X

טור דעה מיוחד 'לניוז חיפה קריות'- חזון תנועות הנוער והשפעתן על עתיד העיר

טור דעה מיוחד של איש החינוך דני פסלר, על חשיבות תנועות הנוער לעתיד חיפה והמדינה. פסלר : "תפיסת העולם שלי התגבשה בשנות נעורי והושפעה עמוקות מהתמהיל החינוכי המיוחד שנוצר בין הגורמים שעטפו אותי – הבית, בית הספר ותנועת הנוער"
בשבוע האחרון התבשרנו על החלטת הממשלה להגדיל את תקציב החינוך "הבלתי פורמלי" בישראל בשנת 2022, ב- 100 מיליון ₪ .

ימיי בתנועת הצופים כמדריך ומרכז בשבט "משוטטי בכרמל" והשנים בהן הייתי יו"ר מועצת התלמידים בליאו באק ופעיל במועצת התלמידים העירונית, הם שעיצבו אותי, חיזקו בסיס ערכים איתן  והקנו לי מיומנויות רבות המשמשות אותי עד היום. הפעולות בימי שלישי ושבת, ערבי הגדוד בימי שישי בערב, הטיולים, המסעות ומחנות קיץ, היו קרקע פורייה לגידול דור של בני ובנות נוער אכפתיים, חולמים ויוזמים, מובילים ומגשימים, מנהיגים ומחנכים את דורות ההמשך ומקבלים על עצמם אחריות  למדינה, לעם ולדור הצעיר, מתוך תחושת מסוגלות הנשענת על סולם ערכים  הומניסטי ששורשיו נטועים חזק באדמתה של ארצנו.

תפיסת העולם שלי התגבשה בשנות נעורי והושפעה עמוקות מהתמהיל החינוכי המיוחד שנוצר בין הגורמים שעטפו אותי – הבית, בית הספר ותנועת הנוער. במשרד החינוך התגבשה במשך השנים ההבחנה בין מסגרות החינוך "הפורמלי" וה"בילתי פורמלי". לתפיסתי ההבחנה שגויה וחוטאת לעיקר והוא השילוב והפעולה המשותפת בין המסגרות לטובת התפתחותם של הנערים והנערות.


פסלר- "תפיסת העולם שלי התגבשה בשנות נעורי והושפעה עמוקות מהתמהיל החינוכי המיוחד שנוצר בין הגורמים שעטפו אותי – הבית, בית הספר ותנועת הנוער" פסלר- תמונה: אלבום פרטי

בהיותי מנכ"ל מרכז חינוך ליאו באק הגשמתי תפיסה זו כשהקמתי את שבט הצופים "מגשים" ועמדתי בראשו בשנותיו הראשונות. בכל מפגש שלי עם תלמידיי בבית הספר, עודדתי אותם להצטרף לתנועות הנוער השונות. במקביל הכנסתי לבית הספר את תכנית "אות הנוער הישראלי" שהציעה מסגרת לכל תלמיד ותלמידה שלא מצאו את מקומם  בתנועות הנוער הקיימות ובכל זאת בקשו לממש עצמם במגוון פעילויות ותוכניות שבמהותן נועדו לפתח בדיוק את אותן מיומנויות רכות. כמעט כל תלמידי החטיבה העליונה לקחו חלק בתוכניות אלו וצוות המחנכים והמורים נרתם לכוון, לתמוך, להנחות ולעודד אותם בכך.

לתנועות ולארגוני הנוער השונים יש תפקיד מרכזי ,בעיניי, בתהליך ההכנה של ילדים ובני נוער לחיים עצמאיים ופעלתניים. היום יותר מתמיד עלינו להעצים ארגונים אלו ולפעול ליצירת רצף ותאום של התהליך החינוכי בינם לבין בתי הספר  שיפעלו יחד על פי תפיסה קהילתית הוליסטית . הפוטנציאל הטמון בחיבור כזה הוא בל יתואר שכן בית ספר יחד עם תנועות הנוער יכולים להציע לילדינו מבחר תוכניות ועולם של אפשרויות רלבנטיות ואיכותיות לפיתוח מיומנויות אישיות ובינאישיות ולבסס למידה תוך התנסות ממשית.

 

בימים אלו דנה עיריית חיפה בתקציב 2022. מקומם של ארגוני ותנועות הנוער נדחק לפינה זניחה בטיוטת התקציב העירייה אם בכלל זכה להתייחסות כלשהיא. את הבשורה בהגדלת תקציב המדינה לארגוני הנוער לא נזכה לראות מגיעה מרחוב חסן שוקרי בחיפה. פרנסי העיר מקובעים למושגים של  "חינוך פורמלי" ו"בלתי פורמלי" ולא מתייחסים למנופי הצמיחה של הפרט והקהילה העשויים לצמוח מטשטוש האבחנה המלאכותית והמקובעת הזו. אני מבקש להציע להם ולכולנו חזון חדש וחשיבה לא שגרתית.

היום יותר מתמיד עלינו להעצים ארגונים אלו ולפעול ליצירת רצף ותאום של התהליך החינוכי בינם לבין בתי הספר  שיפעלו יחד על פי תפיסה קהילתית הוליסטית. פסלר תמונה אלבום פרטי 

יש להחזיר את מדור תנועות הנוער בעירייה ולתקצב באופן משמעותי את כלל התנועות וארגוני הנוער בעיר. יש להוביל תהליך מעמיק לשם הטמעת החזון של חינוך כמכלול, בעקבותיו בתי הספר יפתחו את שעריהם לתנועות הנוער, התשתיות ומרחבי הפעולה העירוניים יעמדו לרשות תהליך חינוכי הוליסטי משותף ומועצם כשכל אחד מהגורמים תורם מיתרונותיו למען התפתחות  התלמידים במישורי ההשכלה, ההתנהגות המנהיגותית, רכישת מיומנויות שונות וגיבוש סולם ערכי איתן.

מערכת החינוך החיפאית יכולה להוביל שינוי כזה ולהפוך לדוגמה לוקאלית וגלובלית לחינוך הוליסטי אמיתי. המשאבים הם החלק הזניח בסיפור. חזון ומנהיגות ראויים, הם היכולים ליצור את ההבדל!
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • שנת לימודים חדשה בפתח: האם אתם מרוצים מבית הספר בו ילדיכם לומדים?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך