עו"ד חיפאי: ביטוח לאומי מקפח משפחות של ילדים נכים

במשך שנתיים שלא היה תקציב והתוספות למשפחות שבהן שני ילדים נכים או יותר לא שולמו. מדובר בסכום כ-70 מיליון ש"ח
משפחה שלה שני ילדים בעלי צרכים מיוחדים ואשר זכאים לקצבת נכות, תובעת בבית הדין לעבודה את המוסד לביטוח לאומי, שלטענתה במשך שנתיים שבהם לא היה תקציב מדינה, לא העביר למשפחה את הגמלה המוגדלת שאותה היא זכאית לקבל על פי חוק.

עו"ד איתן פלג מחיפה, מומחה לתביעות ביטוח לאומי מציין כי מדובר בתביעה שבאה לאחר שהוסכם כי קצבאות הילדים הנכים יועלו מתחילת שנת 2020.

בשל העובדה שלא אושר תקציב מדינה, במשך שנתיים התוספות לקצבת ילדים נכים, בוצעו באמצעות מענקים חד פעמיים של הביטוח הלאומי.


עו"ד איתן פלג צילום: ירון מינץ.

החוק קובע כי במידה ובמשפחה יש שני ילדים או יותר שמקבלים גמלה ,התשלום עבור כל ילד יהיה גבוה ב-50% יותר. אולם בשנתיים הללו, שבהם שולמו המענקים החד פעמיים, ובניגוד להעלאות של קצבאות  קודמות שבוצעו, לא שילם הביטוח הלאומי גמלה מוגדלת עבור המענקים, המוערכת בכ-70 מיליון ₪..

לדברי עו"ד איתן פלג התביעה הוגשה לאחר שפניות של הורים לילדים למוסד לביטוח לאומי בדרישה כי ישלימו להם את התוספת החוקית נתקלו בסירוב. במידה והתביעה תאושר יהיה על הביטוח הלאומי לשלם לכל ההורים באותו מעמד את התוספות שנגרעו מהם.

לדבריו, בישראל  כ- 17,000 ילדים נכים שבמשפחתם יש יותר מילד נכה אחד. מתוכם 3,500 משפחות הם בדרגה המרבית של נכות נכון להיום (188%), כך שמדובר בסכום של כ-70 מיליון ש"ח שהביטוח לאומי היה צריך לשלם לילדים הנכים, ולא עשה זאת.

את התביעה הגיש הורה שפעיל בהתארגנות ההורים  לי"ן- למען ילדים נכים , ארגון שנוסד לפני כשנה על ידי נציגות הורים לילדים נכים, בעקבות  עקב העוול שנגרם לילדים הנכים וקיפוחם בנושא קצבאות הנכות. מהקמתו השיג הארגון הישגים רבים עבור הילדים הנכים, ובעיקר את העלאת קצבת הנכות של הילדים בצורה משמעותית.

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם בעקבות העלאת הריבית במשק תוותרו על רכישת דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט