X

איך משפיע העיסוק בסמטרפון על האינטרקציה בין הורים וילדים?

מחקר חדש שנערך בחוג לפסיכולוגיה במכללה האקדמית תל-חי בחן את השפעת העיסוק של ההורים בסמארטפון על האינטראקציה והקשר שלהם עם ילדיהם
מחקר  חדש בחן את השפעת העיסוק של ההורים בסמארטפון בזמן בילוי משותף עם ילדיהם בגני שעשועים וכיצד עיסוק זה משפיע על האינטראקציה שלהם עם ילדיהם. התרגלנו לכך שהסמארטפונים נמצאים אתנו לכך אורך היום. הם יעילים וקומפקטיים, ומאפשרים זמינות, ניידות ואפקטיביות רבה. יחד עם זאת, השפעות אפשריות של העיסוק התכוף בסמארטפון הם נושא שזוכה לתשומת לב ציבורית הולכת וגוברת. כך גם בעולם המחקר התחילו זה מכבר לבחון את ההשלכות של שימוש בסמארטפון על מצבים נפשיים, רגשיים, על הישגים אקדמיים ואפילו על יחסים בין אישיים. המחקר החדש בוחן תחום שטרם זכה לתשומת לב מספקת – השפעה השימוש בסמארטפון  על איכות האינטראקציה בין הורים לילדים.

שבתאי ומשפחתו. קרדיט לצילום: שבתאי פורמן

 


מטרת המחקר שנערך ע"י שבתי פרומן מהתוכנית לתואר שני בפסיכולוגיה חינוכית במכללה האקדמית תל-חי, בהדרכתו של פרופ' יוחאי עתריה, היתה לזהות ולאפיין דפוסי שימוש בסמארטפון של הורים לילדים צעירים. בנוסף, בחן המחקר את ההשפעות העדינות של דפוסי השימוש במכשיר, על איכות האינטראקציה בין הורים לילדיהם וביקש לקשור בין מאפייני האינטראקציה הנצפים לבין תאוריות התפתחותיות של היקשרות.

המחקר האיכותני, כלל ביצוע עשרות תצפיות בפארקים ובגני משחקים ציבוריים, כשהתצפיות התמקדו בהורים, בדפוסי השימוש שלהם בטלפונים ובאופי האינטראקציה בינם לבין ילדיהם. ניתוח התצפיות העלה כי מרבית ההורים ביצעו שימוש כלשהו בטלפון במהלך השהייה עם ילדיהם. מכשיר הסמארטפון, בשונה מטכנולוגיות קודמות, מאפשר במקביל לפעולות אחרות כניסה לממד מקוון, פעיל ודינאמי ולכן ניתן היה לראות רמות ריכוז משתנות בין  הורים שהיו מרוכזים במידה מרובה בנייד ולא היו פנויים להגיב או להתייחס לילדיהם  לבין הורים אשר היו מרוכזים במידה בינונית ונמוכה בנייד, במקביל לפעילות והשגחה על הילדים.

צפוי  שהורים המרוכזים בנייד יהיו פחות פנויים לתקשר עם ילדיהם, בזמן שנחשב, דווקא,  כזמן איכות הורה- ילד. ואכן המחקר מוכיח זאת, אולם מראה כי ההשלכות הן רחבות וקשות הרבה יותר ממה שנדמה תחילה.

בקרב הורים שלא עשו שימוש בנייד בזמן השהייה עם ילדם, ניתן היה לראות אינטראקציה חמה: הם חיבקו, חייכו, דיברו בקול רם ובהתלהבות, יצרו קשר עין עם הילדים, מהירות התגובה שלהם למתרחש היה מהירה, מותאמת לרמה המנטלית של  הילד  ובאופן מידתי לאירוע שהתרחש. לעומתם, בקרב ההורים שהיו מרוכזים בנייד, ההשגחה על ילדיהם נעשתה באופן  פסיבי ומרחוק, תשומת הלב שניתנה לילדם נעה בין נמוכה עד התעלמות מוחלטת. חלק מההורים הגיבו באמירה קצרה וחסרת סבלנות. חלקם הגיבו בתגובה שנחוותה כפניה גוערת, קולנית ומתוחה. במקרים רבים הפניה של הילדים נראתה כהפרעה להורה.

התצפיות הראו כי לעיתים קרובות, כאשר ההורה  היה שקוע בריכוז גבוה בנייד,  התגלה קושי בהתאמת התגובה לאופי הסיטואציה ונצפו אף מקרים של כעס מוגבר ולא מידתי. להורים  השקועים בנייד לא הייתה  פניות לבחון את המצב ולהחליט איך נכון להגיב אליו ולעיתים תגובתם  הגיעה באיחור ובעוצמה רבה יותר אחרי שהסיטואציה הסלימה (למשל במקרים של מריבות בין אחים, או מריבות עם ילדים אחרים בגן השעשועים).

לסיכום הממצאים ניתן לומר כי השימוש בסמארטפון מוביל ל"הורות מוסחת" והתוצאה היא לעיתים קרובות חוסר יכולת של ההורה להבין נכון את הסיטואציה, וכן הפחתה בתגובות המביעות רגש אוהד והגברת תגובות המביעות חוסר שביעות רצון. הילדים מצד שני מביעים תגובות של תסכול, ניסיון למשוך תשומת לב ולעיתים גם הסלמה של התנהגות בכדי להשיג זאת.

ממסקנות המחקר עולה כי קיים פער בין התוכן שבו שקוע ההורה לבין המציאות בה הילד מעלה צורך מולו והפער הזה יוצר לחץ ומתח. כמו כן, עולה כי טיב ואיכות ההתעסקות במכשיר משפיע באופן ישיר על טיב ואיכות הקשר עם הילדים.  ואף נמצא שיש קשר מעגלי ביניהם: ככל שההורה מרוכז יותר בסמארטפון, הילד חווה יותר חוסר הקשבה  ותקשורת לקויה עם ההורה, מה שגורם

לו להימנע מלנסות ליצור אינטראקציה נוספת. הוא מפחית את פנייתו אל ההורה, דבר שמגביר את ההתעסקות של ההורה במכשיר.

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • שנת לימודים חדשה בפתח: האם אתם מרוצים מבית הספר בו ילדיכם לומדים?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך