X

בלהט ובמרצ: מאוסטרליה לכיסא מועצת העיר בחיפה

ראיון מיוחד עם תבור להט, מי שמייצג את סיעת מרצ במועצת העיר וטוען שחיפה היא העיר האידיאלית לחיים משותפים: "תמיד עולים קשיים מקומיים כשיש קשיים ארציים, גם את חוסר ההסכמות האלה יודעים לאחות". על המועצה הלעומתית בה הוא חבר הוא אומר: "אנחנו עושים את הטוב ביותר על פי מה שנתן לנו החוק, כדי לתקן"

 

חבר מועצת עיריית חיפה, תבור להט (33), הגיע לחיפה מקריית שמונה לפני שבע שנים והתמקם בה ביחד עם בן זוגו. כעת הוא מייצג את סיעת מרצ במועצת העיר.


מיד עם תחילת הראיון, ממהר להט להסביר בחיוך, שאין לו כל קשר משפחתי עם ראש עיריית תל אביב לשעבר, שלמה (צ'יץ') להט, וכי את שנות נעוריו הוא עשה בכלל באוסטרליה.


הוריו של להט עברו לאוסטרליה כשהיה בן 14 והוא גדל וחי בה בשלווה עד גיל 20: "החלטתי לחזור לארץ מטעמי ציונות וכדי לעשות צבא".

הוא עשה את התואר הראשון שלו במכללה האקדמית תל חי, שם עסק בפעילות חברתית במסגרת תנועת "איילים" והקים את התא של מרצ.

"משם כבר נכנסתי לפוליטיקה", מספר להט: "הכרתי את המפלגה, הכרתי את האנשים, את המוסדות ואיך דברים עובדים ונמשכתי לזה.  הייתי חבר ועידה, חבר הנהלה ומשם באיזשהו שלב, כבר הגעתי למוניציפלי". את התואר השני במדיניות ציבורית הוא סיים באוניברסיטת חיפה.

 

תבור להט. צילום: דורון גולן

אין קשר לשלמה (צ'יץ') להט. חבר מועצת העיר, תבור להט. צילום: דורון גולן

 

"בבחירות 2018 היה לי מאוד חשוב שמרצ תיכנס לעירייה בחיפה. מרצ נכשלה לפני כן ולא  נכנסה למועצת העיר ויש חשיבות גדולה לנוכחות של מרצ ולנציגים שלה בעיר" אומר להט. בבחירות המקומיות האחרונות, חברה מרצ לרב דובי חיון ולגיל זמיר ועם התפטרותו של חיון ממועצת העיר, נכנס להט למקומו במועצה.

כעת הוא חלק מהמועצה הלעומתית שהוקמה בחיפה לפני כחמישה חודשים.

הריאיון עם להט נערך במהלך יום של סיורים שערך עם שר הבריאות, ניצן הורוביץ, ברחבי הצפון. מזה כשלוש שנים שהוא עובד עם השר, עוד מתקופת היותו חבר כנסת ובמהלך מערכת הבחירות בה התמודד על ראשות מרצ. להט ליווה את הורוביץ בכל מערכות הבחירות התכופות שפקדו את המערכת הפוליטית בישראל בשנים האחרונות.

כמי שהיה מעורב במפלגה והיה עד למצב המביך שבו מרצ כמעט ולא עברה את אחוז החסימה, הוא משתף: "זה היה מאוד קשה, כי הרצון הגדול להחליף את ביבי העביר לדעתי את האנשים ממרצ לעבודה, מהעבודה לכחול לבן, ליש עתיד ולכן מרצ מאוד התקשתה לשמור את האנשים שלה אצלה.

אבל מרצ מביאה איתה משהו מיוחד, משהו שחייב להיות בפוליטיקה הישראלית. מעין מצפן של זכויות אדם, של דמוקרטיה, של שלום, שחייב להיות במנהיגות בכלל, ובמרקם הפרלמנטרי בישראל".

 


"בבחירות 2018 היה לי מאוד חשוב שמרצ תיכנס למועצת העיר בחיפה". להט במהלך קמפיין הבחירות המוניצפאליות. צילום: מאיה אפרים

 

על הנטייה של הציבור לצד הימני של המפה הפוליטית אומר להט:

"למה? זו שאלה גדולה. יש סיבות יש לזה. סיבות היסטוריות. יש "שיפטים" שנעשו בזמן מלחמה ומבצעים ואינתיפאדות ואני חושב שבסוף דברים משתנים ואני חושב שגם בעתיד דברים כאן ישתנו. הפוליטיקה היא דינאמית, לפעמים יש תקופות שהימין בשלטון ויש תקופות שהשמאל בשלטון. בסופו של דבר אני מייצג את המפלגה שלי כדי להראות ולהוביל את הדרך שאנחנו מאמינים בה".

במפה הפוליטית המקומית בחיפה, הוא שייך למועצה הלעומתית: "אני סיעה עצמאית במועצת השינוי", הוא אומר: "חתמנו ביחד על הסכמות ואני מחוייב ונאמן לדרך הזו. אני חושב ומאמין שאנחנו כקבוצה רוצים בטובת חיפה, לעומת המצב הקשה שראש העירייה הביאה אותנו אליו. אנחנו עושים את הטוב ביותר על פי מה שנתן לנו החוק כדי לתקן".

