דילמת מטופלי הקנביס הרפואי: האוכל או התרופה

"אם אין לך כסף אז תמות – מכאבים או ממחלות": מטופלי קנביס מוציאים מדי חודש סכומי עתק. בכדי שיוכלו לתפקד באמצעות הקיצבה הזעומה של הביטוח הלאומי, הם נאלצים לבחור בין הבריאות ומניעת הסבל, לבין אוכל והישרדות. ניוז בעיניים שלנו


 

במשך אלפי שנים השתמש המין האנושי במה שהעניקה לו אימא טבע על מנת לרפא מחלות שונות. בני האדם למדו להכיר את התכונות של הצמחים השונים והשפעתם על הגוף ונהנו מתרופות חינם. ההתפתחויות הטכנולוגיות של המאה ה-20, הביאו איתם גם גילויים חדשים בעולם הרפואה ונמצאו תרופות חדשות למחלות ישנות.

מבלי להמעיט בחשיבות של הרפואה המודרנית, שהביאה איתה חיסונים וטיפולים מצילי חיים, הרי שגם לרפואה הטבעית יש מקום, לצד הרפואה המודרנית. ואחד התחומים שהולכים וצוברים תאוצה, הוא השימוש בקנביס רפואי לצורך הקלה על כאבים כרוניים קשים.


ארכיאולוגים גילו כי גם תרבויות עתיקות השתמשו ביכולותיו של צמח הקנביס ולמעשה השימוש בו היה נהוג בכל העולם. קנביס שימש עוד משחר ההיסטוריה למגוון רחב של שימושים כמו ייצור סיבים, שמן זרעים, למטרות רפואיות, לטקסים דתיים וכחומר פסיכואקטיבי. זרעי צמח הקנביס מזינים ועשירים בחלבון ונצרכים גם כמזון.

הכל, עד שתעשיית התרופות הבינה שאם יש משהו זול ויעיל, אז הוא נוגס ברווחים שלה.

ואכן בשנת 1937 הוצא הקנביס מחוץ לחוק על ידי הרשויות הפדרליות בארצות הברית ולאחר מכן התפשטה המגמה בכל העולם. גם מסע ההסתה של הממשל האמריקני כנגד הסמים בכלל והקנביס בפרט, החל משנות ה-70 של המאה הקודמת, הביא למלחמה של הרשויות כנגד הקנביס, מבלי לדון כראוי בתכונותיו הרפואיות.

 

קנביס. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

תעשיית התרופות הבינה שאם יש משהו זול ויעיל, אז הוא נוגס ברווחים שלה. קנביס. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

 

עם זאת, בעיקר בעשור האחרון ישנה התעוררות אדירה בנוגע לתכונותיו הרפואיות של הקנביס. במדינות רבות בעולם ניתן לרכוש אותו בחנויות שכונתיות והשימוש בו נעשה מקובל, בדיוק כמו כל תרופה אחרת שניתן לרכוש ישירות מהמדף במרכול.

גם בישראל הבינו, שאם מדינות מערביות רבות מכירות בתכונותיו של הקנביס, אז כנראה שיש בו משהו מועיל והחלו לספק קנביס רפואי לסובלים מכאבים כרוניים ומחלות קשות. בישראל עם זאת, האבסורד עדיין חוגג. שכן מצד אחד הקנביס מוגדר עדיין כסם מסוכן לפי פקודת הסמים המסוכנים ומצד שני הוא מסופק ברישיון על ידי משרד הבריאות וכיום ישנם כבר כ- 100 אלף מטופלים בישראל, שמחזיקים ברישיון לשימוש בקנביס רפואי.

"קנביס הוא חומר המוגדר כ'סם מסוכן'. קנביס אינו תרופה, הוא  אינו רשום כתרופה ויעילותו ובטיחותו בשימוש למטרות רפואיות טרם הוכחו. יחד עם זאת, קיימות עדויות לכך שקנביס עשוי לסייע לחולים הסובלים ממצבים רפואיים מסוימים ולהקל על סבלם", כך גם רשום במפורש באתר של משרד הבריאות, שהוא זה אשר מנפיק כאמור את הרישיונות לשימוש בקנביס רפואי.

ב-2010 נקבע על ידי הממשלה, כי כל מטופל ישלם סכום קבוע של 370 שקלים בחודש, ללא תלות במינון של הקנביס. תעשיית הקנביס הרפואי החלה לפרוח והמטופלים קיבלו את הקנביס בתשלום זול יחסית ותעשיית הקנביס הרפואי גלגלה סכומים יפים של מאות מיליוני שקלים בשנה.

ב-2016 החליטה הממשלה להעביר רפורמה בשוק הקנביס הרפואי ואותה רפורמה הולידה שורה ארוכה של גורמים המעורבים בתהליך, בהם גידול הקנביס, האריזה, הפצה, מעבדה, ועד לנקודות המכירה בבתי המרקחת.

הרפורמה נכנסה לתוקף לפני כשלוש שנים והסכומים שהמטופלים משלמים זינקו והם עומדים היום על אלפי שקלים בחודש. תעשיית הקנביס הרפואי בישראל מגלגלת כיום סכום של שני מיליארד שקלים בשנה וכל אחד מהגורמים בדרך, החל מהמגדל ועד למטופלים, גוזר את חלקו בעוגת הכספים על חשבון המטופלים שרובם המוחלט מתקיים מקצבה זעומה של הביטוח הלאומי.

יו"ר עמותת הקנביס הרפואי, דנה בר-און (39), חווה זאת בשיא העוצמה. בר-און סובלת מניוון שרירים והיא אומרת: "אנחנו קהל שבוי. ממשלת ישראל עשתה רפורמה כלכלית על טיפול רפואי בקנביס, שהוא טיפול "קו אחרון", אחרי שכל הטיפולים התרופתיים האחרים כשלו. עכשיו רק מי שעשיר יוכל לקבל את הטיפול".

 

דנה בר-און מנכלית עמותת הקנביס הרפואי. צילום עצמי

כל אחד מהגורמים בדרך, החל מהמגדל ועד למטופלים, גוזר את חלקו. דנה בר-און מנכ"לית עמותת הקנביס הרפואי. צילום עצמי

 

"אין פיקוח על המחירים", מסבירה בר-און: "אין תקרת עמלה, הרבה פעמים חסרים זנים ועוד בעיות. היום, ככל שמטופל צורך מינון גבוה הוא משלם הרבה יותר, ככל שחולים יותר משלמים הרבה יותר. אני צריכה מינון של 180 גרם בחודש וזה מסתכם ב- 4,320 שקלים. הקצת נכות שלי מביטוח לאומי היא 6,000 שקלים. בלי התרופה הזו, תוך ארבעה חודשים אשוב לכיסא הגלגלים ואצטרף הזנה חיצונית".

יש לזכור שבין המטופלים בקנביס רפואי, יש בישראל כ-3,000 ילדים שצורכים אותו כטיפול יעיל ביותר כנגד אפילפסיה, כ-1,000 ילדים עם אוטיזם מטופלים באמצעותו, כ- 10,000 חולי סרטן, 2,200 חולי קרוהן ועוד כ-5,000 הלומי קרב ונפגעות אונס עם תסמונת פוסט טראומה.

על פי הרפורמה, ישנם מטופלי קנביס רפואי שמוציאים מדי חודש כ-6,000 שקלים עבור קנביס, מה שמונע מרבים שבאמת זקוקים לו, לקבל את הטיפול המתאים והם נאלצים לקבל את התרופות הנרקוטיות הממכרות של תעשיית התרופות.

"אין פיקוח על המחירים ואין תקרת עמלה והרבה פעמים חסרים זנים". קנביס. צילום אילוסטרציה: pexles

 

שיר מואס (44) מקריית ביאליק, מטופלת כבר 10 שנים בקנביס רפואי, לאחר שבמשך שנים טופלה בנרקוטיקה קשה של חברות התרופות.

"עכשיו רק מי שעשיר יוכל לקבל את הטיפול", אומרת מואס: "עד לפני שנתיים שילמתי בכל חודש 370 שקלים ועוד 100 שקלים עבור השינוע. היום, כל שקית עולה 250 שקלים ולעיתים יותר ואני צריכה להוציא 1,500 שקלים לפחות ואפילו יותר בכל חודש, בשביל התרופה בלבד וזה לא כולל חידוש רישיון לשימוש בקנביס, ביקורים אצל רופאים פרטיים ולא שום דבר סביב המחלות שמהן אני סובלת…".

 

שיר מואס. צילום: דורון גולן

"עכשיו רק מי שעשיר יוכל לקבל את הטיפול". שיר מואס מקריית ביאליק. צילום: דורון גולן

 

"מורידים את המטופלים למטה, עד למצב של רעב, עד למצב של בחירה בין להיות בריא ,או לשלם חשבון ארנונה", אומרת מואס: "אם הם חושבים שמגיע להם לגבות כאלו סכומים מהמטופלים, אז שייתנו לנו אפשרות לגדל שני עציצים בבית, לגדל את התרופה שלנו. לגזול מאתנו פרנסה וכלכלה, זה ביזיון. המדינה חייבת לקחת אחריות. היום אם אין לך כסף, אז תמות, מכאבים או מחלות".

אחת הפעילות הבולטות ביותר למען מטופלי הקנביס הרפואי, קרנית ידיד מקריית אתא, מספרת שהיא מתקיימת מקבת ביטוח לאומי בסך 3,200 שקלים. היא מטופלת בקנביס רפואי כבר שמונה שנים והיא מספרת: "אנחנו נושאים בעלויות של כל השרשרת, מהמגדל ועד לבתי המרקחת והיום אני משלמת לפחות 2,000 שקלים בחודש".

 

קרנית ידיד. צילום: דורון גולן

"אנחנו נושאים בעלויות של כל השרשרת, מהמגדל ועד לבתי המרקחת". קרנית ידיד. צילום: דורון גולן

 

לדברי ידיד, אותה רפורמה לא רק שלא היטיבה עם המטופלים, אלא אף הרעה את התנאים: "איכות המוצרים צנחה, ההשפעה של החומר פחתה", היא מספרת" "היעילות התפוגגה, הזמנות מוגבלת ויש מחסור במוצרים. יש מוצרי פרימיום שמטופלים זקוקים להם, אבל רוקחים בבתי מרקחת שומרים אותם רק למטופלים שמקורבים אליהם. הבטיחו לנו שיתייחסו לקנביס רפואי כמו לכל תרופה. אבל הרצף הטיפולי שלנו נקטע וזה גורם להרעת המצב של המטופלים. זו רפורמה כלכלית שאין לה זיקה רפואית טיפולית. אלו סכומים בלתי נתפסים, אנחנו תלויים בחסדי המדינה".

כעת נושאים המטופלים בקנביס רפואי את עיניהם לבג"צ, שפסק כי יש למחוק את העתירה שהוגשה לבטל את האסדרה החדשה בענף הקנביס הרפואי. עמותת הקנאביס הרפואי הגישה בקשה לדחיית ביצוע פסק הדין בשלושה חודשים ובקשה לדיון חוזר בפסק הדין, בהרכב מורחב.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • מה דעתכם על מדיניות הממשלה בטיפול בגל הקורונה הנוכחי?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות