גולשי "ניוז חיפה קריות" קבעו: שמשון עידו הוא המתאים ביותר לראשות עיריית חיפה

אלפי גולשים הצביעו במהלך השבוע החולף במשאל הגולשים של "ניוז חיפה קריות", עבור המועמד המתאים ביותר לדעתם לעמוד בראשות עיריית חיפה. תגובות המועמדים ופרשנים פוליטיים, בכתבה


 

לו היו הבחירות לראשות עיריית חיפה נערכות היום, היה שמשון עידו (ליכוד) יושב על כיסא ראש העירייה. כך עולה ממשאל גולשים רחב היקף שערך אתר "ניוז חיפה קריות.נט" ושאליו נחשפו והצביעו אלפי גולשים. התוצאות אינן מייצגות מדגם סטטיסטי אלא משאל גולשים חופשי.

אחרי המועמד שמשון עידו, שגרף כאמור את מרבית קולות המצביעים במשאל, בחרו הגולשים במועמד אביהו האן (הירוקים של חיפה).


במקום השלישי על פי הצבעת הגולשים, ראש העירייה המכהנת, עינת קליש רותם. חבר מועצת העיר לשעבר, עו"ד דוד עציוני, נמצא במקום הרביעי.

 

אלפי גולשים נחשפו למשאל ובחרו במועמד המתאים ביותר לדעתם לראשות עיריית חיפה

 

הבחירות לרשויות המקומיות יתקיימו אומנם בשנה הבאה, אך כבר כעת מתכוננים המועמדים ומכינים את השטח.

מסיכום תוצאות המשאל עולה כי המועמד שמשון עידו קיבל 42 אחוז מקולות הגולשים. האן קיבל 26 אחוזים, קליש רותם זכתה ל- 17 אחוז מקולות הגולשים שהשתתפו במשאל ועציוני קיבל 14 אחוז.

 

 

משאל גולשים מועמדי בחירות בחיפה

למי מהמועמדים הייתם מצביעים היום? תוצאות משאל ניוז חיפה קריות"

 

עם פרסום התוצאות מסר שמשון עידו ל"ניוז חיפה קריות":

"אני שמח על כך שפעילותי במסגרת תפקידי כחבר מועצת העיר וכסגן ראש העיר, מוצאת את ביטוייה במשאל. אחוזים אלו מעידים על האמון אותו רכשתי במשך שנות פעילותי למען ולטובת תושבי העיר, מכל קצוות הקשת הפוליטית והם פרי עמל והשקעה של שעות רבות, לסוגיות עליהן נדרשתי לתת מענה".

חיפה נודעה במשך שנים רבות כעיר "אדומה" שבה מצביעים עבור מפלגת העבודה, בעוד עידו עומד בראש סיעת הליכוד במועצת העיר.

"חיפה מזמן לא אדומה", הוא אומר, "אנשים מצביעים לפי ראות עיניהם וכמו שהם חושבים לגבי אותו מועמד", אומר עידו: "ההבנה הפוליטית שלו, היחס לתושבים ואת הפעילות שהוא עושה במסגרת תפקידו. אני כבר מספיק שנים בתפקיד, אני חבר מועצה כבר 13 שנה וגם סגן ראש עיר, כנראה שהפעילות שאני עושה והפתיחות שאני מגלה באו לידי ביטוי במשאל".

 

שמשון עידו. צילום: דורון גולן

שמשון עידו הוא המתאים ביותר לעמוד בראשות עיריית חיפה לפי בחירת גולשי "ניוז חיפה קריות". צילום: דורון גולן

 

עידו הוסיף: "אני שמח שאנשים מגלים התעניינות. לא אשקוט על השמרים. אמשיך לעשות את עבודתי נאמנה כמו שאני עושה אותה כל השנים למען העיר ולמען התושבים כדי שיהיה טוב בעיר הזו. נולדתי בעיר הזו, אני מכיר כל סמטה וכל רחוב. אני יודע בדיוק מה צריך, הוכחתי את זה שנים רבות בפעילותי הפוליטית-מוניציפאלית ואני בטוח שאוכל לעשות את זה אחרי הבחירות כשאהיה ראש עירייה".

 

אביהו האן. צילום: יח"צ

מקום שני על פי בחירת הגולשים. אביהו האן, מועמד לראשות עיריית חיפה. צילום: יח"צ

 

"גם משאל זה ממחיש כי בקרב תושבי העיר ישנה תמיכה רחבה בי ובירוקים של חיפה", מסר אביהו האן, "אלפים רבים מתושבי העיר בוטחים בי ובדרך השקולה והאחראית אותה אני מוביל ומייצג. קליש כשלה בתפקידה והתושבים רוצים לראות מנהיגות אחרת, נקיה ואותנטית שתחזיר את העיר לתושבים, שתקדם את איכות החיים, שתראה בהם שותפים ולא נתינים ושתדע למגר את מפגעי זיהום האוויר בעיר. אמשיך לפעול למען התושבים והסביבה ואתמודד לראשות העיר באוקטובר 2023".

מטעמה של ראש העירייה, עינת קליש-רותם ומטעמו של עו"ד דוד עציוני, לא נמסרה התייחסות.