 

תבור להט. צילום: דורון גולן

על המועצה הלעומתית: "חתמנו ביחד על הסכמות ואני מחוייב ונאמן לדרך הזו". תבור להט. צילום: דורון גולן

 

נכון להיום עיריית חיפה פועלת ללא תקציב מאושר לאחר שהצעת התקציב נדחתה על ידי המועצה הלעומתית. "כחבר מועצה אני רוצה שראש העירייה תתפטר" אומר להט "אני חושב שנכון שקודם כל יעבור תקציב אבל אם לא יוגש תקציב תקין, מאוזן, עם תוכנית הבראה, נצטרך לא לאשר אותו".

בעוד פחות משנתיים, אם דברים יישארו תקינים בחיפה, יתקיימו בחירות למועצת העיר ולראשות העירייה.

להט זהיר בהתבטאות שלו לגבי עתידו הפוליטי ואומר:

"בפוליטיקה, יש זמן עבודה וזמן בחירות. כרגע אני מנסה לעשות הכל כדי שהעיר תתייצב ואני עובד בשיתוף פעולה עם חברי לאופוזיציה".

לדבריו, "כרגע אני רואה לנכון ותמיד ראיתי לנכון, שמרצ תמשיך להיות מיוצגת במועצה. אני אמשיך לשרת את תושבי חיפה ואני מעוניין שזה ימשיך לקרות, סך הכל אני חושב שראוי שיהיה נציג של מרצ, אני חושב שאני עושה את העבודה על הצד הטוב ביותר ואמשיך לקדם את הערכים שלנו במועצה".

 

"בפוליטיקה, יש זמן עבודה וזמן בחירות. כרגע אני מנסה לעשות הכל כדי שהעיר תתייצב ואני עובד בשיתוף פעולה עם חבריי לאופוזיציה". ישיבת מועצת עיר בחיפה. צילום: ראובן כהן

 

בחודש מאי בשנה שעברה, במהלך מבצע שומר החומות, אירעו בחיפה שורה של התפרעויות של ערבים, רבים מהם כלל לא תושבי חיפה, מה שגרם לקרע ביחסי יהודים-ערבים בעיר.

"זה היה אתגר, זה היה קושי גדול מאוד", אומר להט: "תמיד עולים קשיים מקומיים כשיש קשיים ארציים, שיש עליהם חוסר הסכמות. היה גם קצת ניצול של האירוע על ידי גורמים שונים, אבל בסופו של דבר חיפה, כך אני חושב, היא העיר האידיאלית לחיים משותפים של שני הצדדים.

אני חושב שגם את חוסר ההסכמות הללו יודעים לאחות. כשמאל בחיפה, אנחנו מנסים לעשות הכל כדי שדברים כאלה לא יקרו ונדע להגיע להבנות גם כשיש חוסר הסכמה לאומי ונדע לחיות בשלום ואחווה בחיפה – כי בסוף חיפה היא המודל הכי מתוקן שיש במדינת ישראל, שבו, בעצם, ערבים ויהודים וכל המגזרים, יודעים לחיות בשלום אחד עם השני".

בנושא הקהילה הלהט"בית בעיר השלישית בגודלה בישראל,  הוא אומר: "בעיקרון בקהילה הגאה מה שצריכים זה הבנה, הכרה וגם לפעמים סיוע בכל התחומים, כמו חינוך, תרבות, בריאות".

"בחיפה אין מספיק עשייה שמיטיבה לא רק עם הקהילה הגאה, אלא בכלל עם התושבים, מבחינת תרבות, מסיבות לצעירים ונוער, חינוך וגם בעניין העשייה למען הקהילה הגאה",  הוא אומר "למרות שנעשתה עבודה מאוד טובה של בית הקהילות, זה לא מספיק. אין מספיק שילוב בתוך מערכת החינוך ויש עוד מה לעשות גם מבחינת אירועים שמזוהים עם הקהילה הגאה בעיר. יש עוד על מה לעבוד ויש עוד מה לעשות".

 

בניין עיריית חיפה. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

להט: "בחיפה אין מספיק עשייה שמיטיבה לא רק עם הקהילה הגאה, אלא בכלל עם התושבים, מבחינת תרבות, מסיבות לצעירים ונוער, חינוך וגם בעניין העשייה למען הקהילה הגאה". בניין עיריית חיפה. צילום: ראובן כהן

 

להט עצמו חשף את נטייתו המינית בסוף שירותו הצבאי, מול חבריו והוריו. "לא היה פשוט לעשות את זה לפני 10-15 שנים", הוא אומר: "היום זה קצת יותר קל" .

בהתייחסו לשורת המקרים שנחשפו לאחרונה, על עבירות מין לכאורה שבוצעו מצד דמויות מוכרות בקהילה הלהט"בית בישראל, אומר להט:

"אני חושב שיש לשמוע את המקרים. חשוב שדברים האלה יעלו, אנחנו במרצ היינו תמיד בעד המתלוננות והמתלוננים, בעד הנפגעות ובעד הנפגעים. אני חושב שצריך לדעת לתת לאנשים את המקום שלהם ושיהיה מרחב בטוח בקהילה הגאה".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי

<