X

עתלית וחוף הכרמל בדרך לפרידה

מליאת המועצה האזורית חוף הכרמל החליטה להיפרד מעתלית, שתחזור להיות מועצה מקומית עצמאית. ההחלטה צריכה לקבל את אישור משרד הפנים שתומך בצמצום רשויות

 

מליאת מועצת חוף הכרמל הצביעה ברוב מוחץ של 95 אחוזים על הקמת צוותי משימה לתכנון תהליך ההיפרדות של עתלית מחוף הכרמל. זאת, לאחר איחוד רשויות של 18 שנים במהלכן הושקעו בעתלית כחצי מיליארד שקלים. בנוסף, בוצעו מהלכים פורצי דרך לשיקום הישוב עתלית שהיה במצב ניהולי ותשתיתי נמוך, כמו גם בגרעון של כ 20 מיליון שקלים.


בשנת 2003, הובילה ממשלת ישראל מהלך של איחוד רשויות בכל רחבי המדינה. במסגרת המהלך אוחדה המועצה האזורית חוף הכרמל, רשות איתנה וחזקה, מתחדשת ומתקדמת, בעלת מערכות חינוך ותרבות ענפות – עם המועצה המקומית השכנה, עתלית. בעתלית התגוררו אז 4,500 תושבים, והמועצה המקומית הייתה שרויה במצב ניהולי ותשתיתי נמוך, כמו גם בגרעון של כ 20 מיליון שקלים.


במשך 18 שנה הובילה המועצה האזורית חוף הכרמל תהליך מורכב ומאתגר לשיקומה של עתלית, במסגרתו הושקעו בעתלית השקעות חסרות תקדים בסכום של כחצי מיליארד שקלים, שמיצבו אותה כפנינה האזורית וגם ברמה הארצית: אישור תכנית מתאר והקמת מינהלות לפיתוח היישוב; בניית בתי-ספר וגני ילדים; הקמת מערך שירותים חברתיים וקהילתיים ועוד.

 

שכונה מתפתחת בעתלית. צילום: דוברות המועצה האיזורית חוף הכרמל

 

תכנית המיתאר שקודמה ואושרה לעתלית כוללת בין היתר כ 250 אלף מ"ר של אזורי תעסוקה ומסחר. למעשה, אזור התעסוקה הצפוני של היישוב, שבנייתו תחל כבר בשנת 2023 יהיה אזור התעסוקה הראשון שייבנה בחוף הכרמל כולה. גם חוף הים של עתלית, חוף המבצר, נמצא בתכנון מתקדם, במטרה שכבר בעונת הרחצה הבאה ייפתח כחוף מוכרז לכל דבר ועניין, חוף הים המוכרז הראשון של עתלית.

מהלכים אלו ונוספים הוכיחו את עצמם בשטח. עתלית הכפילה את גודלה וכיום עומד מספר התושבים על כ-11 אלף תושבים וערך הקרקעות והבתים עלה פי שלושה. בשנים 2018-2020 נקלטו בעתלית, כך על פי נתוני הלמ"ס, 1,800 תושבים חדשים: משפחות וזוגות צעירים, אקדמאים מכל רחבי הארץ, המבקשים ליהנות מהיתרונות של מגורים ביישוב עירוני בעל ציביון קהילתי-כפרי.

הגידול באוכלוסייה, בשילוב אופיו של היישוב, אופי סמי-עירוני השונה מאופיים הכפרי-חקלאי של יישובי הסביבה, הציף את הצורך בשינוי ההתנהלות בעתלית. התושבים החדשים מבקשים לקבל שירותים עירוניים כפי שהיו רגילים להם בערים מהם הגיעו, וההבנה כי עיר כזו אינה יכולה להיות מנוהלת על-ידי 11 מתנדבות ומתנדבים כפי שקורה במושבים ובקיבוצים, הניעה הן את וועד התושבים, את נבחרי הציבור של עתלית והן את המועצה לפעול בכיוון השבתה של עתלית למעמד של מועצה מקומית עצמאית.

מתוך הבנה משותפת כי הגידול הדרמטי והמבורך מחייב היערכות תקציבית וניהולית, ועל מנת לשמר ולהגדיל את השירותים הניתנים, בשנת 2018 יצאו וועד התושבים של עתלית והמועצה האזורית לדרך משותפת, והניעו תהליך של מעבר לניהול עצמי של עתלית. התהליך מבוצע, לכל אורכו, בשיתוף ובליווי של משרדי הפנים והאוצר.

 

אסיף איזק, ראש המועצה האיזורית חוף הכרמל. צילום דוברות המועצה חוף הכרמל

 

בשלבים הראשונים הואצלו סמכויות מהמועצה לוועד התושבים, וכן אושרה הטלה ראשונה של מס וועד מקומי בעתלית, בסך חמישה שקלים למ"ר. בנוסף נבחרו מנכ"ל, מנהלת קהילה, מפקח תשתיות עירוני ופיקוח מוניציפלי עצמאי. הורחבו תחומי הסמכות והאחריות של וועד היישוב שמנהל באמצעות תקציב עצמאי וחשבון בנק את הפעילויות התפעוליות והקהילתיות של היישוב. התלוּת של וועד התושבים במועצה הצטמצמה והתקציב פר-נפש גדל. בשנת 2019, למשל, עלה התקציב פר-נפש ב 16 אחוזים, ובשנה שלאחר מכן בשלושה אחוזים נוספים.

הגידול באוכלוסיית עתלית הביא עימו, שינוי מהותי בצרכי התושבים והצורך בניהול עצמאי של היישוב. התקיימה פגישה משותפת בין מנכ"ל משרד הפנים יאיר הירש, הממונה על המחוז במשרד הפניםרו"ח פאיז חנא, וראש המועצה אסיף איזק.

לאור סיכום הפגישה, פנה הממונה על המחוז אל המועצה על מנת שתקדם "הקמת צוות ציבורי לבחינת שיתופי פעולה והשלכות של ניהול עצמי נפרד בתחומי החינוך, פנאי, תרבות וכו' " וכן "צוות מקצועי אשר יעסוק ויגבש נייר עמדה בנושאים מוניציפליים, פיננסיים, ארגוניים, תכנוניים וכו' – והשלכות הפעולה בטווח המיידי, הבינוני והארוך".

הממונה על המחוז כתב כי "הצוות המקצועי ידון בסוגיות מהותיות וימליץ על הצעדים שיש לנקוט להשגת המטרות, ויגבש הסכמה מקיפה ככל הניתן", ויגיש את המלצותיו לוועדה הגאוגרפית של משרד הפנים".

הנושא הובא לדיון במליאת המועצה. במהלך הדיון אמר חבר המליאה נציג עתלית, שי גלבוע: "אני אישית חושב שבאמת צריך להיפרד. אני לא רואה את זה כגירושין, אני רואה את זה בצורה ידידותית. אני חושב שעתלית נתרמה מאוד מהסביבה של חוף הכרמל – גם בצד החינוכי, גם בצד הנדל"ני, גם בצד של האוויר. את התהליך צריך לעשות במשותף".

בסיום הדיון נערכה ההצבעה, בה אישרה כאמור מליאת המועצה את הקמת הצוותים, והמהלך יוצא לדרך.

ראש המועצה אסיף איזק: "אני מודה למליאה שמבינה את גודל השעה ומבינה את האחריות המוטלת לפתחנו. כולנו שואפים לאפשר איכות חיים טובה יותר לתושבי עתלית וחוף הכרמל גם יחד, ואין לי ספק שהדבר יתאפשר לאחר תהליך מוסדר בו נבחן את הדברים בצורה משותפת. נגיע לוועדה הגיאוגרפית עם המלצות מגובשות שכולנו נעמוד מאחוריהן, ויחד נציג את הדרישות למשרד הפנים. אני בטוח שיחד נצליח!"

עם זאת, כל החלטה שתקבל המועצה האזורית חוף כרמל בנוגע להתנתקות מעתלית צריכה לקבל את אישור משרד הפנים. על פי מדיניות משרד הפנים בעשור האחרון, ישנה העדפה לאיחוד של רשויות מקומיות שכנות.

עתלית המוכרת לנו, מעבר להיותה עיר היסטורית, נוסדה בשנת 1903 כמושבה לאחר שהברון רוטשילד רכש את האדמות. בשנת 1952 הוקמה בעתלית מעברה של כ-200 משפחות יוצאות עיראק וצפון אפריקה.

עד שנת 2003 הייתה עתלית מועצה מקומית. במהלך שנה זו, במסגרת איחוד רשויות מקומיות, הועבר ניהול היישוב לידי המועצה אזורית חוף הכרמל. כיום עתלית היא למעשה היישוב העירוני הגדול ביותר במועצה האזורית חוף הכרמל שמורכבת ממושבים וקיבוציים.

במידה ואכן ייעתר משרד הפנים לבקשת המועצה האזורית חוף הכרמל, צפוי האישור להגיע בעוד כחצי שנה.

במקביל, אמור משרד הפנים לאשר את ניהולה של עתלית כמועצה מקומית שבראשה תעמוד ועדה קרואה, עד לקיומן של בחירות של תושבי עתלית לוועד של המועצה המקומית.

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוף הכרמל

<
<