בסך 200 אלף שקלים נגד חברת אל-על

שני זוגות בני העדה הדרוזית, אנשי שירות הבטחון לשעבר ונשותיהם, טוענים שעברו על ידי איש בטחון באל-על חוויה משפילה וגזענית על רקע מוצאם


 

תביעה לפי חוק איסור אפליה ודרישת פיצוי בסך 200,000 שקלים, הוגשה בימים אלה על ידי ארבעה תושבי הצפון, נגד חברת התעופה הישראלית אל-על.

התביעה הוגשה בשם שני זוגות המשתייכים לעדה הדרוזית, בטענה כי עובד החברה ביצע את הבידוק הבטחוני שלהם באופן משפיל וגזעני, תוך רמיסת כבודם, וכל זאת לטענתם, אך ורק על רקע מוצאם.


 

שני זוגות דרוזים מהצפון טוענים בתביעה נגד אל על שעברו חוויה משפילה וגזענית על רקע מוצאם. צילום אילוסטרציה

 

מכתב התביעה עולה כי בדצמבר 2018, הגיעו שני בני הזוג במסגרת טיול מאורגן לשדה התעופה ביוהנסבורג והמתינו בתור לבידוק ביטחוני לפני עלייה לטיסה חזרה לארץ.

בעודם עומדים בתור יחד עם חברי הקבוצה, ניגש אליהם ממלא מקום הקב"ט במקום מטעם חברת אל-על, ביקש מהם לצאת מהתור ודרש מהם להציג מסמכי זהות שונים, נוסף על הדרכון שהיה מצוי ברשותם, ובין היתר ביקש מהם להציג תעודה המעידה על שירות ביטחון.

כאשר הארבעה שאלו מדוע יש צורך בתעודות מעידות על שירות ביטחון מעבר לדרכון המהווה זיהוי עבור כל אזרח ישראלי בעת שהותו בחו"ל, החל ממלא מקום הקב"ט להרים את קולו תוך שהוא אומר להם: "אתם תמציאו את המסמכים כי כך אני החלטתי", ואף השיב בבוטות לשאר חברי הקבוצה שניסו להרגיע אותו.

בשלב זה הציג אחד מהגברים תעודת גמלאי של משטרת ישראל, אולם ממלא מקום הקב"ט לא הסתפק בכך ודרש תעודה דומה גם מהגבר השני, בעוד הוא לא דורש כל דרישה דומה משאר חברי הקבוצה ששהו עימם, ואף המשיך בהתנהלות כוחנית זו עד להגעת איש ביטחון נוסף אשר ביקש לסייע לארבעה, תוך שהוא מציין כי התנהלותו של ממלא מקום הקב"ט לא הייתה תקינה.

בכתב התביעה, שהוגש על ידי עו"ד רונית מוסקוביץ', מהסיוע המשפטי במחוז חיפה, מצוין כי שני התובעים הם בעברם אנשי שירות הביטחון.

השניים שירתו במשך עשרות שנים במשטרה ובשרות בתי הסוהר וכיהנו בתפקידים בכירים. אחד מהם, שהשתחרר בדרגת גונדר משירות בתי הסוהר, לאחר שמילא שורה ארוכה של תפקידים בהם מנהל בתי סוהר, מפקד מחוזות וראש אגף מבצעים בשב"ס, אף חווה בעברו מקרה דומה של הפלייה בעברו מול נציגים של חברת אל-על, אשר בעקבותיו הוזמן להעביר הרצאה בנושא בפני קורס קב"טים של החברה.

זאת ועוד, במהלך יציאת הקבוצה מהארץ זיהה הקב"ט הקבוע בשדה התעופה ביוהנסבורג את האיש כמי שהעביר את אותה הרצאה בעבר בפני אנשי הביטחון של החברה, ובמהלך המפגש ביניהם אף התחייב בפניו שמקרה מסוג זה עליו דיבר בהרצאתו לא יישנה. על אף כל זאת, כאמור בעת שעשו את דרכם חזרה ארצה, התרחש האירוע המתואר בתביעה.

לאחר ששבו לארץ פנו הארבעה ליחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות במשרד המשפטים ונציגיה נפגשו עימם, קיבלו את פרטי האירוע והעבירו את הפנייה לטיפול הסיוע המשפטי.

בהמשך פנתה עו"ד מוסקוביץ' לחברת אל-על וביקשה בשם הארבעה להגיע עם החברה להסדר אשר ייתר את ההליך המשפטי, אך חברת אל -על דחתה את טענות התובעים.

על רקע דברים אלו, הוגשה בימים אלה התביעה נגד אל-על, ובה נטען כי התנהלותו של ממלא מקום הקב"ט מהווה הפרה של חוק איסור הפליה ופגיעה חמורה בשוויון, ופגיעה מהותית בכבוד האדם של התובעים.

במסגרת התביעה נדרשת אל על לשלם לכל אחד מהתובעים פיצוי בסך 50,000 שקלים, ללא הוכחת נזק, בגין הפרת חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות ציבוריים.

עו"ד מוסקוביץ': "הפליית אזרחים מן השורה על רקע דתי היא תופעה פסולה מיסודה, על אחת כמה וכמה כאשר הדבר נעשה באופן פומבי ומשפיל. מבלי להמעיט בחשיבותם של שיקולים ביטחוניים, לא די בהם כדי לאפשר דריסה מוחלטת של זכות יסוד של אדם לכבוד. הסיוע המשפטי, בשיתוף פעולה עם היחידה הממשלתית לתאום המאבק בגזענות, הציבו לעצמם מטרה למגר את מקרי ההפליה, והייצוג בתביעות מסוג זה ניתן ללא בדיקת זכאות כלכלית".

עו"ד אווקה זנה, ראש היחידה הממשלתית לתאום המאבק בגזענות: "במהלך הטיפול בתלונה עלה חשש להתנהלות גזענית ומשפילה של מערך האבטחה בחברת אל על כלפי המתלוננים על בסיס שיוכם הקבוצתי. הפיכתם של אזרחים דוברי השפה הערבית או בעלי חזות ערבית כאל איום ביטחוני באופן גורף בשל שיוכם הקבוצתי, זו פרקטיקה גזענית, משפילה ופוגענית  ויש להפסיק אותה.

על חברת אל על וגורמי הביטחון השונים לשנות פרקטיקות גזעניות בבידוק ביטחוני ולגבש מדיניות בידוק שוויונית, שתוטמע במסגרת הכשרות , בעיקר בקרב גורמי אבטחה. היחידה תמשיך לנהל מאבק בלתי מתפשר בגזענות הממסדית".

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך אתם ממתיקים את הקפה/ תה שלכם?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות
Ads

Zone not found or deactivated.Zone id : 236209