עסקת מתנה: בת אחייניתו של קשיש מחיפה קיבלה ממנו דירות ונתבעה

בן דודו של קשיש ערירי מחיפה רצה לקבל מחצית משווי הדירות, שניתנו לבתה של אחיינית המנוח. בית המשפט קבע כי הצוואה לא שללה מהמנוח את החירות לעשות כל מה שהוא רוצה בנכסיו, כל עוד הוא חי


 

סגנית נשיאת בית המשפט למשפחה בחיפה אלה מירז דחתה תביעה שהגיש בן דוד של קשיש ערירי שביקש לבטל עסקאות מתנה, במסגרתן העניק הקשיש לבת אחייניתו שתי דירות.

התובע טען כי אמור היה לרשת חצי מהדירות לפי צוואת המנוח וכי בת האחיין עשקה ורימתה אותו, אבל השופטת התרשמה שהמנוח ביקש לגמול לה על היחס החם והעזרה הרבה שהעניקה לו.


מעבר לזה, היא קבעה ש"התובע לא הצביע על כל מניעה חוקית או קושי משפטי אחר שמסייגים את החרות הנתונה למנוח לעשות ברכושו ככל העולה על רוחו".

 

 

בן דודו של קשיש ערירי ביקש לבטל עסקאות מתנה. בתמונה, היכל המשפט בחיפה. צילום ארכיון

 

ב-2009 חתם המנוח על צוואה שבה הוריש את כל רכושו, שכלל שתי דירות וכספים, לבן דודו ולבת אחייניתו בחלקים שווים. זמן קצר לאחר מכן הוא פנה לעורך דין והעביר את הדירות במתנה לבת האחיינית וגם אפשר לה למשוך מחשבונו 295 אלף שקלים. הוא נפטר שלוש שנים אחר כך, בגיל 92.

שלוש שנים לאחר מותו של המנוח, הוציא בן הדוד צו לקיום הצוואה וגילה ששתי הדירות נרשמו על שם בת האחיינית. הוא הגיש תביעה נגדה לבית  משפט לענייני משפחה בחיפה וטען כי בת האחיינית ניצלה את המנוח הערירי, השתלטה על חייו, רימתה אותו וגרמה לו לתת לה את הדירות זמן קצר אחרי שערך את הצוואה.

הוא ביקש לבטל את עסקאות המתנה ולהורות לבת האחיינית להחזיר לו חצי מהכספים שמשכה מחשבונותיו של המנוח.

הנתבעת הכחישה את הטענות הקשות שהופנו כלפיה וטענה שהמנוח היה קרוב אליה והיא עזרה לו עד יומו האחרון. לדבריה הוא סמך עליה בכל, הפך אותה לשותפה מלאה בחשבונותיו ומדי פעם נתן לה ולבני משפחתה מתנות כאות תודה והוקרה. הנתבעת הדגישה שהתובע לא היה בקשר קרוב עם המנוח ולא היה מעורב בחייו.

סגנית הנשיאה השופטת אלה מירז, כתבה בפסק הדין: "הנתבעת נדרשה להתגונן מפני התביעה בעל-כורחה ונגררה להוצאות משפטיות על בסיס תביעה שלא הייתה מגובשת דיה ובירורה התמשך על פני מספר שנים. אך מעבר לכך, נדרשה התובעת להדוף האשמות מרחיקות לכת ופוגעניות, שייחסו לה מעשים נואלים של ניצולו של התובע ועשיקתו עבור בצע כסף, בעוד היא הקדישה חלק ניכר מחייה לסיוע למנוח".

השופטת פסקה שהענקת המתנה זמן קצר לאחר עריכת הצוואה לא סתרה את הרצון של המנוח אלא להיפך, היא מימשה אותו. השופטת קבעה כי התובע לא עמד ברף ההוכחה הגבוה שנדרש לביטול עסקאות מתנה שהושלמו לפני מותו של המנוח. עוד היא הדגישה שלמנוח הייתה החירות "לעשות ברכושו ככל העולה על רוחו" כשהיה בחיים.

התביעה נדחתה והתובע חויב לשלם לנתבעת הוצאות ושכר טרחת עורך דין של כ-17 אלף שקלים.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך אתם ממתיקים את הקפה/ תה שלכם?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות
Ads

Zone not found or deactivated.Zone id : 236209