מסתכלים להם בעיניים

לכבוד יום הסוכרת העולמי, ערך צוות כללית במרפאת קיבוץ גלויות אירוע לאיתור מוקדם של תחלואת עיניים בקרב חולי סוכרת
50

צוות מרפאת קיבוץ גלויות באירוע לאיתור מוקדם של תחלואת עיניים בקרב חולי סוכרת. צילום: דוברות כללית

צוות מרפאת קיבוץ גלויות באירוע לאיתור מוקדם של תחלואת עיניים בקרב חולי סוכרת. צילום: דוברות כללית

מטופלים שאותרו על ידי הצוות כמי שלא נבדקו מזה זמן על ידי רופאי עיניים, על אף המלצות הצוות, הוזמנו למרפאה ונבדקו על ידי ד"ר דן נבון, מומחה עיניים של כללית שהגיע במיוחד למרפאה עם ציוד בדיקה נייד.
ד"ר נבון מדווח כי המבצע הסתבר כחיוני ביותר, כי נמצאו פתולוגיות רבות בקרב הנבדקים הסוכרתיים ונקבעו להם תורים למרפאת עיניים מקצועית ולבדיקת- ל-OCT כהמשך טיפול, בירור ומעקב.
כמו כן, ערך צוות הסיעוד בראשותה של האחות האחראית פלורה חיים, יחד עם 2 סטודנטים לסיעוד מבית הספר לסיעוד מבני ציון, המשתלמים במרפאה, בדיקות סוכר בגלוקומטר ונלקחו מדדי, כמו לחץ דם, דופק, משקל BMI, בדיקת כף רגל סוכרתית ועוד. לחולים ניתנו הדרכות באשר לשימוש ותפעול עטי אינסולין ותרופות אחרות, מקומות הזרקה ותזונה מותאמת לחולי סוכרת.
המפגש עם החולים נוצל גם להשלמת מתן חיסונים נגד שפעת ונגד דלקת ריאות, בהיותם בקבוצת סיכון גבוהה לסיבוכי המחלה.
הנסיון מלמד, מציין המנהל הרפואי של כללית, ד"ר זאהי סעיד, כי רבים מחולי הסוכרת אינם נענים להמלצה לעבור מעקב סדיר אצל רופא עיניים במרפאות המקצועיות, בדרך כלל מסיבות של קושי להתנייד, הרגלי תרבות ואילוצים כספיים. מאידך, הם נמצאים בסיכון גבוה לפתח סיבוכים בראיה עד כדי עיוורון והמעקב אחר עיניהם חיוני ביותר. על כן, אנו יוזמים מבצעי בדיקות עיניים במרפאות בשכונת המגורים ובכך מצילים את ראייתם של מטופלים רבים.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות