X

למה ממשלת פורטוגל החליטה להעניק אזרחות פורטוגלית ליהודים?

נראה שבשנים האחרונות קיים בנו, הישראלים (ובעיקר בצעירים שבינינו), הרצון להשתייך לאירופה. ובשנים האחרונות זה בהחלט אפשרי

ממשלת פורטוגל מאפשרת ליהודים, צאצאי מגורשי ספרד, להוציא דרכון פורטוגלי ועל ידי כך להפוך לאזרחי האיחוד. אזרחות פורטוגלית מזכה את המחזיק בה בהמון פלוסים והטבות כמו לימודים אקדמאיים מסובסדים על ידי המדינה, מעבר חופשי בין מדינות, מגורים ועבודה באירופה, וכניסה למדינות בלי תלות באף ויזה.

אז למה בעצם ממשלת פורטוגל לוקחת אחריות על העוול ההיסטורי שנגרם לעם שלנו? ואיפה ממשלת ספרד בכל הסיפור? על כל אלה ועוד נדבר במאמר הבא.

בחזרה להיסטוריה

בשנת 1492 התרחש גירוש ספרד, את זה אתם בטח יודעים. אבל הוא התחיל הרבה לפני. מלך ספרד הוציא תקנות כנגד היהודים, ועל פי הן על כל יהודי להתנצר. חלק מהיהודים אכן עשו זאת, והשאר גורשו לאלתר.

היהודים שסירבו להתנצר גורשו מספרד, ויותר מ-70 אחוזים מהם עברו דרך פורטוגל. ככה בעצם זו נכנסת לסיפור.

הקהילה היהודית בפורטוגל התחילה לפרוח בשנים שאחרי גירוש ספרד ובאיזשהו שלב מנתה כעשרה אחוזים מכלל אוכלוסיית המדינה. אלא שגם שם, הם לא התקבלו בברכה, והיו צריכים לחיות כזרים בין נוצרים.

כארבע שנים אחרי גירוש ספרד, מלך פורטוגל נשא לאישה נסיכה ספרדית בשם איזבל שדרשה ממנו להוציא צו גירוש כנגד היהודים.

המלך מנואל נעתר לבקשתה, אך היה זקוק לתמיכה הכלכלית של הקהילה היהודים ולכן הורה להטביל את היהודים בכיכרות הבירה, להפוך אותם לנוצרים, ולאסור עליהם לצאת מהארץ.

אותם יהודים הפכו לנוצרים חדשים, וחלקם אפילו המשיכו לקיים את מצוות העם היהודי. אלא שגם אחרי התנצרותם הם לא קיבלו יחס שווה, וכשפרצה המגפה הגדולה אצבע מאשימה הופנתה כלפיהם.

ב-1506 המלך מנואל ברח מהארץ, ביטל את התקנות, ורוב יהודי פורטוגל עזבו את הארץ.

איך זה משפיע עלינו כיום?

כיום גם ממשלת ספרד וגם ממשלת פורטוגל מעודדות את חזרת היהודים למדינות, על ידי מתן מעמד תושב וזאת בהתאם לתקנות שקבעו. ועם זאת, הרבה יותר פשוט להוציא אזרחות פורטוגלית.

ממשלת ספרד דורשת ממגישי הבקשה לעבור מבחני שפה והיסטוריה, ואילו ממשלת פורטוגל דורשת הוכחת הזיקה לקהילות היהודיות שחיות בפורטו ובליסבון.

תנאי הסף להוצאת דרכון פורטוגלי: גיל 18 ומעלה, ללא עבר פלילי, ואילן יוחסין חתום על ידי הקהילות היהודיות.

למה כדאי למהר עם התהליך?

ממשלת פורטוגל מאפשרת לנו להגיש בקשות בכמה שנים האחרונות. ההערכה היא שלפחות 50 אחוזים מתושבי ישראל זכאים לקבל אזרחות פורטוגלית. ולכן, מאז ש"נפתחו השערים" עשרות אלפים כבר הגישו בקשה.

כרגע התנאים שפורטוגל הציבה מאוד מקלים, סביר בהחלט שבעתיד היא תקשיח אותם. אין אפשרות להגיד בוודאות מתי זה יקרה, אבל זה בלתי נמנע. לא מעט ישראלים כבר קיבלו את האזרחות הפורטוגלית הנחשקת. וזה רק עניין של זמן.

אם אתם חושבים שאתם זכאים לדרכון פורטוגלי כדאי לכם לפעול עכשיו.

לא בטוחים מאיפה מתחילים? ככה זה עובד בקצרה:

התהליך יתחיל בבדיקת זכאות, במידה ותימצאו מתאימים תצטרכו להפיק מסמכים שמוכיחים את הזיקה שלכם ליהדות פורטוגל.

אחת מהקהילות היהודיות בפורטוגל יצטרכו לחתום על הטפסים שלכם, שכן הן קיבלו את האחריות ממשלת פורטוגל לקבוע מי מהיהודים זכאי לאזרחות פורטוגלית ומי לא.

אחרי שיש בידיכם את הטופס החתום, תוכלו להגיש בקשה רשמית לממשלת פורטוגל.

חשוב שתדעו שמדובר בתהליך של שנה וחצי במידה והכל הולך חלק, זה כולל הרבה בירוקרטיה ומסמכים ולכן חשוב שתיעזרו באנשי מקצוע.

משרד עורכי דין יוכל להעניק לכם ליווי לכל אורך התהליך, עם התחייבות להנפקת הדרכון במידה ונמצאתם זכאים, ואפילו החזר כספי במידה ולא!

חשוב שתבחרו במשרד עם שם טוב, שמתעסק אך ורק בזה, ומקיים קשרים עם גורמים בפורטוגל שמכירים את חוקי המדינה לעומק.

בהצלחה!

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם הייתם מעוניינים לתרום לקראת פסח למשפחה נזקקת?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בעסקים