X

יעקב פיינגולד: "חיפה צריכה שינוי של 180 מעלות"

כמי שעומד מאחורי הקמת המועצה הלעומתית במועצת עיריית בחיפה, מצהיר יעקב פיינגולד שהעיר חייבת לעבור שינוי קיצוני ולא חושש להציע לבנות מגדלי מגורים בני עשרות קומות בקו הכרמל. על ראש העיר ועל הקמת המועצה הלעומתית הוא אומר: "זה לא משהו אישי נגדה". ראיון מיוחד


 

חבר מועצת העיר, יעקב פיינגולד שחגג השבוע יום הולדת 70, נכנס לפוליטיקה המקומית בחיפה לפני כ-13 שנים. הוא הצטרף ליעקב בורובסקי שהתמודד אז לראשות העירייה נגד יונה יהב. בורובסקי אומנם לא נבחר לראשות העירייה אך מאז נמצא פיינגולד במועצת העיר והיום הוא וחברת סיעתו (מהפך) תמי ברק, נמנים עם חברי המועצה הלעומתית.

פיינגולד, נשוי, אב לארבעה ילדים וסב לשישה נכדים. על הרקע שלו הוא מספר: "הרקע שלי הוא ניסיון חיים. גדלתי ברחוב, גדלתי בהדר".


 

יעקב פיינגולד. צילום: דורון גולן

"הרקע שלי הוא נסיון חיים, גדלתי בהדר". יעקב פיינגולד. צילום: דורון גולן

 

בבגרותו עבר פיינגולד לשכונת נווה שאנן והיה לנציג הבלעדי בארץ של פיליפס, לאחר מכן עבד עם יולי עופר בתחום הנדל"ן והיה ליד ימינו במשך שש שנים, עת עבר ללאס וגאס שבארצות הברית, שם עסק בתחום הנדל"ן במשך עשור.

מאז חזר לישראל ממשיך פיינגולד לעסוק בתחום הנדל"ן.

על תחילת דרכו הפוליטית מספר פיינגולד: "רציתי לשנות כי לא ראיתי עין בעין איך שיונה יהב מנהל את העיר, שאנחנו מפגרים אחרי רוב הערים במדינת ישראל, הניהול הוא מבוגר, סטטי וישן ורצינו להביא משהו אחר".

היום הוא נמצא במחנה של המועצה הלעומתית, לאחר שהיה חבר בקואליציה של ראש העירייה, עינת קליש רותם.

"החלטתי שהיא לא ראוייה להיות ראש עירייה. זה נכון שהציבור נתן לה חמש שנים. עינת עשתה רושם אחר, הרבה יותר טוב. אני זה שרקמתי וארגנתי את קואליציית השינוי, כי אני חושב שהיא כל כך לא מבינה מה שהיא לא מבינה, שזו ממש תקלה רצינית, תקלה לעיר, תקלה לתושבים. זה לא משהו אישי נגדה".

 

מימין: שמשון עידו, לזר קפלון, יואב רמתי, יעקב פיינגולד. צילום: יח"צ

"אני זה שרקמתי וארגנתי את קואליציית השינוי. זה לא משהו אישי נגדה". מימין: חברי המועצה הלעומתית שמשון עידו, לזר קפלון, יואב רמתי ויעקב פיינגולד. צילום: יח"צ

 

על הקמת המועצה הלעומתית הוא מספר:  "לקח כמעט חמישה- שישה חודשים, עד שכל אחד מנקודת מבטו שלו, הבין שעינת היא לא פרטנרית".

על המצב התיאורטי של מינוי ועדה קרואה לעיר, במידה והתקציב העירוני לא יאושר, הוא אומר: "זה נלקח בחשבון, אני לא יכול להרחיב", ומוסיף "לדעתי לא תהיה ועדה קרואה".

פיינגולד אומר: "צריך להפוך את חיפה לעיר. חיפה הייתה פעם המטרופולין של הצפון, אם פעם היו באים אלינו לבלות בחיפה ולהיות בחיפה, היום קורה בדיוק ההיפך. אין שום אטרקציה בתוך העיר לבוא וליהנות ממנה ויש הגירה שלילית מאוד קיצונית. אנחנו פשוט לא מבינים שאנשים פחות טובים, אוכלוסייה שתורמת פחות לעיר לעומת אוכלוסייה חזקה שעוזבת. בעיר הזו צריך חשיבה חדשה לגמרי. זה מתחיל מדברים בינלאומיים שצריכים להיות פה כמו שדה תעופה מחוץ לעיר. צריך היה להילחם על שדה תעופה ברמת דוד".

על חיזוקה של העיר אומר פיינגולד: "צריך לשנות את דפוסי הבנייה בעיר ולהביא אוכלוסייה חזקה. צריך לעלות לגובה, אין מגרשים בחיפה, חיפה היא קטנה. אני חושב שצריך להביא לפה אטרקציות בינלאומיות זה יכול להיות לונה פארק, אתר סקי מלאכותי, שבילי אופניים בהרים מסביב לחיפה.

הייתי בונה מוזיאון על המים, לוקח את כל המוזיאונים שיש היום בחיפה ושם אותם במוזיאון בינלאומי גדול, כמו מוזיאון ישראל ולא חמישה בניינים שכל אחד מחזיק כמה ציורים. צריך להתחבר לאוניברסיטה ולטכניון ולחבר את הסטודנטים לעיר. אחרת למה שיבואו לחיפה? מה יש לנו?".

 

"לדעתי לא תהיה ועדה קרואה". פיינגולד. צילום: מיכה בריקמן

 

פיינגולד מציע להשקיע מאמצים בהבאת אוכלוסייה חזקה לעיר. "בכל הארץ בונים מאות מיליוני מטרים של משרדים" הוא אומר ומציע לבנות מגדלי משרדים של עשרות קומות באזור דרום חיפה ו"לא של שמונה-תשע קומות שזה בזבוז כסף ובזבוז טימטום".  לדבריו הוא היה מוצא את הדרך להביא לחיפה את עובדי מת"מ, שמרביתם לא גרים בחיפה, שמרווחים משכורות גבוהות על מנת לחזק את אוכלוסיית העיר.

"יש בחיפה חמש-שש מסעדות", אומר פיינגולד ונותן דוגמא לרעיון להפוך את חיפה למרכז קולינרי, בחסות החברה הכלכלית: "הייתי לוקח את העשרה שפים הכי טובים בארץ, פותח להם 10 מסעדות על חשבוננו ואומר להם: עכשיו יש לכם מסעדה, עכשיו אני רוצה אחוזים מהמחזור. ההוצאה היחידה שיש לכם – זה ארנונה. בשנה-שנתיים הראשונות הייתי נותן להם פטור ואחרי זה אני רוצה אחוזים מהמחזור".

 

מרכז הכרמל. צילום: דורון גולן

"בשנה-שנתיים הראשונות הייתי נותן להם פטור ואחרי זה אני רוצה אחוזים מהמחזור". מרכז הכרמל. צילום: דורון גולן

 

כמי שמגיע מתחום הנדל"ן הוא אומר: "מצב הנדל"ן בחיפה הוא שאין בנייה אין חשיבה הוליסטית על כל העיר. הנדל"ן בחיפה ישתנה דרמטית רק כשיעשו יציאות לכביש החוף, עוד ארבע-חמש יציאות כביש החוף ואז הנדל"ן יזנק וגם יבואו יותר אנשים לגור בכרמל ופה יגידו שיש  לי ניגוד עניינים כי יש לי איזה פרוייקט ברחוב מוריה, מי שיש לו ראש קטן יחשוב שיש פה ניגוד עניינים.

אני לא בונה 30 שנה שם, אז גם לא אכפת לי לא לבנות עוד 10 שנים. הייתי בונה לגובה. מרכז הכרמל למשל, אין בעייה לבנות בניינים של 30-40 קומות. זה סוג של מחסום פסיכולוגי של כל מיני אנשים, אני לא יודע למה. הייתי עושה פארקים, כי ברגע שבונים פחות על השטח, יש יותר שטח ציבורי ושם הייתי מתכנן פארקים וגנים".

לגבי השכונות הנמוכות הוא אומר: "קריית אליעזר ובת גלים הן שכונות יוצאות מהכלל. צריך להחריב אותן, לעשות התחדשות עירונית. לתת לקבלנים כמה זכויות שהם רוצים. תגיע אוכלוסייה חזקה, שתחזק את השכונות".

 

"צריך לעשות התחדשות עירונית. לתת לקבלנים כמה זכויות שהם רוצים. תגיע אוכלוסייה חזקה, שתחזק את השכונות". הדמיה: olin

 

פיינגולד מכהן גם כיו"ר מועצת המנהלים של התאגיד העירוני אתו"ס (החברה לתרבות אומנות וספורט) והוא אומר:

"אתו"ס צריכה להיות זרוע ביצועי של כל אירועי התרבות בחיפה והיא צריכה להפיק את כל האירועים", ומוסיף: "כשאף אחד לא מתערב לנו, אז הכל מצויין".

הבחירות לראשות העירייה תיערכנה בעוד פחות משנתיים ועל המשך דרכו הפוליטית הוא אומר: "יש הרבה פניות מאנשים מאוד רציניים, חלקם לא מחיפה, שמבררים אם אני רוצה לרוץ לראשות העיר. זו החלטה מאוד קשה. אני אוהב את חיפה וצריך לשאול את עצמי ואת המשפחה אם זה נכון להיכנס עכשיו לפוליטיקה, למרות שאני חושב שאני יכול לעשות את זה יוצא מן הכלל. אף פעם לא היה בחיפה ראש עיר שהיה עצמאי, שבא מהשוק הפרטי, מסתובב בכל העולם, מבין עניין מה שנקרא. לא פוליטיקאי של ראש קטן". לדבריו הוא טרם השיב לאף אחד מהפונים אליו, בהם גם שרים.

על האפשרות להגעת מועמד חיצוני לראשות העירייה, אומר פיינגולד: "קודם כל אני צריך לראות מי נמצא בנבחרת. בא מישהו רציני? אני לא אעשה טעות ואתמוך במישהו לא נכון. העיר הזו חשובה לי. הלוואי והיה אחד שאני אומר, שאני שם את כל הקלפים ומשקיע בו, עוזר לו".

לדבריו בכדי להיות ראש עירייה טוב: "צריך לנסוע לירושלים, להתחבב על מנכ"לים של משרדי ממשלה, להביא כסף וכסף וכסף. צריך להסתובב בעולם, להביא תרומות ולהביא עוד כסף לעיר הזאת. ראש עיר זה לא צחוק, זה לא חלטורה", אומר פיינגולד: "הנושא של חיפה צריך להפסיק להיות חלטורה אצל מישהו".

"אני אוהב את העיר, אני מחפש כל דרך כדי שנצא מהפלונטר הזה. הייתי מאוד שמח אם עינת הייתה מבינה שהיא טועה, או משנה את דרכה ב-180 מעלות, או פורשת", אומר פיינגולד ומסכם: "בחיפה צריך שינוי חשיבה של 180 מעלות".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • שנת לימודים חדשה בפתח: האם אתם מרוצים מבית הספר בו ילדיכם לומדים?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי