תלמידת כיתה י' שנפצעה תפוצה על ידי הרשות המקומית ב-112 אלף שקלים

בתביעה נטען כי מורה מחליפה אישרה לתיכוניסטים לשחק באולם הספורט ועזבה את המקום. התלמידה נפגעה בעמוד השדרה

 

בית משפט השלום בחיפה קיבל את תביעתה של תיכוניסטית, תלמידת כיתה י' מאיזור חיפה, שנפצעה במהלך משחק, והורה לרשות המקומית שהעסיקה את המורה המחליפה, לפצות אותה ב-88 אלף שקלים וכמו כן בהוצאות משפט ובשכר טרחת עו"ד.

מפסק הדין שניתן בימים אלו, עולה כי במהלך אחד השיעורים נעדרה המורה הקבועה של הכיתה והוחלפה במורה אחרת.


לטענת התובעת, המורה המחליפה נתנה שתי חלופות לקיום השיעור: לימוד או משחק. לדבריה, התלמידים בחרו במשחק, והמורה המחליפה אמרה שכל תלמיד ישחק במה שהוא רוצה, הותירה אותם לבד ויצאה מהאולם.

כחלק ממשחק עם כמה מחבריה, התובעת נתלתה באוויר באמצעות מתקן עם חבל, נפלה מגובה ונגרם לה שבר בחוליה.

 

תלמידת כיתה י' תפוצה על ידי הרשות המקומית. בתמונה, היכל המשפט בחיפה

 

מומחה מטעם בית המשפט קבע שהתובעת סובלת מחמישה אחוזי נכות.

לדברי המורה המחליפה, היא אינה מורה אלא עובדת סוציאלית, המשמשת כמדריכה בפרויקט נוער. היא התבקשה באותו יום למלא את מקומה של המורה שנעדרה וליוותה את התלמידים לאולם הספורט. ואולם, לדבריה, מאחר שאין לה הסמכה כמורה להתעמלות, לא הייתה לה כוונה לאפשר להם להשתמש במתקנים, והיא הורתה להם להתיישב במעגל, על מנת לבצע פעילות מודרכת. לטענתה, חלק מהתלמידים, בהם התובעת, לא שמעו לקולה והתאונה התרחשה תוך מספר שניות לפני שהספיקה למנוע אותה.

השופט יואב פרידמן ציין בפסק הדין ששני הצדדים נמנעו מלהביא ראיות, כגון עדות של תלמידים שנכחו בשיעור, וכי הוא מעדיף את גרסת המורה.

עם זאת, קבע השופט, כי גרסתה של המורה לא פוטרת את הרשות המקומית מאחריות לתאונה.

השופט התרשם מעדות המורה המחליפה, כי תלמידי הפרויקט הם לא רק בעלי קשיי למידה ולפחות חלקם אופיינו בבעיות משמעת. עוד ציין השופט כי התלמידים לא ראו במורה כמקור סמכותי.

בית המשפט ציין שהתלמידה אומנם בחרה בעצמה לקחת חלק במשחק המסוכן, אך סביר להניח שנוכחות של מורה שנתפס על ידי התלמידים כבעל סמכות, הייתה מונעת את הנזק, ולכן מדובר בהתרשלות, גם של המורה וגם של הרשות המקומית, שאפשרה שיעור במתכונת זו.

עם זאת קבע בית המשפט, כי גם לתלמידה יש אשם תורם משמעותי באירוע, בשיעור 25 אחוזים, שכן בשל גילה הצעיר היה עליה לדעת שאסור לבצע את הפעילות שביצעה, ללא מורה לספורט.

בפסק הדין קבע בית המשפט פיצויים לתלמידה, בגין הפחתת כושר השתכרות לעתיד, אובדן תנאים סוציאליים, נזק לא ממוני, עזרת צד שלישי והוצאות רפואיות. סך הכל, ובניכוי האשם התורם, תזכה התלמידה לפיצוי בסך 88 אלף שקלים וכן לשכר טרחת עו"ד והוצאות משפט, בסך 24 אלף שקלים.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם בעקבות העלאת הריבית במשק תוותרו על רכישת דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות