צו סגירה: חשד להנפקת מרשמים מזוייפים וסחר בתרופות בבית המרקחת נורדאו בחיפה

משרד הבריאות הוציא צו סגירה לבית המרקחת בשל שורה ארוכה של ליקויים חמורים המסכנים את בריאות הציבור, בהם "חשד ממשי לסחר בתרופות"


 

משרד הבריאות הוציא היום צו סגירה לבית המרקחת "נורדאו", ברחוב נורדאו 13 בחיפה.

על הצו חתומה רופאת המחוז, ד"ר סוניה חביב. "אני מוציאה את הצו על סמך ממצאי הביקורת בתאריך 21.11.11 שנערכה על-ידי מחלקת הרוקחות בלשכת הבריאות במחוז חיפה, יחד עם גורמים נוספים מהאגף לאכיפה ופיקוח וממס הכנסה, בבית המרקחת, במסגרתה נמצאו ליקויים חמורים, המהווים סכנה לבריאות הציבור ולאחר שמהטיעונים בכתב שהוגשו מטעמך במסגרת שימוע בכתב, לא סופקו תשובות ומסמכים, המעידים כי חלפה הסכנה לבריאות הציבור, ולא ניכר כי תוקנו הליקויים".


בין הממצאים החמורים שהעלתה ביקורת משרד הבריאות ואשר צויינו בצו: "לא הוגשו בקשות לאישור עבור תכשירים רבים המנופקים בבית המרקחת, בבית המרקחת נצפו מרשמים ריקים חתומים ע"י רופאה וקיים חשד שבבית המרקחת מנופקים מרשמים מזויפים, המעלים חשד ליצירת שיתוף או קנוניה בניגוד להוראות".

כמו כן צויין כי בבית המרקחת נצפו תעודות משלוח לגורמים שונים, ללא מתן הסבר על כך. "הנ"ל מעלה חשד ממשי לסחר בתרופות בניגוד להוראות".

 

צו סגירה לבית מרקחת נורדאו בחיפה. צילום מתוך עמוד הפייסבוק של בית המרקחת

 

עוד מפרט הצו כי במקום נמצאו תרופות שמקור רכישתן לא ידוע וכי בית המרקחת מבצע משלוחי תרופות לבית מרקחת "מגה פארם" בכרמיאל, בניגוד לפקודת הרוקחים ובניגוד להוראות. בצו צויין כי בית המרקחת עוסק בשילוח תרופות למטופלים בחו"ל, בניגוד להוראות. הרוקחת האחראית לא נכחה בעת הביקורת של משרד הבריאות ומי שהפעילה את בית המרקחת היתה עוזרת רוקחת, בניגוד לפקודת הרוקחים.

עוד העלתה הביקורת כי תכשירים אוחסנו ללא שמירה על תנאי אחסון נאותים, במקרר האוכל. ניהול מלאי התרופות בבית המרקחת אינו תקין. תנועות המלאי (ניפוקים ורכישות) אינן מתועדות במערכת ניהול המלאי ובפנקס המרשמים. בבדיקה מדגמית נמצא כי מלאי התכשירים בבית המרקחת, אינו תואם את הרישומים ואת  הממצאים במערכת ניהול המלאי. התנהלות לא מקצועית בטיפול בתכשירים. צוות בית המרקחת לא ידע לספק תשובות בנוגע להעברות התרופות ולמקורות הרכש של התכשירים השונים, ועוד.

 

חשד להנפקת מרשמים מזוייפים וסחר בתרופות. צילום: אילוסטרציה

 

הרופאה המחוזית ציינה בצו, כי הטיעונים אשר הובאו מצד בעליו של בית המרקחת, לא סיפקו הסברים המניחים את הדעת בנוגע לממצאים החמורים:

"הטיעונים בכתב היו דלים, כלליים, לא כללו כל התייחסות פרטנית לליקויים הרבים שנמצאו בעת הביקורת ולא סופק להם כל מענה ענייני… לא ניתן במסגרת הטיעונים כל הסבר המניח את הדעת לליקויים שנמצאו בביקורת, פרט לטענה, שאינה מקובלת, שכל הפעולות שנעשות בבית המרקחת הינן כדין. טענה מקוממת שמעידה על חוסר לקיחת אחריות, חוסר הבנה והפנמה של חומרת הליקויים וחוסר טיפול ותיקון בהתאם.

בהעדר אסמכתא בדבר מקורות רכש כדין של מלאי התרופות והתכשירים לבית המרקחת, כאשר בפועל עדיין לא ברור האם התרופות נרכשות ממקור כדין, בהעדר התייחסות, נהלי עבודה כיצד יופעל בית המרקחת בצורה תקינה מכאן והלאה וכיצד יפוקח כי הפעילות שתתקיים בו תבוצע כדין, ללא הודעה על הפסקת משלוח תרופות מבית המרקחת לגורמים שונים שלא כדין, הרי שהסכנה מהפעלת בית המרקחת עדיין נמשכת", ציינה הרופאה המחוזית.

"חשוב לציין כי עפ"י רוב אני נוהגת להוציא צו הפסקה מנהלי, בסמוך לאחר ביקורת המעידה על סכנה לציבור. במקרה דנן, בחרתי שלא לפעול כך, מתוך כוונה להפעיל כלים וסמכויות שיגרמו פגיעה פחותה לבית המרקחת, מזו של צו הפסקה מנהלי. לפיכך, מיד בתום הביקורת הוציא הרוקח המחוזי שתי החלטות מתוקף סמכותו, צו תפיסה למלאי התכשירים בבית המרקחת וביטול אישור הרוקחת האחראית כאמור לעיל, אשר מנעו את המשך הסכנה, מתוך מטרה שלאחר שמיעת הטיעונים, קבלת תשובות והמצאת מסמכים שיהוו אסמכתא כי ההתנהלות בבית המרקחת תקינה, ניתן יהיה לאשר לבית המרקחת לשוב לפעילות מלאה. אלא שחרף ההזדמנויות שניתנו, לא עלה בידך להוכיח ולשכנע כי בית המרקחת פעל ויופעל בעתיד כדין".

בצו צוין כי " היות שבהתאם להחלטת בית המשפט מיום 21.11.28 אושרה רכישת תרופות מבתי מסחר ומכירתן בבית המרקחת וכן הוגשה ביום 21.11.29 בקשה לאישור רוקח אחראי חדש (שטרם אושרה) לולא הוצאת הצו המנהלי היה עשוי בית המרקחת להיפתח, מבלי שברור עדיין כי יפעל בצורה תקינה שאינה מסכנת את  בריאות הציבור".

ביטולו של צו הסגירה, כך צויין, יישקל בכפוף לקיום מספר תנאים, בהם מינוי רוקח אחראי חדש, שיאושר על ידי הרוקח המחוזי, ניהול מלאי ממוחשב של כלל התכשירים והתרופות והתחייבות של הרוקח האחראי ושל הבעלים, כי בית המרקחת יופעל על פי כל דין.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • אם הבחירות לראשות העיר חיפה היו נערכות היום - למי מהמועמדים הייתם מצביעים?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות