הודעת לשון הרע בוואצאפ תעלה לרב כ- 140 אלף שקלים

"פרסום מובהק שאינו אמת": רב יישובי מהאיזור נתבע בגין לשון הרע, לאחר ששלח הודעה ובה פיקפק בכשרות המטבח באכסניית נוער
 

תופעה ידועה היא שרבים נוהגים להשתלח ולשחרר את לשונם בקבוצות וואצאפ, מתוך מחשבה שדברים נשארים בתוך הקבוצה. אולם הודעות שכאלו יכולות להוות עילה ללשון הרע, כפי שהתברר לרב של יישוב מקומי באיזור, שחוייב לשלם כ-140 אלף שקלים בעקבות הודעה ששלח ובית המשפט מצא כי יש בה לשון הרע.

בהודעה ששלח רב היישוב בקבוצת וואצאפ שמונה כ-200 משגיחי כשרות, טען כי הוא מפקפק בכשרות של אכסניית נוער, בטענה שמשגיחת הכשרות לא נמצאת כל הזמן במטבח, גוי הוא זה שמבשל באכסניה והאחריות על הכשרות במקום הועברה לפיקוח של הרבנות בנהריה.


בתביעת לשון הרע שהוגשה נגד הרב לבית משפט השלום בחדרה, באופן מכוון הרחק ממקום מגוריו של הרב, נטען כי הודעת הווטסאפ ששלח הרב מכילה מידע שקרי, מופרך ומכפיש, שנכתב בכוונה בכדי לפגוע.

 

בתביעה נטען כי ההודעה הכילה מידע שקרי ומכפיש שנכתב בכוונה כדי לפגוע. צילום אילוסטרציה

 

רב היישוב נתבע לשלם לתובעות כ-360 אלף שקלים פיצויים, בטענה לפגיעה בשם הטוב ובגין הנזקים שנגרמו כתוצאה מהטעיית הציבור ועגמת הנפש.

הרב טען להגנתו שמדובר בתביעת השתקה וכי הוא פרסם את הדברים בתום לב וללא כוונה לפגוע, זאת בכדי למלא את תפקידו החוקי והמוסרי כרב יישוב.

השופטת, קרן אניספלד, קבעה כי הרב הוציא לשון הרע בהיקף "ניכר ומובהק" וכי היא מוצאת שהפרסום נעשה בחוסר תום לב ומתוך כוונה לפגוע.

"הוכח דווקא שהפרסום היה לא אמת וחטא למציאות לאשורה, זאת בחלקים נרחבים ומהותיים שלו. כמכלול, זהו פרסום מובהק שאינו אמת. גם כאשר צוינה בו עובדה נכונה, כגון העברת הכשרות לפיקוחה של רבנות נהריה, עובדה זו הוצאה מהקשרה ונעטפה באמירות שאינן אמת, עד כדי יצירת תוכן כוזב, מטעה ומגמתי", כתבה השופטת.

השופטת גם דחתה את הטענה שמדובר בתביעת השתקה. היא הבהירה, כי הנתבע אינו הצד החלש כאן, אלא בעל מעמד רם של רב יישוב. התביעה הוגשה בעילה מוצקה של לשון הרע עקב פרסום שהופץ וכלל "אמירות בוטות ומבישות שאינן מכבדות את אומרן, רב יישוב בישראל" .

השופטת קבעה גם כי התובעות, האכסניה והקייטרינג של המקום, לא זכאיות לפיצוי על נזק פרטני כיוון שלא הוכיחו נזק כזה והן לא סבלו מעוגמת נפש. הפיצוי שמגיע להן הוא עבור הוצאת לשון הרע – ללא הוכחת נזק.

השופטת פסקה שהרב ישלם פיצויים של 85 אלף שקלים לאגודת האכסניות ועוד 25 אלף שקלים לחברת הקייטרינג. בנוסף, חויב רב היישוב לשלם להן שכר טרחת עורך דין והוצאות משפט בסכום כולל של 29 אלף שקלים.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור המצב הפוליטי - למי תצביעו בבחירות הקרובות לכנסת?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט