שנתיים לבחירות המקומיות ולסקרים הרותחים – מתחילים לחמם מנועים

אחרי שחלפה יותר ממחצית הקדנציה של ראשי הרשויות, מתחילים אט אט להרגיש את ריח הבחירות באוויר. "ניוז חיפה קריות" יצא לבדוק את השטח ונערך מראש עם מכון מדגם של מנו גבע, שיערוך סקרים בקרב תושבי חיפה, הקריות והאזור. ניוז בעיניים שלנו


 

הבחירות הקרובות לרשויות המקומיות עתידות להתקיים ב-31 באוקטובר 2023, בעוד פחות משנתיים. כרגע, פני השטח נראים רגועים, אך מתחת לפני השטח מועמדים שונים לרשויות או למועצות הערים, כבר מכניסים את האצבע לתוך המים כדי לבדוק את החום.

.


מועמדים שונים כבר מכניסים את האצבע לתוך המים כדי לבדוק את החום. צילום אילוסטרציה: pexles

 

סקר, על פי הגדרתו, הוא מדידה של תכונה באמצעות מדגם והכללת הממצאים לכלל האוכלוסייה באמצעים סטטיסטיים. סקרים נערכים כאשר מדידת האוכלוסייה כולה, כמו מפקד אוכלוסין, או עריכת ניסויי מעבדה, אינם אפשריים, אינם מעשיים או אינם מועדפים.

קביעת אוכלוסיית המדגם היא צעד חשוב ביצירתו של סקר אמין. בדרך כלל נערך הסקר בקרב אוכלוסיית מדגם, שאמורה לשקף, ברמת אמינות גבוהה, את התוצאות שהיו מתקבלות לו נערך הסקר בקרב כלל האוכלוסייה.  בחירת אוכלוסיית מדגם נאותה היא הבסיס לסקר מוצלח.

 

סקר. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

שנתיים לבחירות המקומיות. מתחילים לחמם מנועים. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

 

בחוק הבחירות (דרכי תעמולה), החל על הבחירות לכנסת ועל הבחירות לרשויות המקומיות, יש הוראות בנוגע לסקרי בחירות ופרסומם. "המפרסם בכתב לציבור על תוצאותיו של סקר בחירות יפרט גם את השאלות שנשאלו בסקר".

אז נכון שיש עוד זמן ויהיו עוד הפתעות פוליטיות בזירה המקומית, אך "ניוז חיפה קריות" כבר נערך מראש ועם מכון מדגם של מנו גבע, יערוך סקרים בקרב תושבי חיפה, הקריות והאזור על מנת לבדוק בזמן אמת את תמונת המצב בקרב המתמודדים השונים.

 

מנו גבע. צילום: איל יצהר

מכון מדגם של מנו גבע, יערוך סקרים עבור "ניוז חיפה קריות" בקרב תושבי האזור. צילום: איל יצהר

 

מנו גבע הוא האדם מאחורי המספרים והטורים, בעליו של מכון מדגם ייעוץ ומחקר וגם יו"ר ארגון מכוני המחקר הישראלי וחבר בוועדת האתיקה של הלמ"ס.

"סקרים זה כלי לקבלת החלטות", הוא מסביר: "זה כלי שמספק מידע אובייקטיבי על הנושא הנבדק. אין דרך אחרת היום לקבל מידע וסקרים נעשים כמעט בכל תחומי החיים. זה איסוף וניתוח מידע שמספק תובנות בתחומים שונים".

גבע אומר שההבדל בין סקר פוליטי לסקר מסחרי, הוא שהסקר הפוליטי מגיע לידיעת הציבור. על יחסי אהבה-שנאה-פחד של פוליטיקאים מהסקרים הוא אומר: "אם הסקר מחמיא אז "זורמים" עם התוצאות ואם זה לא מחמיא להם אז הם טוענים ש"זה רק סקר" או משתמשים במונח של סקרי עומק שהם עורכים. אין שום הבדל בין הסקרים, המתדולוגיה היא זהה. אוספים נתונים באותה שיטה ומנתחים באותה דרך".

בשיחות עם מועמדים שונים, שחלקם מתכוון להתמודד על כיסא ראש הרשות, יש יחסי אהבה-שנאה-פחד מהסקרים. אחד המועמדים שהודיע למקורביו על כוונתו להתמודד לראשות העירייה של אחת הרשויות באזור, מספר: "מצד אחד כל מי שמתמודד רוצה שהסקרים יחמיאו ויציבו אותו במקום הראשון ואז אוהבים את מה שהסקרים מראים. מצד שני, אם הסקרים לא מחמיאים ופתאום אתה מוצא את עצמך בתחתית הרשימה, אז באופן אוטומטי אתה מדחיק את זה וטוען שהסקרים לא נכונים".

אותו מועמד מוסיף: "אני לא מכיר אף מועמד שלא עושה סקרים. זה יכול להיות מעין סקר עצמאי שעושים בשיחות טלפון עם תושבים, או סקר מקצועי של חברת סקרים. אף אחד לא יודע באמת בזמן אמת מה הציבור יצביע, אבל זה נותן נקודת מבט וגם אפשרות לדעת מה באמת מעניין את הציבור ולפי זה גם לבנות את מסע התעמולה. נכון שאני מסתובב בעיר ונפגש עם תושבים, אבל אני לא יכול לפגוש את כולם וחשוב לי לדעת מה הם רוצים ולמי הם מתכוונים להצביע כדי שהקמפיין שלי יהיה מדויק".

יו"ר סיעת הליכוד במועצת העיר חיפה, שמשון עידו, אומר: "ברמה המוניציפאלית הרבה יותר קשה לערוך סקרים, כי יש הרבה יותר מועמדים לראשות העיר ולמועצת העיר. עם זאת, סקרים זה כלי עבודה שנותן נקודת השקפה של מצב נקודתי לאותו רגע. ככל שנתקרב למועד הבחירות כך הסקרים יבואו יותר לידי ביטוי. עכשיו זה מוקדם מדי ולא יודעים מי יהיו כל המועמדים לראשות העיר ולמועצה".

 

שמשון עידו. צילום: דורון גולן

"ככל שנתקרב למועד הבחירות כך הסקרים יבואו יותר לידי ביטוי". בתמונה, יו"ר סיעת הליכוד במועצת העיר חיפה, שמשון עידו. צילום: דורון גולן

 

גורם פוליטי בכיר מספר כי הסקרים יכולים גם לחסוך כסף להרבה מתמודדים. "כל אחד יכול להודיע שהוא מתמודד לראשות העירייה, אבל הוא צריך לדעת אם בכלל יש לו סיכוי להתקרב לכיסא. סקר שמראה למועמד שהוא מקבל אחוז או שניים, יכול למנוע ממנו לעשות טעות כלכלית, שתעלה לו לפחות עשרות אלפי שקלים ולעיתים גם יותר מ-100 אלף שקלים".

דוגמא שכזו נרשמה בבחירות האחרונות לראשות העירייה, באחת הרשויות באזור. אחד המועמדים (שמו שמור במערכת-ד"ג) שחשב שיוכל לנצח ראש עיר מכהן, התעלם מכל אותות האזהרה של הסקרים. הוא השקיע בקמפיין את כספי המשפחה ומקום עבודתו ונותר ללא השקעתו הכספית.

חברת מועצת העיר קריית אתא, הילה רובין שלם, יו"ר האופוזיציה, אומרת גם היא שהסקרים הם כלי עבודה, "אבל תלוי עד כמה איכותי הסקר. יש הבדל בין סקר בפייסבוק לבין סקר איכותי של חברה מקצועית. סקרים נותנים תמונת מצב נכונה לזמן נתון".

הילה רובין שלם. צילום: גונן שמר

הילה רובין שלם. צילום: גונן שמר

 

הפעיל החברתי מקריית ים, אמיר ווסקו, לא חושש להודיע כי הוא מתמודד על ראשות העירייה. "אני בהחלט מתמודד לראשות העירייה וכבר עשיתי כנס לציון שנתיים לבחירות", הוא אומר. על הסקרים הוא אומר: "סקרים משקפים מצב מיידי ומשפיעים על התנהלות המועמדים והבוחרים. גם אם הסקרים לא משקפים תוצאות מדוייקות, הם מציינים מגמה קיימת. עם זאת צריך להתייחס לסקרים בזהירות, להבין את השאלות ולתת משקל לאמינות של הסקר ושל המכון, עד כמה הוא איכותי, אם יש מדגם מייצג של התושבים ושל הצעירים, ואיך מבצעים אותו. עכשיו עדיין מוקדם מידי והדרך עוד ארוכה".

 

אמיר ווסקו. צילום: דורון גולן

הדרך עוד ארוכה. אמיר ווסקו. צילום: דורון גולן

 

ופרט טריווייה קטן לסיום: האם ידעתם שאת הסקר הפוליטי הראשון שלו ערך מנו גבע עוד בשנת 1988, לקראת הבחירות המקומיות בקריית ים, עבור המועמד שמואל סיסו. הסקר אכן קלע למציאות וסיסו התיישב על כיסא ראש העירייה.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור תחרות הדגלים הלאומנית - האם תשקלו לתלות דגל ברכב/דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות