מאנדי וורהול ועד היום: התרבות, הצבע והגוף.

אומנות הפופ והאופ. סדרת תערוכות מעניינות ועכשווויות ייפתחו בשבוע הבא במוזיאון חיפה לאומנות. שווה להגיע.
 רוי ליכטנשטיין Wall Hanging, 1965-1964 לבד אוסף מוזיאון ישראל, ירושלים

רוי ליכטנשטיין
Wall Hanging, 1965-1964
לבד
אוסף מוזיאון ישראל, ירושלים

עידו שמי פלאש, מתוך הסדרה "תעתועים דמוגרפיים", 2011 הולוגרמת תלת מימד באדיבות האמן

עידו שמי
פלאש, מתוך הסדרה "תעתועים דמוגרפיים", 2011
הולוגרמת תלת מימד
באדיבות האמן

בשנת 1963 טען אנדי וורהול "אני רוצה להיות מכונה", ועצם כך ציין את אובדן האותנטיות בתרבות בת-זמננו ועמו שקיעת תוקפו של המבע הרגשי של האמן. הדיון בסוגיית הייצוג של האמיתי, המקורי והיפה ובהיעדר האותנטיות בעידן הטכנולוגי – מתקופת המודרניזם ועד היום, עומד במרכז עניינו של אשכול התערוכות הנוכחי. נושא זה נבחן בזיקה לאופן שבו העידן הטכנולוגי והדיגיטלי הפך את הצבע למוצר מסחרי המוני ואחיד, שאין בו עוד ביטוי אישי וייחודי. המילה "אותנטיות" הייתה מושג מפתח במודרניזם ובכינון האוונגרד, ואילו עליית הפוסט-מודרניזם נשאה עמה מסר הפוך של בדיון ואחיזת עיניים. טכנולוגיות המדיה החדשות הביאו לכך שהחברה האנושית החליפה את המציאות בהדמיה שלה באמצעות סימנים וסמלים וריבוי עצום של אמצעים חזותיים.

התערוכה " אמנות אופטית (אופ ארט)" עוקבת אחר הניסיונות המוקדמים של האמנות המודרנית לבחון את האופן שבו הצופה קולט את הדימויים החזותיים בעידן המודרני. החל מהיצירות של לאסלו מוהולי-נאג' ויוזף אלברס וכלה בוויקטור וסארלי ובריג'ט ריילי – תנועת האוֹפּ ארט (האמנות האופטית) חקרה את ממד התעתוע ואי-הוודאות של מראה העיניים. היצירות של אמני האוֹפּ זכו לפופולריות רבה ולהצלחה מסחרית בעיקר בשנות השישים.

התערוכה "חווית הפופ והתשובה הישראלית" עוקבת אחר כניסת ערכי הפופ האמריקני לשדה האמנות הישראלית ובשימוש הנרחב בטכניקות הקולאז', המטשטשות את ההבדל בין אמנות גבוהה לתרבות הפופולרית. התערוכה עוסקת בראשיתו של מהפך זה באמנות הישראלית, בשנות השישים, כאשר אמנים צעירים החלו לשלב ביצירתם דימויים הלקוחים מאמצעי המדיה השונים.

בין אמני הפופ המשתתפים בתערוכה: אנדי וורהול, ג'יימס רוזנקוויסט ורוברט ראושנברג. בין האמנים הישראלים המשתתפים בתערוכה: הנרי שלזניאק, יגאל תומרקין, מיכאל ארגוב, רפי לביא, אורי ליפשיץ, אביבה אורי ובוקי שוורץ.

סדרת תערוכות יחיד של אמנים עכשוויים באשכול הנוכחי, בוחנת את האופן שבו הם עוסקים בדימוי המלאכותי והמניפולטיבי שבאמנות הפופ. בשני העשורים האחרונים החלו למלא את מקומו המסורתי של בד הציור, חומרי גלם חדשים ובלתי צפויים – פעולה, צליל, תנועה ואור. ההתפתחות הטכנולוגית, בעיקר של המדיה הדיגיטלית, הביאה לתמורות מרחיקות לכת באופן שבו האמן תופס את עצמו ואת מלאכתו. ביצירותיהם של אמנים אלו מוצגת ההשתלטות של הנראוּת החיצונית על המציאות היומיומית, כמוצר צריכה המורכב מסימנים מפורקים. בסדרת תערוכות היחיד כוללת את האמנים: ג'ניפר בר לב, סרג'יו סגרה, ערן שקין, אליעזר זוננשיין, גרי גולדשטיין, אילת כרמי, עידו שמי, דוד טרטקובר, גיא ינאי, פנינה רייכמן, אוסוולדו רומברג ופדריקו סולמי.

מאנדי וורהול ועד היום: התרבות, הצבע, הגוף

מוזיאון חיפה לאמנות

תאריך פתיחה: 12.12.15

תאריך נעילה: 1.5.16


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחברה