טירת כרמל: חשש כבד בעיר להידרדרות מערכת החינוך

התמונה החינוכית של משרד החינוך, מציבה את העיר טירת כרמל במקום נמוך לעומת רשויות אחרות במטרופולין חיפה. גם סקר מיוחד של מכון "מדגם" בראשות מנו גבע, בטירת כרמל, העלה תוצאה קשה. יו"ר ועד ההורים הישובי, דניאל בן עשור: "תקציב החינוך לא עולה בהתאם לכמות התלמידים". אחד ההורים: "בורחים ממצוינות לטובת בינוניות"

 

מערכת החינוך בכל רשות מקומית, מהווה חלק מרכזי במשיכה של התושבים לגור בה, מקור לגאווה על הישגים ובוגרים בעלי הישגים בולטים בתחומי החיים.

מערכת החינוך היא עמוד השדרה של החברה וממנה צומחים מנהיגים, מדענים, אנשי רוח, ספורטאים, בעלי עסקים ואנשים שתורמים חזרה לחברה שבה גדלו והתחנכו.


כל רשות מקומית רוצה ואוהבת להתגאות בהישגי מערכת החינוך שלה ברמה המקומית והארצית ונעזרת בה כמוקד משיכה לאוכלוסייה חדשה וחזקה, שהיא בתורה משקיעה בחזרה ברשות המקומית, אם על ידי עסקים חדשים, כספי ארנונה וכדומה. זהו תהליך של הפריה הדדית שבו כל הצדדים המעורבים רק מרוויחים.

 

כל רשות מקומית רוצה ואוהבת להתגאות בהישגי מערכת החינוך שלה. צילום אילוסטרציה

 

העיר טירת כרמל משכה אליה תושבים רבים בשנים האחרונות, בעיקר זוגות צעירים, שמחירי הנדל"ן משכו אותם להעתיק את מרכז חייהם לטירת כרמל, אך עם זאת אין זה אומר שהם מוכנים לוותר על חינוך איכותי.

גם תושביה הוותיקים של העיר, יודעים שבכוחה של מערכת החינוך לשנות את עתידם של ילדי העיר וגם הם אינם מוכנים לקבל מערכת חינוך מקרטעת.

מכון מדגם בראשות מנו גבע, ערך לפני מספר ימים סקר מקיף בטירת כרמל, אשר מנה 401 מתושבי העיר, בני 17 ומעלה, עם טעות דגימה מרבית של 4.4 אחוז.

על פי הסקר, 36 אחוזים "סך הכל שבעי רצון", 37 אחוזים "סך הכל לא שבעי רצון" והנתון המפתיע ביותר הוא של-27 אחוזים מהם, אין כל דעה על מערכת החינוך בעיר.

 

 

סקר חינוך טירת כרמל מכון מדגם של מנו גבע

תוצאות סקר מכון מדגם: 37 אחוזים לא שבעי רצון ממערכת החינוך בטירת כרמל ול-27 אחוזים אין כל דעה

 

על מנת לקבל עוד נקודת מבט על מערכת החינוך בעיר טירת כרמל, נאספו נתונים מהתמונה החינוכית של משרד החינוך לשנת הלימודים תש"פ, 2020 ונעשתה השוואה לעיר נשר.

בטירת כרמל מתגוררים על פי הלמ"ס כ-27 אלף תושבים ובנשר מתגוררים כ-24 אלף תושבים. טירת כרמל מדורגת 5 במדד החברתי כלכלי ונשר מדורגת 7 בסולם הכלכלי חברתי. עם זאת, בטירת כרמל עומד תקציב חינוך לכל ילד, על סכום של כ-24 אלף שקלים ובנשר על כ-21 אלף שקלים.

 

לתעודת בגרות מצטיינת, זכאים רק 1.8 אחוז מתלמידי טירת כרמל לעומת 17.6 אחוז מתלמידי נשר. צילום: פייסבוק

 

על פניו נראה כי מערכת החינוך בטירת כרמל, אמורה היתה להציג הישגים שהם לכל הפחות שווים למערכת החינוך של נשר, אך נתוני משרד החינוך מראים בדיוק ההיפך. כך לדוגמה, אחוז הזכאים לתעודת בגרות עומד בטירת כרמל על 75.4 אחוזים לעומת 93.6 אחוזים בנשר.

לתעודת בגרות מצטיינת, זכאים רק 1.8 אחוז מתלמידי טירת כרמל לעומת 17.6 אחוזים מתלמידי נשר.

אחוז התלמידים עם בגרות חמש יחידות במתמטיקה בטירת כרמל, עומד על 7.8, לעומת 24.1 אחוזים בנשר ואילו אחוז התלמידים זכאים לבגרות עם חמש יחידות באנגלית, עומד על 38.3 אחוזים בטירת כרמל, לעומת 56.1 אחוזים בנשר.

 

קרוונים בתיכון מקיף אריאל, טירת כרמל. צילום פייסבוק

חוזרים לאחור בזמן, קראוונים בתיכון מקיף אריאל, בעיר טירת כרמל. צילום פייסבוק

 

בין תושבי העיר ישנם פעילים חברתיים שמנסים להוביל שינויים גם במערכת החינוך העירונית. אחד מהם הוא דור אדרי שאומר:

"אנחנו צריכים לעשות תכוניות ארוכות טווח, כי אחרת או שנעמוד במקום, או שנלך אחורה. ולעמוד במקום זה כמו ללכת אחורה. אין פה שום התקדמות.

בורחים ממצוינות לטובת הבינוניות, אין חשיבה יוצרת".

 

"בורחים ממצוינות לטובת בינוניות". בית הספר התיכון שיפמן. צילום: עיריית טירת כרמל

 

נופר נבארו, היא מהתושבים החדשים בטירת כרמל ועברה להתגורר בה לפני שלוש שנים בלבד, אך היא יזמה והובילה לפתיחתם של שני גני ילדים מצליחים לפי שיטת החינוך המונטסורי ובשנת הלימודים הבאה תפתח בבית הספר דגניה, גם כיתה א' של החינוך המונטסורי.

"החינוך המונטסורי תורם למיתוג העיר כדי לעשות מהפך חינוכי", אומרת נבארו, "זה היה חלום שלי, שהבן שלי יתחנך באותה מסגרת חינוך שבה אני התחנכתי, זו מסגרת מעצימה ששונה מהנהוג".

כבר היום ישנה דרישה גדולה להירשם לכיתה א' בחינוך המונטסורי שיבצע הלכה למעשה אינטגרציה בין תלמידי השכונות השונות בעיר ובמקביל מעלה את קרנו של בית הספר הוותיק והופך אותו למבוקש יותר.

פעילים חברתיים תושבי העיר, שביקשו שלא להזדהות (פרטיהם שמורים במערכת) יוצאים בטענות נגד מערכת החינוך העירונית ואומרים:

"מערכת החינוך מנוהלת בצורה כושלת. עם זאת גני הילדים טובים, בתי הספר היסודיים סבירים והתיכון זו בעיה קשה". לדבריהם, "יש פה חוסר רצון לטפל באמת בבעיות וזה נוגע לכל התחומים של החינוך. למשל, ידעו שכמות התושבים פה תעלה כבר כמה שנים ובמקום לבנות ולהכין את בתי הספר, הביאו קרוואנים בתור כיתות לימוד".

דניאל בן עשור מכהן כיו"ר ועד הורים ישובי מזה שבע שנים וכיו"ר ועד הורים בתיכון שיפמן כבר תשע שנים ורק מעטים מכירים כמוהו לעומק את מערכת החינוך העירונית.

"התושבים דורשים יותר ובצדק", הוא אומר, "אם אנחנו שואפים להיות בממוצע אז אנחנו במצב טוב, אבל אנחנו שואפים להיות הרבה יותר גבוה מעל הממוצע. כמות התלמידים גדלה בקצב מהיר אבל תקציב החינוך לא עלה בהתאם".

 

"התושבים דורשים יותר ובצדק". בתמונה, דניאל בן עשור. צילום: פרטי

 

בן עשור מפרט את מצבה של מערכת החינוך העירונית שכבר שלוש שנים שתקציב החינוך בעיר לא עולה.

"זה בדיוק מה שמשקף ומנציח את הפערים הקיימים התחום החינוך. קשה לחדש ציוד בבתי הספר והגנים. חידוש חצרות גן ובתי ספר וותיקים. החלפת מזגנים ועוד. שליש מילדי העיר לא יכולים להירשם לצהרונים כי אין מסגרות. אין כ״א. האחריות על הצהרונים הינה של העירייה ולא של המתנ״ס כגוף מפעיל. חייב חשיבה מחודשת על ניהול הצהרונים. אחריות במקום אחד. גיוס כ״א. שיפור תנאים לסייעות. חייב לתת מענה להורים כדי שיצאו לעבודה".

"יש לנו נוער מעולה. רק חלקו הקטן נמצא במסגרת בלתי פורמאלית. כמות הילדים בפועל בפעילויות לא מצדיקה את כמות בע״ת שמקבלים שכר. המתקן שנמצא במרכז הנוער לא ראוי. לא מטופח. לא מזמין. לא אטרקטיבי לבני הנוער. הכנסת פרוייקטים חדשים למערכת החינוך מבורכת תמיד. אבל, לא על חשבון תקציב החינוך הקיים. רוצים להוסיף פרויקט תוסיפו תקציב. בדיוק כמו הגנים המונטוסוריים שעולים פי שלושה מגן רגיל ולא הוסיפו תקציב למערכת החינוך" מציין בן עשור.

לגבי שנת הלימודים הבאה הוא אומר: "כבר היום ישנה צפיפות רבה בכיתות בדגש על התיכונים. בשנה הבאה יהיה צפוף יותר. מחסור בכיתות גם בייסודי וגם בתיכונים. הסידור של כיתות ״פונדקאיות״ (אירוח בבית ספר אחר עד לבנייה) מנציח את הבידול בין ישן לחדש. התמונה החינוכית בשלוש השנים האחרונות מראה עליה וזאת לאחר חמש שנים של ירידה מובהקת.

צריך לשאוף להיות בין המובילים בארץ ולא קצת מעל הממוצע הארצי. חייבים לקיים מחשב מעמיק עם מומחה תחבורה לנושא דרכי הגישה לבתי הספר בעיר. המצב היום מהווה סכנה לבאי בתי הספר", אומר בן עשור ומסכם: "יש לנו מנהלי בתי ספר מעולים, החל מהתיכונים וכלה ביסודיים. תנו להם את המעטפת הנכונה ותנו להם לעבוד".

תגובת עיריית טירת כרמל:
"מערכת החינוך בטירת כרמל מוערכת ע"י משרד החינוך הארצי ולראייה בית ספר אפריים צמח שמועמד לזכייה בפרס חינוך ארצי וכל ידיעה אחרת תלושה מהמציאות ואינה משקפת את המתרחש בפועל. ראש העיר אריה טל ממשיך בדרכו ומשקיע את כל המשאבים על מנת שמערכת החינוך בעיר תהיה מהמובילות בצפון.
בטירת כרמל נבנו בתי ספר חדשים החותרים ואבנר ברזני, בית ספר לאומנויות נבנה בימים אלו ובשלבי תכנון בית ספר מדעי טכנולוגי של חיל האוויר.
עיריית טירת כרמל דאגה לפתרון זמני של קרוונים עד שיסיימו את בניית בתי הספר והכיתות הנוספות, קרוונים ראויים ללימודים, בסביבת לימודים נוחה".

 

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם בעקבות העלאת הריבית במשק תוותרו על רכישת דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות