עיריית קריית ביאליק תפצה את רשת "אושר עד" ביותר ממיליון שקלים

במסגרת פסק דין שניתן בבית המשפט נקבע כי העירייה לא פינתה את האשפה של הרשת במשך שנים. העירייה טענה שבמקום לא הוצבו פחי אשפה

 

עיריית קריית ביאליק תשלם יותר ממיליון שקלים לרשת "אושר עד" עבור החזר פינוי אשפה, כך פסק בית משפט השלום בחיפה בתביעה שהגישה הרשת נגד העירייה, לאחר שהעירייה לא פינתה את האשפה.

לטענת העירייה, האשפה לא פונתה מכיוון שלא היו במקום פחי אשפה.


 

האשפה לא פונתה, העירייה תפצה את הרשת בלמעלה ממיליון שקלים. צילום: פייסבוק אושר עד

 

בתביעה שהוגשה נגד העירייה נטען כי בשנים 2010-2018 עיריית קריית ביאליק לא פינתה את האשפה של הרשת והיא שילמה על פינוי האשפה מכיסה באמצעות קבלן חיצוני.

העירייה טענה שהתובעת לא זכאית לפיצוי היות ולא הציבה פחי אשפה בשטחה כי שמתחייב.  בית המשפט פסק כי מדובר בעניין טכני פעוט יחסית והעירייה הייתה יכולה להתריע בפני התובעת שעליה להציב את הפחים, בהתאם לפסק דינו בית המשפט המחוזי במסגרת העתירה המינהלית, או לחילופין להציב אותם בעצמה ולדרוש את עלות הצבתם מהתובעת.

 

עיריית קריית ביאליק. צילום: דורון גולן

העיריה טענה שלא היו במקום פחים. בניין עיריית קריית ביאליק. צילום: דורון גולן

 

בית המשפט קבע כי העירייה ישבה בעניין זה בחיבוק ידיים ונאחזה בנושא טכני ופעוט, באופן לא סביר ולא משכנע. "אין לאפשר לנתבעת להשתחרר מחובתה לפנות את האשפה מנכס התובעת למשך תקופה כה ארוכה, בשל עניין פעוט שניתן היה להסדירו ללא מאמץ מיוחד ובעלות זניחה יחסית".

עוד פסק בית המשפט כי חובה היה על העירייה לפנות את האשפה מנכסה של התובעת, דבר שלא נעשה על ידה. ממחדל זה צומחת לתובעת עילה תביעה המזכה בסעד כספי, לשיפוי הוצאות פינוי אשפה באמצעות צד ג', שנאלצה התובעת להוציא מכיסה.

בית המשפט ציין שיש לראות את החיסכון של הנתבעת בהוצאות הפינוי כהתעשרות שלה. מדובר בהתעשרות שלא כדין על חשבון התובעת. מכוחה של עילה זו, על הנתבעת להשיב לתובעת את הסכום בו התעשרה כתוצאה מכך שהפרה את חובתה כלפיה לפינוי האשפה.

מנגד טענה העירייה כי התובעת לא פנתה אליה בנושא עד שנת 2016, ועל כן יש לה אשם תורם. כמו כן טענה כי החברה מגלגלת את התשלום על לקוחותיה, והכספים אינם יוצאים מכיסה.

"התובעת בעצמה לא התקינה פחים נפרדים ולא קיבלה היתר לפנות אשפה בעצמה. בנסיבות אלה, התנהגותה הביאה למצב דברים זה", נטען.

השופט יהושע רטנר קבע כי על העירייה לפצות את אושר עד בגין הוצאות פינוי האשפה.

"יש לראות את החיסכון של הנתבעת בהוצאות הפינוי כהתעשרות שלה", כתב בפסק הדין: "מדובר בהתעשרות שלא כדין על חשבון התובעת. עליה להשיב לתובעת את הסכום בו התעשרה כתוצאה מכך שהפרה את חובתה כלפיה לפינוי האשפה".

בית המשפט קבע בפסק הדין כי ל"אושר עד" יש אשם תורם בגובה 40 אחוז, מאחר שלא פנתה לעירייה בנושא עד שנת 2016, לא הציבה פחים ואף לא חויבה במס נוסף על פינוי אשפה עודפת.

בית המשפט פסק כי עירית קריית ביאליק תפצה את "אושר עד" בסכום של 1,067,516 שקלים, שכר טרחת עורך דין בסך 249,799 שקלים ו-3,000 שקלים הוצאות משפט.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם בעקבות העלאת הריבית במשק תוותרו על רכישת דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות