מוכנים לשעון חורף? במוצ"ש ישראל חוזרת לזמן "הנכון"

האם ידעתם ששעון קיץ הוא בכלל תוצאה של חרקים ומחסור בפחם לאחר מלחמת העולם הראשונה?


 

לאחר 219 ימים של שעון קיץ, במוצאי שבת הקרובה, נזיז את השעונים שעה אחת אחורנית ובאופן רשמי ניכנס לזמן הנקרא שעון חורף שבו תגיע החשיכה מוקדם יותר.

בלילה שבין מוצאי שבת כ"ד בחשון תשפ"ב 30 באוקטובר 2021, ליום ראשון כ"ה בחשון תשפ"ב 31 באוקטובר 2021, בשעה 2:00 לפנות בוקר יש להזיז את המחוגים שעה אחת לאחור לשעה 1:00 ובמועד זה ייכנס לתוקפו שעון החורף.


 

שעון חורף. אילוסטרציה: pexles

 

בעוד שבישראל עדיין דוגלים בשינוי הזמן בין שעון חורף לשעון קיץ, יותר ויותר מדינות בעולם ויתרו על המעבר הזה ונשארות עם זמן אחיד לאורך של השנה. הזמן האחיד נקבע עבר על ידי שעון גריניץ' באנגליה שהוא הזמן בקו האורך 0, הנקרא גם קו גריניץ'.

קו זה עובר דרך מצפה הכוכבים המלכותי של גריניץ', שברובע גריניץ' בעיר לונדון בירת הממלכה המאוחדת.

הרעיון הראשוני להזזת השעה הגיע מעולם החרקים ולמעשה מאחד מחוקרי החרקים, ג'ורג' הדסון, שבשלהי המאה ה-19, הציע לראשונה להזיז את השעה על מנת שיהיה לו יותר שעות אור כדי לחפש חרקים.

בפועל הזזת השעה נכנסה לתוקף בגרמניה שלאחר מלחמת העולם הראשונה. גרמניה הייתה אז הרוסה לחלוטין והפחם שימש לחימום, תאורה ותעשייה. על מנת לחסוך שימוש בפחם הוחלט להוסיף עוד שעת אור.

 

שעון חורף. אילוסטרציה: פיקסאביי

שעון קיץ הוא תוצאה של חרקים ומחסור בפחם לאחר מלחמת העולם הראשונה. במוצ"ש עוברים לשעון חורף. אילוסטרציה: פיקסאביי

 

עם הגידול בהיקף התעשייה והשימוש בחשמל הצטרפו עוד ועוד מדינות לנוהג של הזזת השעה פעמיים בשנה ולקבוע זמן של שעון חורף ושעון קיץ.

נהוג לחשוב ששעון קיץ מוביל לחיסכון בהוצאות חשמל, עלייה בפיריון עבודה וזמן איכות רב יותר, אך כיום יש יותר ויותר מדינות שזונחות את נוהל שעון קיץ לטובת השעה המקורית כשהסיבה העיקרית היא במהלך השנים השימוש בפחם נזנח לטובת החשמל.

היום עושים שימוש בנורות חשמל חסכוניות ואת "החיסכון" של התעשייה, הציבור מוציא על הפעלת מזגנים ביתיים במשך שעות ארוכות.

לפני שלוש שנים הודיע הפרלמנט האירופאי שהוא מבטל את נוהל שעון קיץ. בכך הצטרפה אירופה למרבית מדינות העולם שבהן חיים עם אותו שעון כל ימות השנה. בדרום אמריקה, לשני שליש מהמדינות יש שעון אחיד לכל השנה.

באפריקה, רק בשלוש מדינות מתוך 54 יש שעון קיץ. גם רוסיה, סין והודו, אינן פועלות יותר לפי שעון קיץ ושעון חורף וכך גם רוב המדינות ביבשת אסיה. למעשה, ישנן שש מדינות במזרח התיכון, בהן ישראל, שפועלות על פי שני הזמנים.

על פי משרד הכלכלה והתעשייה שינוי השעות בין הקיץ לחורף מאפשר להתאים את פעילות בני האדם לשעות האור והחושך. בקיץ למשל, אנו מרוויחים שעת אור מאוחרת, ובחורף מתעוררים בדרך כלל בשעות בהן השמש מתחילה לזרוח, כך לא מתפספסות שעות חיוניות לניצול על ידי האדם או המשק. מעבר לשעון הקיץ מאפשר חיסכון בחשמל בשנה אחת בעלות של מאות מיליוני שקלים.

 

עוברים לשעון חורף. אילוסטרציה: pexles

בחורף, כשאור השמש מוגבל ויש יותר שעות חושך ביממה, רמות הורמון המלטונין בגוף עולות, ואנו עשויים להיות מנומנמים ועייפים יותר. תפקיד המלטונין (מכונה גם “הורמון חושך”) הוא  לווסת את מחזוריות השינה, מתוך מטרה להתאים את השינה לשעון הביולוגי. גם הסרוטונין, הורמון נוסף האחראי בין היתר על מצב הרוח והרגשות, קשור ע"פ מחקרים, באופן ישיר, למידת החשיפה שלנו לאור. הירידה בכמות הסרוטונין בגוף במהלך החורף, עלולה לגרום למצב רוח ירוד ומדוכדך.

ד"ר נדיה גולדובסקי, אחראית על הזמן הלאומי במשרד הכלכלה והתעשייה, מסבירה שהזמן של מדינת ישראל נקבע במעבדה הלאומית לפיסיקה שבמשרד הכלכלה בעזרת מערכת מיוחדת שמשווה 86,400 פעמים ביממה את תוצאות מדידת הזמן בארץ עם תוצאות מדידת זמן של מעבדות לאומיות אחרות בעולם.

המעבדה הלאומית לפיסיקה מהווה למעשה את השעון של המדינה ואת הסטנדרט הלאומי לזמן. זמן ישראל נקבע לפי חוק הזמן משנת 1992.

המעבדה קובעת ומודדת את הזמן והתדר המשמשים לצרכים ביטחוניים ואזרחיים כגון: שידורי טלוויזיה, שיחות טלפון, מחשבים, מכשירי ניווט  ומערכות צבאיות כמו: "כיפת ברזל", מערכת ה-"חץ" ו"שרביט קסמים".

במעבדה הלאומית ישנם ארבעה שעונים אטומיים מסוג צזיום, ציוד להשוואות הבינלאומיות, ציוד לביצוע מדידות וכיולים ללקוחות תעשייתיות וצבאיות.

כיום יש מחלוקת לגבי יעילותו של שעון הקיץ וככל שיותר ויותר מדינות בעולם יעברו לשימוש בזמן אחיד, גם ישראל תיאלץ בסופו של דבר ליישר קו עם שאר העולם.

שעון הקיץ יחזור להיות פעיל בישראל ב-25 במרץ 2022.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך אתם ממתיקים את הקפה/ תה שלכם?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות
Ads

Zone not found or deactivated.Zone id : 236209