X

חוות דעת מומחה ממליצה שלא לבצע כריית חול בחוף השקט בחיפה

חברת מועצת עיריית חיפה, הילה לאופר, הגישה שאילתה למועצת העיר בנוגע לכוונת העירייה לבצע חפירה והעמקה בחוף השקט ובשל החשש מפגיעה סביבתית


 

"לא לבצע חפירת העמקה בחוף השקט ובטח לא כזו המתיימרת להעמיק חלק ניכר מבריכת המפרץ" – זו מסקנתו של מומחה אקולוגיה ימית וגאומורפולוגיה חופית שהוכנה בעקבות כוונת עיריית חיפה לבצע כריית חול וניודו עקב בעיות בטיחות.

 מומחה אקולוגי: "לא לבצע חפירת העמקה בחוף השקט". בתמונה, תחרות מפרשיות בחוף השקט. צילום: ניר בלזיצקי

 

על פי השאילתה שהגישה חברת מועצת העיר הילה לאופר (הירוקים של חיפה), פעולת כריית החול עלולה לפגוע קשות בחוף.

לשאילתה מצורפת חוות דעת מומחה שבה נכתב "האזור דינמי ביותר והספקי הסעת החולות הימיים הינם גבוהים ביותר בטווח של ימים בודדים. אירועי זרמים וגלים משמעותיים יכולים לשנות את אופי קרקעית המפרץ באופן קיצוני אף בטווח של יום יומיים. חפירה והעמקת המפרץ לא ממש תשרת את הצרכים של משתמשי החוף וזאת לפי העדפות הפעילות שהוזכרו במסמך זה וזאת למרות הסכמתו של אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה ממסמך שנשלח ב15 אפריל 2015".

 

הילה לאופר. צילום: דורון גולן

"פעולת כריית החול עלולה לפגוע קשות בחוף". חברת המועצה הילה לאופר. צילום: דורון גולן

 

החלטת העירייה על כריית החול נעוצה לדבריה בעליית גובה מפלס המים. "עם סיום בניית שובר הגלים בחלק הצפוני של בסיס חל הים (הפולינום) בשנת 2015 החל לעלות באופן סדור מפלס החול בחוף וקו החוף גדל וגובה המים ירד, אי לכך היציאה לים שהייתה בטוחה כמעט ולא אפשרית, ריכוז של מרבצי חול במים יוצר שבירה לא מסודרת, על כך מעידות מדידות שנעשו במקום.

עצם עליית גובה המפלס הוביל למספר בעיות בטיחותיות והובא לטיפול הרשויות (מינהל תכנון, ולמ"ב, ואיכות הסביבה), אלו הביאו הסכמה לביצוע כרייה מקומית בחוף של 4,000 קוב חול בהתאם לפרוגרמת העומקים. כריית החול וניודו יהיה לחוף השקט בחלקו הדרומי בשלב א' וזאת עקב מגבלה של משקל כלי משא בגישה לחוף ומתוך רצון להוריד עלות ראשונית. כרייה זו אמורה לאפשר פעילות בטוחה ובטיחותית של מרכז השייט העירוני בחוף בשקט ופעילות המצילים בחוף הרחצה".

לאופר טוענת כי על פי חוות דעת מומחים, "פעולה זו תזרע הרס טוטלי בחוף, ההתערבות האגרסיבית הזו עלולה לחסל את החוף. טוענים כי כן יש צורך בהעמקת מי הים אך באזור מאוד ספציפי וקטן, כאשר משאבה אחת פשוטה תפתור זאת בשאיבה של כ10 קוב חול ובוודאי שלא בהכנסת כלים כבדים לאזור כל כך עדין ולא גדול. עיריית חיפה נסמכת על מסמך ישן שספק אם רלוונטי, לטענת מנהל עמותת השייט, מ2020 אף גורם לא הגיע לחוף בכדי להיוועץ עימם מה באמת צריך לבצע בחוף על מנת לפתור את הבעיה ובאילו אזורים יש לבצע העמקה".

יצויין כל חבר מועצה רשאי להגיש עד שתי שאילתות בכל ישיבה. השואל רשאי להציג, לאחר הקראת התשובה שאלה קצרה נוספת בעל פה שתענה במקום על ידי ראש העירייה או אדם מטעמו. תשובות לשאילות יינתנו בתחילתה של ישיבה מן המניין, השאילתות והתשובות יירשמו בפרוטוקול הישיבה.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם קיימת בך היכולת לקבל את הקהילה הלהט"בית?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי
<


<

<