X

מי קבר את "כנסיית השליחים" של בית צידא?

בשנת 724 לספירה, כשהארץ היתה תחת שלטון בית אומיה המוסלמי, סייר הבישוף הגרמני וויליבאלד בין אתרי הקודש בצפון הכנרת




בשנת 724 לספירה, כשהארץ היתה תחת שלטון בית אומיה המוסלמי, סייר הבישוף הגרמני וויליבאלד בין אתרי הקודש בצפון הכנרת והוא מצוטט כך: "… ומשם (מכפר נחום) הם המשיכו לבית ציידא ממנה באו פטרוס ואנדריאס. עכשיו יש שם כנסיה, במקום שבו היה הבית שלהם. הם נשארו שם ללה אחד ולמחרת המשיכו לכורזים, במקום בו גירש האדון את השדים לעדר החזירים". מהתיאור עולה שהמצטט כתב כורזים, ואולי התכוון באמת לכורסי שבמזרח הכנרת, ובכל מקרה, בין כפר נחום לכורזין/לכורסי הוא ראה את כנסיית השליחים בבית ציידא. כעשרים שנים מאוחר יותר, בשנת 749 לספירה, עברה על צפון הארץ אחת מרעידות האדמה החזקות ביותר שהתרחשו בארץ. בנוסף לכך התחלף גם בית השלטון המוסלמי, ואתרי קודש נוצריים רבים הלכו ונעלמו ממפת הצליינות הנוצרית. במאה הי"ט החלו נוסעים אמריקאים ואירופים בזיהוי מחודש של האתרים, על סמך השתמרות השמות בערבית. כך זוהו כפר נחום, כורזים מגדלא ואחרים. בית ציידא נעלמה….

דגם צמחי פסיפס, קרדיט: אחיה כהן-תבור

הזיהוי המחודש של בית ציידא, עיר הולדתם של פטרוס, אנדריאס ופיליפוס, בשלושים חמש השנים האחרונות נעשה על ידי פרופ' רמי ערב מאוניברסיטת אומהה, נברסקה, בגבעה הנקראת א-תל בפארק הירדן. על גבעה זו אין כלל שרידים מהתקופה הביזנטית.


בחפירות המשותפות של מכון כנרת לארכיאולוגיה גלילית במכללת כנרת, וניאק קולג' בניו יורק, בראשותם של פרופ' מרדכי אביעם ופרופ' סטיבן נוטלי, באתר בית הבק (אל עראג'), בחופה הצפוני של הכנרת, ליד גשר אריק, בשטח שמורת הטבע "בטיחה", לא רק שהתגלה כפר יהודי גדול ולא ידוע במחקר, מהתקופה הרומית הקדומה, שמיקומו תואם יותר את מיקומו של הכפר בית ציידא, אלא שהתגלתה גם כנסייה גדולה מהתקופה הביזנטית, היא כנראה כנסיית השליחים שמזכיר הבישוף וויליבאלד.

הכנסייה ניצבת במרכז מכלול מגורים שהוא כנראה מנזר וגודלה כ 27X16 מ'. קטעים גדולים של פסיפס צבעוני נתגלו בחלקים השונים והיפה מכולם נמצא באפסיס שבצד מזרח. למרבה הצער, משתי הכתובות שנתגלו, נשתמרו רק חלקים, ואלו מעידים על שיפוץ בכנסייה והקדשה לבישוף.

כתובת הבישוף, קרדיט: אחיה כהן- תבור

להפתעתם של החופרים, למרות שהקירות החיצוניים השתמרו לגובה של כמטר, לא נמצא בהם ולו גם פתח אחד…

מי קבר את כנסיית השליחים בתוך קיר ללא פתחים?

ייתכן כי בדיוק על אותם תוואי קירות, הוקם בימי הביניים מפעל סוכר, שלמקימיו לא היה עניין בפסיפס שהם גילו כשהקימו את היסודות, וכך התמלא השטח בעפר שהכיל שברים רבים של כלי סוכר, וקבר את מכלול הכנסייה. יתכן גם שהכנסייה הוקפה בקיר כזה לאחר שחרבה ברעידת האדמה, נוקתה וחודשה באופן כזה ששמר עליה והנציח אותה למרות שלא היתה בסביבה אוכלוסייה שהגיעה לשם כדי לבקר את המקום הקדוש ולהתפלל בו. באותה תקופה היה נטוש גם האתר המקודש של כפר נחום וכנסיית "נס החזירים" בכורסי, אבל אולי בגלל החשיבות הרבה של ביתם של פטרוס ואנדריאס, היא נשמרה באופן מיוחד. בשנה הבאה יתחדשו החפירות באתר, יושלם ניקוי הכנסייה כולה ואולי נדע את התשובה, ויחפרו גם מבנים מהכפר שמהתקופה הרומית.

כותרת קורינתית, קרדיט: אחיה כהן-תבור




משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • שנת לימודים חדשה בפתח: האם אתם מרוצים מבית הספר בו ילדיכם לומדים?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך