קרציות מערות התגלו במערות אורנית שבכרמל

קרצית המערות מעבירה לבני האדם את מחלת קדחת המערות. הציבור מתבקש להימנע מכניסה למערות לא מוסדרות


 

בעקבות הודעה על תחלואה שהתקבלה במשרד הבריאות, בדק צוות מזיקים והדברה של המשרד להגנת הסביבה את מערות אורנית, הנמצאות בשמורת טבע הר כרמל.

הממצאים העלו נוכחות של קרציות מערות שעלולה להעביר את מחלת קדחת המערות לבני אדם.  מערות אורנית מהוות מוקד משיכה למטיילים בשמורת הכרמל. במערות נמצאו קרציות רכות אשר נאספו באמצעות מלכודת דו-תחמוצת הפחמן. הקרציות הועברו לזיהוי ובדיקה במעבדות משרד הבריאות וזוהו כקרציות רכות מסוג קרצית המערות (Ornithodoros Tholozani).


רשות הטבע והגנים התבקשה לסמן את הכניסות למערות ולהזהיר מפני הסכנה האפשרית. המשרד להגנת הסביבה ימשיך ויעקוב אחר המפגעים.

אגף מזיקים והדברה של המשרד להגנת הסביבה מבצע בדיקה שוטפת לנוכחות קרציות וטפילים בכל אתר חשוד, ביחד עם מעבדות משרד הבריאות ורשות הטבע והגנים. בשנה האחרונה נמצאו חולים בקדחת המערות (קדחת אנדמית חוזרת) בצפון, בדרום ובמרכז הארץ.

 

מערת אורנית הכרמל. צילום: ד"ר גל זגרון, המשרד להגנת הסביבה

מערת אורנית הכרמל. צילום: ד"ר גל זגרון, המשרד להגנת הסביבה

 

קדחת אנדמית חוזרת נגרמת מהדבקה בטפיל בורליה פרסיקה, וידועה בארץ בשם "קדחת מערות". המחלה מועברת לאדם באמצעות נשיכה ומציצת דם על-ידי קרצית רכה השוכנת באדמת המערה. הקדחת מתאפיינת בהתקפי חום, שמתבטאים בעלייה מהירה של טמפרטורת הגוף. להתקפים נלווים אחד או יותר מהתסמינים הבאים: שיעולים, קוצר נשימה, בחילות, כאבי שרירים ומפרקים ופריחה על העור. רוב מקרי ההידבקות מתרחשים במערות, חלק קטן בחורבות וכמות מזערית מחשיפה למחילות ומאורות של בעלי חיים.

הקרצית חשה ברטט הקרקע מפסיעות בעלי החיים, ומזהה דו-תחמוצת הפחמן (CO2) הנפלט מנשימת בעלי החיים, מתעוררת ועולה בזריזות מתחת לפני השטח ואל גוף בעל החיים. נשיכות הקרצית הן קצרות, ומרבית הננשכים לא ימצאו קרציות על גופם אלא רק סימן למציצת הדם, לרוב באזור הבטן.

ד"ר גל זגרון, מנהלת אגף מזיקים והדברה במשרד להגנת הסביבה: "המשרד להגנת הסביבה ממשיך בחקירות סביבתיות של מערות וחללים חשודים כמקור לתחלואה בקדחת אנדמית חוזרת, בשיתוף פעולה עם מעבדות משרד הבריאות ורשות הטבע והגנים. אנו מזהירים מפני כניסה למערות לא מוסדרות לביקור וטיול, שכן היא עלולה להיות מסוכנת, ויש להימנע מכך ככל הניתן".

המשרד להגנת הסביבה ממליץ לציבור להימנע מכניסה למערות. יש לנקוט באמצעי התגוננות אישיים, ולהשתדל לשהות במערה כמה שפחות זמן.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • אם הבחירות לראשות העיר חיפה היו נערכות היום - למי מהמועמדים הייתם מצביעים?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות