בימ"ש קריות: צעיר תבע את המאהב של אימו לעבור בדיקת רקמות

בית המשפט לענייני משפחה בקריות חייב גבר לעבור בדיקת רקמות, בעקבות תביעתו של צעיר מהאיזור שמבקש לברר מיהו אביו הביולוגי


 

לאחר שש שנים של דיונים משפטיים, החליט בית המשפט למשפחה בקריות לקבל את תביעתו של צעיר בן 21, לחייב את מי שהיה המאהב של אימו לעבור בדיקת רקמות. הצעיר סיפר בבית המשפט כי הוא רוצה לדעת מי הוא אביו הביולוגי.

אימו של התובע הצעיר, הגישה את תביעת האבהות בעת שהצעיר היה קטין בן 15. האם טענה שממערכת היחסים שהייתה לה עם הנתבע, בעת שהיה נשוי והיא הייתה גרושה, נולד הבן.


לאחר מכן היא חזרה לחיות עם מי שהתגרשה ממנו, שאף נרשם במשרד הפנים כאביו של הילד, אולם בדיקה גנטית שנערכה באופן פרטי שללה את אבהותו הביולוגית של הגרוש של האימא.

 

צעיר תושב האיזור תבע את המאהב של אימו לעבור בדיקת רקמות. בית משפט השלום בקריות. צילום: מתוך אתר הרשות השופטת

 

האימא טענה שהנתבע הבטיח לעזור לה כלכלית לגדל את הילד, על אף סירובו להכיר בו, אך הוא לא עשה זאת. את תביעת האבהות, כך הסבירה, הגישה לאחר שהנתבע סירב לעזור במימון הלימודים של הבן.

הנתבע טען בבית המשפט שהגרוש של האימא רשום כאביו של הילד והוא גם גידל אותו כבנו ולכן אין בו צורך כאב. הוא הודיע שהוא מסרב לעבור בדיקת רקמות בטענה שהדבר עלול להזיק לילד מבחינה הלכתית. הוא עלול להפוך ל"שתוקי" (חסר אב) ואף ממזר לפי ההלכה, מה שימנע ממנו להינשא בחתונה יהודית.

העניין ההלכתי נבדק על ידי בית הדין הרבני שהגיע למסקנה שהאימא נכנסה להיריון כשהייתה גרושה ולכן אין שום מניעה עם בירור האבהות.

כשהגיע לגיל 18 הפך הילד לצד עצמאי בהליך המשפטי, והוא הודיע לבית המשפט שהוא מעוניין להמשיך את בירור האבהות מפני שחשוב לו לדעת מיהו אביו הביולוגי ולהכיר את שורשיו המשפחתיים. מנגד, טען הנתבע כי מדובר באינטרס כלכלי שמניע את התובע.

השופטת ליאת חיון, הבהירה כי המניעים של התובע אינם רלוונטיים והיא התרשמה שהוא פועל מרצונו החופשי ומעוניין באמת ובתמים לברר את זהותו. היא הדגישה כי התובע כבר אדם בוגר ומודע להשלכות של ביצוע בדיקת הרקמות, מה גם שממילא הסיכונים ההלכתיים להם טען הנתבע אינם קיימים.

השופטת קבעה שהתקיימו שני התנאים שקובע חוק מידע גנטי לצורך כפיית בדיקה על אדם שמסרב לה: ישנו סיכוי סביר שהתובע צודק והנתבע הוא אביו הביולוגי, מאחר שהנתבע הודה שקיים יחסי מין עם אמו בתקופה הרלוונטית. השני, הנתבע הביע את התנגדותו ונימק את עמדתו במשך יותר מחמש שנים של הליכים, וגם אחרי שכל טענותיו נבדקו לעומק הן לא שכנעו את השופטת שהאינטרס שלו גובר על זכותו של הצעיר לברר מיהו אביו.

"לכל אדם קיימת הזכות לדעת מי הוריו המולידים וזאת כחלק מזכויותיו לזהות, לחירות, לכבוד, להגשמה עצמית ולבריאות", כתבה השופטת כשהורתה לנתבע לבצע את בדיקת האבהות.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך אתם ממתיקים את הקפה/ תה שלכם?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות
Ads

Zone not found or deactivated.Zone id : 236209