השלום חיפה: חיילת שנפגעה מינית בצבא תוכל לתבוע את המדינה

המדינה ביקשה לדחות את התביעה שהגישה נגדה צעירה מהאיזור, שנפגעה מינית במהלך שירותה הצבאי
 

צעירה שנפגעה מינית בהיותה חיילת על ידי קצין בשירות קבע, תוכל לתבוע את המדינה על פגיעה בכבודה, בפרטיותה ובאוטונומיה שלה. כך קבע בית משפט השלום בחיפה, שדן בבקשתה של המדינה, לדחות את התביעה שהגישה הצעירה.

לפני כ-5 שנים שירתה הצעירה שהייתה אז חיילת, תחת פיקודו של קצין בשירות קבע. לטענת הצעירה, הקצין ביצע בה הטרדות מיניות, מעשים מגונים ומעשי סדום. מעשים אלו גרמו לצעירה לתגובות פוסט-טראומתיות של חרדות, התקפי פניקה ודיכאון ואף נקבעה לה נכות רפואית על ידי המוסד לביטוח לאומי.


הצעירה טענה כי המדינה בהיותה "מעסיק" כהגדרתו בחוק למניעת הטרדה מינית, לא מנעה את המעשים שבוצעו בה. הצעירה הוסיפה שמפקדיה לא נקטו בצעד כלשהו להפסיקם למרות שידעו על מעשיו של אותו קצין.

 

צילום אילוסטרציה: pexles

 

הצעירה עתרה לקבלת פיצויים בין נזק של כאב וסבל, פגיעה באוטונומיה, אובדן הנאות חיים ופגיעה בקשר זוגי, הפסדי השתכרות, הוצאות רפואיות ועזרת הזולת. היא הגישה תביעה נגד הקצין שלטענתה ביצע בה מעשים מגונים ומעשי סדום ונגד משרד הביטחון.

בעקבות התביעה הגישה המדינה לבית המשפט בקשה לדחות את על הסף את תביעתה של הצעירה. לטענת המדינה, בפני הצעירה עומדת האפשרות להגשת תביעה מכוח חוק הנכים ונחסמת בפניה האפשרות לתבוע את המדינה בגין נכות במסלול משפטי אחר. המדינה טענה שהצעירה אינה יכולה לטעון כי נגרמו לה נזקי גוף ולתבוע מהנתבע פיצוי בגינם, ובעת ובעונה אחת לתבוע את המדינה בלבד לפיצוי הקבוע בחוק ללא הוכחת נזק.

השופט אורי גולדקורן מבית משפט השלום בחיפה ציין את החוק למניעת הטרדה מינית, שלפיהם ״הטרדה מינית היא פגיעה בכבוד האדם, בחירותו, בפרטיותו ובזכותו לשוויון״. לדברי השופט, למדינה עומדת חסינות מתביעות של חיילים שנגרם להם נזק גוף במהלך השירות, שכן הסעד מוסדר תחת חוק הנכים, אך במקרה זה החסינות אינה חלה שכן התביעה נגד המדינה מתבססת על נזק אחר: פגיעה בכבוד האדם, באוטונומיה ובפרטיות של התובעת.

השופט גולדקורן ציין כי הפרעה נפשית או פוסט טראומה עשויים להיגרם כתוצאה ממעשים מגונים או מאחת החלופות האחרות של הטרדה מינית שבחוק, אולם אינם תנאי חובה לקיומה של פגיעה בכבוד האדם ובחירותו כתוצאה מהטרדה מינית.

במקרה זה, ציין השופט, לצעירה נגרם גם נזק גוף של פגיעה נפשית, פגיעה בכבוד, בפרטיות ובאוטונומיה והפיצוי שמבוקש מהמדינה הוא פיצוי בגין פגיעה בכבוד, בפרטיות ובאוטונומיה. השופט הדגיש כי אין כל התנגשות בין תביעה נגד הפוגע לפיצוי בגין נזקי גוף לבין תביעה, במסגרת אותו כתב תביעה, נגד המעסיק, במקרה זה המדינה, שהפר את חובתו על-פי החוק. השופט ציין שהמדינה אינה חסינה בכל הנוגע לעוולת הפרת חובה חקוקה (החוק למניעת הטרדה מינית) שגרמה לנזק אחר, פגיעה בכבוד האדם, באוטונומיה ובפרטיות. בית המשפט דחה כאמור את בקשת המדינה וחייב אותה בתשלום הוצאות של 5000 שקלים.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט