משרד החינוך מקיים שבוע הסברה על אלימות מינית

השבוע מציינים במערכת החינוך את שבוע האלימות המינית. במהלך השבוע נפגשים התלמידים עם אנשי מקצוע שמסבירים להם מה ההבדל בין הצעה להסכמה, על רצון ואינוס ועוד הרצאות ופעילויות בנושא




רחל מתוקי.דיבור על מיניות בכלל ועל פגיעה מינית בפרט הוא מורכב ורגיש. צילום: דוברות משרד החינוך

רחל מתוקי.דיבור על מיניות בכלל ועל פגיעה מינית בפרט הוא מורכב ורגיש. צילום: דוברות משרד החינוך

השבוע מציינת מערכת החינוך את שבוע ההטרדה המינית. במסגרת שבוע זה, התקיימו במוסדות החינוך של מחוז חיפה פעילויות, הרצאות ומפגשים העוסקים בהסכמה ובהדדיות ביחסים , על רצון והסכמה וסדנאות על הצעה והסכמה.

"בשנה החולפת"' מסבירה מנהלת המחוז במשרד החינוך, רחל מתוקי: "העמקנו את השיח וההבנות לגבי השפעתה של החשיפה לפורנוגרפיה ולתכנים פוגעניים על עמדותיהם והתנהגותם של בני נוער. חשיפה זו מקנה מידע מסולף ומעוותת את התפיסה של בני הנוער לגבי קשר זוגי, תפקידים מגדריים ויחסי מין"' אומרת מתוקי.

עוד ציינה מתוקי כי: "בני הנוער משתמשים במושגים כמו רצון, הסכמה והדדיות ביחסים לגבי אירועים בהם מתקיימות התנהגויות של ציות' או שיתוף פעולה מתוך מצוקה ולחץ חברתי. היום לצערי' השכבות הצעירות, כמו ילדים בבתי הספר היסודיים, נחשפים לתכנים שמוקדם מידי שיחשפו אליהם".

ממחקרה של ד"ר אביגיל מור עולה כי רק 27 אחוז מהנערים שנשאלו סברו כי נערה שמקיימת יחסי מין בשרשרת לא עושה זאת מרצון חופשי. 34 אחוז חשבו שהיא באמת בוחרת בכך ו-39 אחוז לא היו בטוחים. למידה מהתערבות אנשי המקצוע של היחידה מלמדת כי נתון חמור זה משקף תמונת מצב חברתית של בלבול מושגים המחייב שיח, בירור והגדרה מסודרת שלנו אנשי החינוך עם תלמידים והורים, למושגים: הסכמה חופשית, רצון והדדיות ביחסים.
"בירור המושגים והגדרתם, אינה נחלתם הבלעדית של אנשי החינוך, אלא של החברה כולה, כמובן תוך התאמה לגיל ולתרבות תוך שיח של הצוותים החינוכיים עם ילדים ובני הנוער בכלל בתי הספר", מסבירה מתוקי.

האגף לתכניות סיוע ומניעה בשפ"י והיחידה למיניות ומניעת פגיעה בילדים ובני נוער, במשרד החינוך, פיתחו יחידת הוראה "שיעור חשוב בלהיות יקר ערך מוגן והוגן" .
הפיתוח הינו חלק מהתוכנית כישורי חיים לחטיבה העליונה שעניינו תהליכים של בחירה בהתנהגות מינית, והגברת המודעות להתנהגות מינית הנעשית מתוך פיתויים ולחצים. הוא עוסק בערך עצמי וקבלת החלטות בנוגע להתנהגות מינית, בפיתוח אמפטיה ואחריות חברתית ומדגיש את סוגיית מרחב הבחירה של האדם.
המיקוד במושג ההסכמה החופשית בשבוע זה השנה, מנסה להציג לילדים ולנוער תהיות, סימני שאלה ותובנות חדשות לגבי הדיון עתיק היומין על יחסים– "כשאת אומרת לא למה את מתכוונת" ומזמין בנים ובנות כאחד להרהר בהן.

פסק הדין הדרמטי של בית המשפט העליון בתחילת שנות ה-90 בפרשת האונס הקבוצתי בקיבוץ שמרת הביא עימו לשיח הציבורי מסר חדש והוא כי חובה לחפש ולוודא הסכמה מפורשת לפני מגע מיני. אם לא ניתן אישור כזה, קבעו השופטים, מדובר באונס.

"עברו למעלה מ-20 שנה מאז המשפט שזעזע את המדינה כולה, והרושם העולה משיחות רבות עם בני הנוער", אומרת מתוקי, "כי בלבול וטשטוש המושגים עדיין רב והצורך במסרים ערכיים – חינוכיים הוא צורך השעה. אנו נרצה להרחיב את שיח ההסכמה ביחסים מיניים לשיח על הסכמה, רצון והדדיות ביחסים בכלל. דיבור על מיניות בכלל ועל פגיעה מינית בפרט הוא מורכב ורגיש. מתחייבים בו תנאים של מוגנות, הקשבה והעברת מסרים מותאמים". אומרת מתוקי.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com



עוד בחינוך