המשרד להגנת הסביבה מתנגד להקמת מרינה בחוף בת גלים בחיפה

חלום המרינה בחיפה נתקל בהתנגדות בטענה לפגיעה בציבור ובערכי טבע. לפי התוכניות, בשכונת בת גלים אמורה לקום מרינה בה יעגנו 700 יאכטות


 

המשרד להגנת הסביבה מתנגד להקמת מעגנות חדשות בשל ההשלכות הסביבתיות והחברתיות השליליות שהן יגרמו. תחת זאת, המשרד תומך בשדרוג, ייעול והרחבה של המעגנות הקיימות. על פי התוכניות, בשכונת בת גלים בחיפה אמורה לקום מרינה ל-700 יאכטות.

 


מרינה. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

לפי התוכניות, בשכונת בת גלים בחיפה אמורה לקום מרינה בה יעגנו 700 יאכטות. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

 

הדיון על הקמת מרינה בבת גלים ועוד מרינות בחופים נוספים, יתקיים בוולתנ"ע (ועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים) דיון על תמ"א 13/ב/3 – תוכנית מתאר ארצית למעגנות, המציעה מרינות חדשות בישראל.

המשרד להגנת הסביבה הודיע כי מרינות (מעגנות) חדשות יגרעו רצועות חוף מהחופים הטבעיים המועטים של ישראל המשרתים את הציבור הרחב, וזאת לטובת חניה של כלי שיט המשרתת מעטים. כמו-כן, הקמה של מעגנה, שהיא תשתית בלתי הפיכה, תוביל לפגיעה בערכי טבע ימיים, פגיעה בתנועת החול לאורך החופים וכתוצאה מכך פגיעה בחופים עצמם והצרה שלהם.

תפיסת הרשויות המקומיות כי המעגנות ייצרו קפיצת מדרגה כלכלית-עירונית, יסודה בטעות, טוען המשרד להגנת הסביבה. בחוות הדעת שהוכנה עבור המשרד להגנת הסביבה נסקרו 17 מעגנות ברחבי העולם. אחת המסקנות המרכזיות שעולה מסקירה זו היא, כי בכמעט כל המקרים שנבחנו, תרומתה האורבנית של מעגנה אינה עומדת בפני עצמה. לרוב הן נשענות על איכויות אורבניות-היסטוריות קודמות, והמעגנה מצטרפת למכלול היתרונות והחוזקות של המקום.

הסקירה העלתה, כי המעגנות לא ייצרו את הפיתוח הכלכלי-עירוני שקיוו לו הרשויות ולמעשה מעגנה אינה מביאה תועלת עירונית-כלכלית ייחודית בפני עצמה, בוודאי לא מעבר לתרומה של עורף חוף מפותח, חלופה אשר העלות הסביבתית-חברתית שלה מזערית ביחס להשפעה השלילית של מעגנה. בנוסף, העבודה מלמדת כי הקמה של מעגנה תטיל עלויות כלכליות משמעותיות על הקופה הציבורית. עלויות אלו לא נלקחו כלל בחשבון בשום בחינה במהלך הכנת תוכנית המתאר הארצית למעגנות.

לפי חוות הדעת האמורה, ברוב המעגנות מדובר בסכומים של כ-31-95 מיליון שקל להקמת שוברי גלים והזנת חול, וכ-6 מיליון שקל לשנה עבור תחזוקה שוטפת של החופים שניזוקו כמו תחזוקת שובר הגלים, הזנת חול ועוד. מדובר במאות מיליונים של כספי ציבור ונזקים שלא צפו את חומרתם עת אושרו המעגנות הקיימות.

המשרד להגנת הסביבה סבור כי הדרך היחידה שניתן לאפשר תוספת של שטחי עגינה ללא הגדלת הפגיעה הסביבתית והציבורית וללא הגדלת העלויות החיצוניות באופן משמעותי היא באמצעות שדרוג, ייעול והרחבה של המרינות הקיימות, כמו המרינה בנחל הקישון.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • מה דעתכם על מדיניות הממשלה בטיפול בגל הקורונה הנוכחי?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות