מע"מ 0 out, מחיר למשתכן IN

בטור השבועי של החברה לנדל"ן, הפעם רועי שווץ מנכ"ל החברה לנדל"ן מסביר על מחיר למשתכן

 

 

בשנים האחרונות נמצא שוק הנדל"ן בעליית מחירים מתמדת, ומי שרוצה לרכוש דירה מתרחק אט אט מהחלום. כמות המשקיעים האדירה שהחלה לנצל אפיק השקעה זה והמשפחות המבוססות השאירו את הזוגות הצעירים ואת האוכלוסיה החלשה יותר של מעמד הביניים מאחור בלי יכולת ממשית לרכוש דירה.


בשנים האחרונות בעקבות השיח הציבורי והמחאה החברתית היו מספר רב של תוכניות להורדת מחירי הדיור ועזרה לזוגות הצעירים. שר האוצר יאיר לפיד הבטיח שמי שיחכה ירוויח ומחירי הדירות יירד לאחר תוכנית מע"מ 0, שכזכור לא הצליחה לעבור את אישור הממשלה.

גם הממשלה החדשה שהחלה את מושבה לפני כשנה שמה את בעיית הדיור בראש מעניניה.

לפני כשלושה שבועות הציג משה כחלון שר האוצר זוכים לפרויקט מחיר למשתכן בקרית מוצקין במכרז מהראשונים שיצאו השנה (לאחר עפולה), זכו מספר חברות לביצוע פרויקט במחיר שיווק זול משמעותית של הדירות ממחירי השוק, כמובן שכל האזור נרגש עקב הגעתה של התוכנית לאזורינו בתקווה שיצאו עוד

פרויקטים ויעזרו לנו בפיתרון למשבר הדיור, האם זאת תוכנית הפלא החדשה של משרד האוצר?

אז זהו, שלא בדיוק. תוכנית מחיר למשתכן היא תוכנית ישנה שמטרתה למצוא פיתרונות דיור בר השגה למחוסרי דיור שעומדים בקריטריונים שמשרד השיכון מכתיב ליזמים, בעבר חלקים בקרקעות שווקו כמחיר למשתכן וחלקים אחרים נמכרו במתכונת רגילה כך שליזם היו דירות מסויימות בהנחה לעומדים בקריטריונים ודירות נוספות למכירה בשוק החופשי. השיטה תמונה בכך שהמכרז מורכב בשיטה שההצעה הזוכה היא הההצעה של היזם שמתחייב למחיר סופי זול יותר של הדירה ולא למרבה במחיר הקרקע, מה שמאפשר לנו כרוכשים דירות במחיר נגיש יותר ללא פגיעה בסטנדרטים והאיכויות.

אז מה בכל זאת השתנה?

שני דברים עיקריים:

1.שינוי גישה והוצאת מכרזים רבים יותר כמדיניות במכרזי מחיר למשתכן.

2.שינוי הקריטריונים כך שיאפשרו למחוסרי דיור נוספים להתמודד על הזכות לרכוש דירה בתנאי המכרז. למשל: מי שאין דירה בבעלותו 6 שנים יחשב כיום כמחוסר דיור לעומת בעבר שמי שהיתה בבעלותו דירה בכל זמן לאורך חייו לא יכל להתמודד במכרז.

כמו כן שיפרו את התנאים לזוגות נשואים, ואין התחשבות במספר הילדים או בתקרת ההכנסה.

בנוסף הכניסו חובה למפרט מסויים ברמה הסטנדרטית לשוק.

בעיקרון הנגישו את התוכנית כמעט לכל מחוסרי הדיור בשוק שיש באמצעותם הון התחלתי לרכוש לעצמם את הדירה המיוחלת.

אז מהפכה בשוק הדיור? ירידה של מחירים? – ממש לא!! אבל כן עזרה ומחשבה על הזוגות הצעירים שידם אינה מסגת רכישת דירה בימים אלו.

רועי שווץ, מנכ"ל החברה לנדל"ן.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור תחרות הדגלים הלאומנית - האם תשקלו לתלות דגל ברכב/דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בנדל"ן