X

לונג קוביד- אינו רק מונח רפואי!

התלמידים שמתקשים לחזור מהבידוד החברתי שכפתה המגפה לשגרת החיים בבית ספר. התלמידים, שהוריהם ומוריהם מתמודדים עם דרישות המסגרת, עם הסתגלות מחודשת לכללי בית הספר שלא חלו עליהם כבר שנתיים כל אלה באים לידי ביטוי בהתנהגויות קשות, באלימות מילולית, בוונדליזם ובמריבות במסדרונות. טור דעה מיוחד של איש החינוך ומנכ"ל רשת החינוך "עתיד" דני פסלר.
בית ספר תיכון בפנסילבניה, ארצות הברית, חזר לשיעורים וירטואליים בשבוע שעבר, ולא בגלל חשש לקורונה. בית הספר חזר לזום על מנת לשמור על  בטחון הצוות והתלמידים, לאחר קרבות תלמידים.

בבית ספר תיכון אחר במדינה, הותקף מורה  כששלושה קרבות נפרדים התחוללו במסדרונות ואחד גלש לחניית התלמידים. בקרב גדול בבית ספר תיכון מחוץ לקולומבוס, אוהיו, נפצעו תשעה מורים ושבעה תלמידים הואשמו בהתפרעות בנסיבות מחמירות.

כאן בישראל, למרות שאין נתונים ארציים אודות  מקרים חמורים של אלימות בבתי ספר,  מורים ומנהלי בתי ספר ברחבי הארץ חשים גם הם הדרדרות קשה בתחושת הביטחון בבתי הספר, כפי שבאה לידי ביטוי בהתנהגויות קשות, באלימות מילולית, בונדליזם ובמריבות במסדרונות.


הנגישות  המופחתת לשירותי תמיכה רגשיים יחד עם החשיפה לגורמי סיכון שנוספו בעקבות המגפה, מחייבת את בתי ספר והקהילות שבהן הם ממוקמים,  להגביר את שירותי התמיכה הייעוצי והפסיכולוגי כדי לעזור לתלמידים תמונה: אלבום פרטי

סביב החזרה לבית הספר לאחר חודשים רבים של למידה מרחוק, התמקדה עיקר תשומת הלב בהשלמת פערים לימודיים, אך מהר מאד התאמת החשש  של נזקים ניכרים לא פחות בתחום הרגשי וההתנהגותי. מגפת הקורונה השביתה את העולם, ערערה את הבטחון האישי ובכל התחומים קשה לחזור לשגרה הרגילה.   תסמיני הלחץ הבתר מגפתיים ניכרים בכל מרחב ציבורי, בארץ ובעולם: בכביש, בדיון הציבורי בעד ונגד חיסונים, בשיח על המסכות ובשיח הכלכלי. תלמידים ומבוגרים שנזקקו לטיפול בתחום בריאות הנפש, לא טופלו כראוי , אם בכלל בזמן המגפה וסיר הלחץ שנוצר משתחרר במקומות שונים.

 

הלחץ הרעיל והשפעות הסגרים והבידודים, שהינם גורם סיכון משמעותי, ניכרות מאד בבתי הספר שם התלמידים   מתקשים לחזור מהבידוד החברתי שכפתה המגפה לשגרת החיים בבית ספר. התלמידים, הוריהם ומוריהם מתמודדים עם דרישות המסגרת, עם הסתגלות מחודשת לכללי בית הספר שלא חלו עליהם כבר שנתיים, עם השלמת פערים, עם עומס לימודי ולחץ בחינות לו לא היו חשופים במשך למעלה משנה וזאת כמובן בנוסף ללחצים השגרתיים שמזמן גיל ההתבגרות כשלבלבול הביולוגי-פסיכולוגי הטבעי, נוספו איום קיומי וערעור של כל המוכר והבטוח.

המקרים שתוארו בארה"ב כמו גם תחושת סגלי חינוך בארץ, מבטאים אלימות פוסט הטראומה של הקורונה. זהו מימד אחר ולא נידון של ה"לונג-קוביד". אלימות שמשחררת את האלם שנכפה על כולנו בזמן המגפה, התרסה שמבטאת את התסכול והתנגשות שמשקפת חוסר אמון של הפרט במערכות השונות ובעתיד, באות לידי ביטוי במיקרו-קוסמוס הבית ספרי באופן בוטה וחריף.

התלמידים, הוריהם ומוריהם מתמודדים עם דרישות המסגרת, עם הסתגלות מחודשת לכללי בית הספר שלא חלו עליהם כבר שנתיים

הנגישות  המופחתת לשירותי תמיכה רגשיים יחד עם החשיפה לגורמי סיכון שנוספו בעקבות המגפה, מחייבת את בתי ספר והקהילות שבהן הם ממוקמים,  להגביר את שירותי התמיכה הייעוצי והפסיכולוגי כדי לעזור לתלמידים להסתגל ללמידה אישית כשהם מתמודדים עם הטראומה הפוטנציאלית הקשורה לתגובת המגפה. בתקופות הסגר עסקנו רבות בטכנולוגיה של למידה מרחוק ובדאגה לפערים לימודיים שנצברו. עם החזרה לשגרה תחת מגבלות בריאות, היה עלינו לשנות ולרכך את החזרה למבנה לימודים ולזכור שמה שהיה ככל הנראה לא יכול להמשך. החזרה ללוח בחינות צפוף, לחץ משמעתי ואכיפתו על ידי צוות ביה"ס באופן נוקשה רק מגבירים לחץ ויוצרים תסכול שביטויו האלימים נראים במחוזותינו היום.

מורים ומנהלי בתי ספר ברחבי הארץ חשים גם הם הדרדרות קשה בתחושת הביטחון בבתי הספר, כפי שבאה לידי ביטוי בהתנהגויות קשות, באלימות מילולית, בונדליזם ובמריבות במסדרונות. פסלר. אלבום פרטי

עם כל החשיבות שיש לצמצום פערים לימודיים והבחנות חייבים בימים אלו לעצור את המרוץ הזה. מנהלי בתי ספר וצוות מורים ומחנכים חייבים להביט אל נפשם של הצעירים המתבגרים ולשוחח עמם על הרגשתם, להתאים מענים אישיים לפי צרכים ומעל לכל לשדר מסרים מרגיעים ורכים שמכילים את הלחץ ולאט לאט ויחד עם התלמידים בונים שגרה חדשה ומותאמת למציאות חיינו בעידן מגפה שחיה ונושמת בקרבנו.

יש לשים דגש על בניית מערכות יחסים, יצירת מרחבים בטוחים כך שאתה בונה מערכת יחסים על ידי ראיית כל ילד באמת. מורים מרגישים את הלחץ של הפער שהם צריכים להשלים מבחינה אקדמית, אבל אנחנו לא יכולים להשלים שום פער עד שילד מוכן רגשית ללמוד.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • שנת לימודים חדשה בפתח: האם אתם מרוצים מבית הספר בו ילדיכם לומדים?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך