האם מצפון ייפתרו עיוותי הארנונה?

יו"ר תנועת אומ"ץ, תושב הקריות, ייפגש עם מנכ"ל משרד הפנים לדיון בנושא חוסר האחידות של גביית הארנונה על ידי הרשויות המקומיות


 

יו"ר תנועת אומ"ץ, פנחס פליצ'ה פלד, ויו"ר הוועדה הציבורית שליד תנועת אומ"ץ, עו"ד יצחק מינא, ייפגשו עם מנכ"ל משרד הפנים, יאיר הירש, לדיון בנושא חוסר האחידות של הקריטריונים לקביעת גובה הארנונה ברחבי הארץ.

פלד הוא תושב הקריות. פגישת העבודה, שתיערך בחודש הבא בלשכת מנכ"ל משרד הפנים, נקבעה בעקבות עתירה שהגישה תנועת אומ"ץ לבג"ץ.


העתירה ביקשה לחייב את שרי הפנים והאוצר, ואיתם הממשלה כולה, לפעול למען יישום רפורמה מקיפה בחיובי הארנונה.

בהחלטה בעתירה קודמת לבג"ץ, כתב השופט אליקים רובינשטיין כי "הנושא זועק להסדרה מכל טעם אפשרי". עוד קבע השופט העליון לשעבר כי "לא ייתכן חולק כי נושא הרפורמה בארנונה לא טופל כהלכה במערכת הממשלתית" והבהיר ש"הנושא חשוב וחיוני ונוגע לכל ישראלי".

גם מבקר המדינה התייחס לנושא בחומרה רבה: "בין הרשויות המקומיות קיימת שונות רבה… ועובדה זו גורמת לחוסר אחידות בהטלת הארנונה ולהיעדר שוויון בין חייבי ארנונה בגין נכסים דומים… משרד מבקר המדינה לא מצא את מערכת הנימוקים, הסיבות וההצדקות ההגיוניות לשיעורי הארנונה המוטלת על-ידי הרשויות המקומיות".

 

 

פליצה פלד. יו"ר תנועת אומ"ץ. צילום: יח"צ

פליצה פלד. יו"ר תנועת אומ"ץ. צילום: יח"צ

 

בשנת 2006 הקימה הממשלה את ועדת ברזילי, ועדה לבחינה מדוקדקת של חיובי הארנונה, אולם עד היום ממצאי ועדה זו, לא הובאו לדיון בממשלה וגם לא נחשפו לציבור. הן מבקר המדינה והן השופט אליקים רובינשטיין מתחו ביקורת נוקבת על כך, וגם פליצ'ה פלד הביע תרעומת: "חוסר המעש של משרדי הממשלה לאורך השנים זועק לשמיים".

גם צוות בין-משרדי שהוקם בשנת 2016 על-מנת לטפל בסוגיית הארנונה, ושאמור היה לספק המלצות בתוך 75 ימים, לא הוביל לשינוי המצופה. למעשה המשיכה ממשלת ישראל להתעלם מהצורך הדחוף, גם לאחר שבדוח מבקר המדינה נקבע במפורש כי "על משרדי האוצר והפנים לבחון מחדש את נושא הטלת הארנונה ושיעוריה".

תנועת אומ"ץ הגישה עתירה נוספת לבג"ץ. עתירה ששמה דגש על החריגה הקיצונית מתחום "הזמן הסביר" לטיפול בסוגיה בעלת אינטרס ציבורי מובהק. לפני הדיון המתוכנן בבית המשפט העליון, הוסכם כי מנכ"ל משרד הפנים ייפגש עם נציגי התנועה על מנת לגבש מתווה לקיום הרפורמה החיונית ולהפסקת האנדרלמוסיה.

יו"ר אומ"ץ פליצ'ה פלד, תושב קריית מוצקין, הביע תקווה כי המפגש הצפוי עם מנכ"ל משרד הפנים יניב פתרון לסוגיה הכאובה.

פלד גם התחייב כי התנועה תעשה כל שביכולתה לקדם את הפתרון המיוחל לטובת המנהל התקין, הצדק החברתי ואזרחי מדינת ישראל.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • אם הבחירות לראשות העיר חיפה היו נערכות היום - למי מהמועמדים הייתם מצביעים?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות