תנועת אומ"ץ מתריעה מפני שחיתויות בוועדות לתכנון ובנייה

מבדיקה של תנועת אומ"ץ, שבראשה עומד תושב הקריות, פליצ'ה פלד, עולה כי הוועדות לתכנון ובנייה מועדות לפורענות בכל הנוגע ליחסי שוחד וקוראים להוציא את הפוליטיקאים מהוועדות


 

ככל שחולף הזמן וממדי מצוקת הדיור בישראל הולכים וגדלים, כך מופעל לחץ על חברי הוועדות המקומיות לתכנון ובנייה, לאשר מיזמי בנייה שמגיעים להיקפים של מיליוני שקלים ואף יותר מכך. שלב זה הוא המועד ביותר למקרים של שוחד, בין היזמים לבין נבחרי הציבור שיושבים בוועדות.

ועדה מקומית לתכנון ולבנייה, היא ועדת התכנון הנמוכה ביותר במסגרת הסדרת התכנון והבנייה והיא אחראית על מרחב התכנון המקומי. חבריה הם נבחרי ציבור ברמה המקומית כמו חברי מועצת עיר.


הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה אחראית על הנפקת היתרי בנייה, בנוסף למתן היתרים ואישור שינויים על פי סמכויותיה והיא מגישה להפקדה לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה תוכניות בתחומה, אשר אין בסמכותה לאשרן והיא מעוניינת בקידומן.

כשפרצה הקורנה לחיינו, נרשמה ירידה בפעילות הקבלנים ומיזמי בנייה רבים הוקפאו. אולם, ככל שחולף הזמן ומצוקת הדיור רק מחריפה, שבים היזמים לקדם מיזמי בנייה בהיקפים גדולים ברשויות המקומיות ולשם כך הם זקוקים בראש ובראשונה – לאישור של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

 

פליצ'ה (פנחס) פלד. צילום: תנועת אומץ

יו"ד תנועת אומץ, פליצ'ה (פנחס) פלד מקריית מוצקין. צילום: תנועת אומץ

 

"כל מה שקשור לתחום הזה ברשויות המקומיות הוא בעייתי" אומר יו"ר תנועת אומ"ץ, פליצ'ה (פנחס) פלד מקריית מוצקין: "ראשי רשויות ופוליטיקאים באים במגע קרוב עם קבלנים וחברות בנייה והקשר ההדוק הזה הוא לפעמים יותר מדי הדוק". הוא מוסיף ואומר: "איפה שהכסף הגדול נמצא, שם גם מוצאים את השחיתות".

יצויין כי מתן וקבלת שוחד אינו מוגבל רק לכסף. זה יכול להתבטא בדרכים שונות כמו מימון טיולים לחו"ל, מתנות יקרות ערך, מוצרי חשמל יקרים וכדומה.

גורם פוליטי מספר: "יש מקרים שבהם חבר הוועדה שהוא שכיר או בעל עסק קטן צריך לאשר מיזמים בהיקף של מיליוני שקלים, סכומים שהוא לא ראה בחיים שלו ופתאום יש לו הזדמנות לשפר את חייו ולקבל "מתנות" שהוא עצמו לא יכול לממן. זה מאוד קל לקבל "מתנה" של עשרות אלפי שקלים ולהרים את האצבע בעד אישור תוכנית של קבלן כלשהו".

תנועת אומ"ץ פועלת למען צדק חברתי ומשפטי ופלד אומר: "השלטון המקומי הוא בעייתי ולקחנו על עצמינו לטפל בנושא הזה בצורה אינטנסיבית". לדבריו, על מנת לצמצמם את היקף השחיתות הוועדות המקומיות לתכנון ובנייה צריכות להיות מורכבות מאנשי מקצוע שאין להם קשר לרשות המקומית או לפוליטיקה המקומית.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • אם הבחירות לראשות העיר חיפה היו נערכות היום - למי מהמועמדים הייתם מצביעים?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות