תערוכת ציורים ופסיפסים של אלון ירקוני

בשבת, 30 באוקטובר, בשעה 12.00 תיפתח בגלריה בעין הוד תערוכת ציורים ופסיפסים של אלון ירקוני, צייר ואמן, איש ים, נתב אניות בנמל חיפה, חבר כפר האמנים עין הוד, בן למשפחת אמנים, שהלך לעולמו במפתיע. (1966-2020)

אלון ירקוני

ציורים ופסיפסים

אלון ירקוני היה נצר למשפחת אמנים וחבר כפר האמנים עין הוד, שעסק במקביל בשני תחומי אמנות: ציור ופסיפס. בציוריו הוא התרכז בנוף, בטבע דומם ובדיוקן, ובפסיפס הוא בעיקר דלה את נושאיו מסיפורי המקרא. תערוכה זו מציגה מבחר מעבודותיו.


אלון ירקוני צילום יאנה ירקוני

אלון יצר קומפוזיציות של טבע דומם שהציב בסטודיו, ובהם בולטים ביופיים ובחושניותם אגרטלי הוורדים. הוא יצא אל הטבע שסביב ביתו וצייר את נופי הכרמל והים, וממקום עבודתו בנמל חיפה הרבה לצייר מראות של הרציף, המנופים והספינות. לצד פנורמות של נמל חיפה ונמל עתלית, שבהם לכדה העין נוף רחב המצויר ממרחק, הוא גם התמקד בפינה בחצר הבית, בעץ, או בכיסא בודד הניצב במרפסת. על ציורים אלה אלון עבד במהירות כדי לשמר את רגע ההתרשמות, את הספונטניות של מגע המכחול והצבע על הבד או הנייר. נוסף על כך, הוא נהג לצייר ולרשום דיוקנאות עצמיים ודיוקנאות של בני משפחתו, שבהם חקר את מבנה הפנים ואת הבעותיהם. ברישומים שיצר לעיתים הפך הקו ליסוד עצמאי, המבטא תנועה ורגש של רגע חולף.

צילום יאנה ירקוני

בעוד שבציוריו שאב אלון את נושאי עבודותיו מהסביבה שהקיפה אותו, הרי שבפסיפס – טכניקה קדומה, הקשורה לעתיקות ארץ ישראל ולאגן הים התיכון – הוא קיבל השראה בעיקר מסיפורי המקרא. הפסיפסים המרהיבים שיצר הם גדולי ממדים, ובגילומם הוא הסתמך על מסורת העת העתיקה ובהם ביטא את רוח הזמן הקדום. עיצוב החלל, הנפח ואשליית האור והצל נוצרו בפסיפסים באמצעות גיוון הדרגתי של האבנים שסיתת, כולן מאבני ארץ ישראל.

בסטודיו של אלון נמצאות עבודות שהוא טרם סיים להשלימן. הן עדוּת אילמת לחייו וליצירתו שנקטעו באופן לא צפוי, לשאיפות ולחלומות שלא הספיק להגשים.

צילום יאנה ירקוני

אירית מילר

 ציונים ביוגרפיים

1966 – נולד בחיפה; 1984-1972 – למד בבית הספר הריאלי העברי בחיפה; 1987-1984 – שירת בצה"ל במסגרת חיל הים בספינות טילים; 1994-1987 – למד במכון להכשרה ימית, עכו, והפליג כקצין בצי הסוחר, בחברת "צים"; 1991 – נישא ליאנה אלכסייבה; 2020-1993 – עסק בציור, ובהמשך גם באמנות הפסיפס; 2020-1994 – עבד בחברת הספנות "צים", בנמל אשדוד ובנמל חיפה. עבר להתגורר בעין הוד ובנה את ביתו בכפר יחד עם רעייתו יאנה. לבני הזוג נולדו בנם הבכור עדן ובנותיהם דנה ונטע; 27.10.2020 – נפטר באופן פתאומי.

 

צילום יאנה ירקוני

התערוכה תהיה פתוחה החל משבת 30 באוקטובר עד ה-25 בדצמבר 2021.

שעות פתיחה ימי שישי 10.00-16.00 , שבת 11.00-16.00 גלרית האמנים עין הוד,

 כפר האמנים עין הוד 049842029
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור תחרות הדגלים הלאומנית - האם תשקלו לתלות דגל ברכב/דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בתרבות ופנאי