איך הכי נכון לקנות דירה? ומה הסיכונים?

הטור השבועי של גילי ימיני-אפל, סמנכלית השיווק של החברה לנדל"ן והפעם נעסוק בשאלה הפתוחה והכל כך נרחבת – איך הכי נכון לקנות דירה? מה האופן הכלכלי הנכון ביותר לרכוש דרכו נכס? ומה הסיכונים?
unnamed2-300x246

האם ריבוי האפשרויות פועל לטובתינו? האם שפע ההיצע מוריד את מחירי הדיור? האם גם כאן, כמו בשוק החופשי, התחרות מיטיבה עם הלקוח?

השבוע התקשרו אלי זוג חברים, הם הצליחו לגייס הון עצמי של 375 אלף ₪ והם מעוניינים לרכוש נכס. הם אמרו שהם לא יודעים האם לקנות דירה להשקעה, או למגורים, אם עדיף לקנות דירה מקבלן או דווקא דירת יד שניה, באותה שיחה הם שאלו מה הקריטריונים שנדרשים כדי להיכנס למכרז של מחיר למשתכן. באופן כללי, נשמעו מבולבלים מאוד. קבענו להפגש בשביל לחשוב ביחד על אסטרטגיה נכונה עבורם. לא פעם פונים אלי בשאלה הפתוחה והכל כך נרחבת – איך הכי נכון לקנות דירה? מה האופן הכלכלי הנכון ביותר לרכוש דרכו נכס? ומה הסיכונים? ואני מתוקף תפקידי מנסה ליצר את התשובה הבנויה ביותר והמהודקת ביותר לשאלות. כמובן שהכל תלוי סיטואציה, הון עצמי, תקופת זמן וקריטריונים סובייקטיביים אחרים המשפיעים על מרכיבי העסקה.
אך השאלות הללו לא פשוטות למענה מסיבה אחת נוספת.
התקופה בה אנחנו חיים מכונה על פי הסוציולוגים וההוגים תקופת "הפוסט מודרניזם". אחת התופעות המרכזיות המאפיינות את התקופה נקראת "הלם השפע והלם ההווה". מה הם בעצם התופעות הללו ואיך הן משפיעות עלינו ברמה היומיומית ובעולם הנדל"ן- בסיסו של העיניין הוא שיש אין סוף אפשרויות הפרושות לפנינו והכל נגיש בהינף אצבע. רעיונות וצורות חדשות נולדת בקצב מהיר ומה שבעבר היה שרוי בהעדר וחוסר, סביר שיהיה היום בשפע, ריבוי ואולי אפילו עודף. כל אשר נשאף לקבל עליו תשובה נמצא ממש לידינו, כל שעלינו לעשות הוא לכתוב את השאלה או הסוגיה בגוגל והוא (כבר באמצע המשפט) ישלים לנו את השאלה ויגולל לנו שפע של תשובות אופציונאליות.
מה שהיה פעם מאוד ברור ותכליתי כבר לא מובן מאליו, להכל פנים רבות, אין אמת אחת והכל שאלה של פרספקטיבה. כנ״ל בעולם הנדל"ן. בעבר אדם ששאף לקנות בית יכול היה לעשות זאת באחת משתי דרכים:
האחת- לרכוש דירה מקבלן. בין אם היה מדובר בבית פרטי או בבניין, הייתה לו כתובת ברורה של איש מקצוע דרכו יוכל לקנות את דירתו.
האפשרות השניה- לרכוש דירת יד שניה, כלומר דירה בנויה וקיימת אותה קונים מהבעלים של אותה הדירה (אשר לרוב גם גרים באותה הדירה). אגב, סבירות גבוהה שאותו קונה באמת יהיה הבעלים השניים או השלישיים שרוכשים את אותו הנכס.
היום המצב שונה, שפע האלטרנטיבות נוגעות גם בעולם הנדל"ן באופן מובהק. בשביל להמחיש את האמור לעיל אמנה כמה קונסטלציות דרכן ניתן לרכוש היום נכס-
• קבוצות רכישה
• כינוס נכסים
• עמותות בנייה
• קבלן
• קבוצת רוכשים
• דירות יד שניה
• מועדון צרכנות

אילו רק כמה מהדוגמאות הנמצאות בשוק.

ולא בזה נגמר הסיפור, גם כאן, לכול אחת משפע האפשרויות ישנן תתי אפשרויות דרכן אפשר לקנות נכס לדוגמא: אצל קבלן אפשר לקנות דירה "על הנייר" או במה שנקרא פריסייל, דירת יד שניה יכולה להיות דירה העתידה לעבור תמ"א ופניה הולכים להשתנות, בקבוצת רכישה אפשר לקנות דירה ללא קווי מתאר קונקרטיים כלומר, הגודל, הקומה, הכיוון וכ"ו אינם סגורים בחוזה והרוכשים נכנסים להגרלה. וכן הלאה.
מבלבל? בהחלט.
כמו בכל דבר בחיים, לכל אחת מהאפשרויות הקיימות בשוק יתרונות וחסרונות. חשוב להבין ולהתמצא בכול אחת מהתבניות בשביל לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר. ישנם סיכונים אשר נחוץ להכיר לפני שקונים נכס, בכל אחת מבין האפשרויות הסכנה טמונה במקום אחר.

האם ריבוי האפשרויות פועל לטובתינו? האם שפע ההיצע מוריד את מחירי הדיור? האם גם כאן, כמו בשוק החופשי, התחרות מיטיבה עם הלקוח?

ברצף הכתבות הקרובות אבחן בכול פעם אחת מהאפשרויות דרכן אפשר לקנות דירה  ואנתח את את היתרונות והסיכונים בהן.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור תחרות הדגלים הלאומנית - האם תשקלו לתלות דגל ברכב/דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בנדל"ן