 

מקום שלישי. ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם. צילום: דוברות עיריית חיפה

 

עו"ד דוד עציוני. צילום: מיכה בריקמן

במקום הרביעי. עו"ד דוד עציוני. צילום: מיכה בריקמן

 

לימור גורביץ' שבמשך שנים הייתה עיתונאית בעיר חיפה וכיום משמשת כיועצת פיתוח עסקי ותקשורת וכיועצת אסטרטגית, אומרת: "משאל אקראי מעניין, מאפשר אולי לראות כיום בחיפה כיוון בשטח ורצון לשינוי של חלק מהתושבים בחיפה. אך עדיין מוקדם להסיק מסקנות סופיות. לצורך הסקת מסקנות עם רמת וודאות גבוהה יותר, יהיה נכון לבצע בהמשך גם סקר מייצג ומקיף של האוכלוסייה הבוגרת בחיפה, עם גיבוש רשימת מועמדים סופית ונושאים שעל סדר היום".

 

לימור גורביץ'. צילום: יהודה סובול

"אפשר לראות כיוון בשטח ורצון לשינוי של חלק מהתושבים, אך עדיין מוקדם להסיק מסקנות". בתמונה, היועצת  האסטרטגית לימור גורביץ'. צילום: יהודה סובול

 

עם זאת, עו"ד ליאור דץ, שבין התמחויותיו גם תחום הפוליטיקה, מפרש את הנתונים ומציין כי המירוץ לראשות העירייה, מתרכז דווקא בראש העירייה המכהנת, עינת קליש רותם ובדוד עציוני.

דץ ייעץ בעבר לעציוני ומעניק כיום ייעוץ משפטי לעידו ולהאן. דץ מעריך כי מבחינה פוליטית לעידו ולהאן יש סיכויים נמוכים מאוד להיבחר לראשות העירייה וכי מבין ארבעת המועמדים, לקלישרותם ולעציוני יש את הסיכוי הגבוה ביותר להיבחר לראשות העירייה, כשהכל לדבריו, תלוי באחוזי ההצבעה ביום הבחירות.

עציוני התמודד בבחירות האחרונות לראשות עיריית חיפה, אך לבסוף חבר עם קלישרותם בתמורה למינוי לסגן ראש עירייה.

השותפות בין השניים עלתה על שרטון ועציוני התפטר מתפקיד סגן ראש העירייה. לפני מספר חודשים הוא גם פרש ממועצת העיר לטובת תפקיד משנה למנכ"ל משרד הבינוי והשיכון.

דץ מעריך שקלישרותם, למרות מצבה הקשה, תגבור על עידו ועל האן ולמעשה המועמד היחיד שיכול לאיים כעת על ראש העירייה, הוא עציוני.

"עציוני הוא בחור צעיר ומוכשר, אבל הוא יבוא עם ניסיון מאוד אדיר בתור משנה למנכ"ל משרד הבינוי והשיכון וגם עם ניסיון מוכר במשרד האוצר וקשרים טובים במשרדי ממשלה, ואני אומר "ירושלים תתעוררו". חיפה בקריסה, צריך להציל את חיפה. חיפה אחרי עידן יונה יהב ואחרי עידן קליש, נמצאת במצב סופני וצריך עזרה אדירה של הממשלה, כדי לא להגיע למצב של פשיטת רגל".

 

עו"ד ליאור דץ. צילום: יח"צ

מעריך שלקליש-רותם ולעציוני יש את הסיכוי הגבוה ביותר להיבחר לתפקיד. בתמונה, עו"ד ליאור דץ. צילום: יח"צ

 

לדבריו של דץ, עציוני יגיע ליום הבחירות עם הניסיון שצבר במשרדי ממשלה וכמי שניהל תקציבים של מיליארדים ועם הקשרים הפוליטיים: "אין לי ספק שבחור צעיר, והיום בעולם ובישראל בוחרים באנשים צעירים, אין לי ספק שעציוני ינצח כאן".

דץ מוסיף כי ההתרחקות של עציוני מהזירה הפוליטית המקומית, שלדבריו מטיחים בה בוץ כולם בכולם, רק באה לטובתו של עציוני.

על פי הפרשנות של דץ, "מוקדם מדי להספיד את קליש", הוא אומר, "בסופו של דבר, השאלה היא מה התמיכה האמיתית שיש באנשים שיבואו להצביע. לכוחות מאורגנים, שיש להם גרעין חזק של תומכים, הם שווים הרבה יותר מכוחם האמיתי בבחירות עצמן. בגלל שהגרעין הקשה יודע לייצר מוטיבציה ויודע להוציא לפועל יותר ממה שהוא שווה באמת בכלל הציבור.

לקליש יש גרעין קשה, ממש כת, גרעין ש"יתאבד" בשבילה והוא יגייס את עצמו ואת כל החברים והדודים והסבתות. יש לה כוח פוליטי שאסור לזלזל בו והוא כוח פוליטי מאורגן ולא בכדי היא שומרת על הברית הזו בקנאות, כי הברית הזו הביאה לה את הניצחון. קוראים לו מיכי אלפר (דגל לתושב). אלפר שווה המון המון כוח. גם כוח אירגוני וגם כוח כלכלי. אלפר יודע להביא תורמים וחיילים שעובדים. השילוב של אלפר והכת של קליש, מגדילים את הכוח שלה כמעט פי שניים".

 

מיכי אלפר. צילום: דורון גולן

דץ: "אלפר יודע להביא תורמים וחיילים שעובדים". בתמונה, מיכי אלפר. צילום: דורון גולן

 

הבחירות לדברי דץ, יוכרעו בסופו של דבר לפי אחוזי הצבעה ביום הבחירות. בבחירות האחרונות ב-2018 הגיעו רק 48.85 אחוז מבעלי זכות הבחירה בחיפה לקלפי.

"ככל שהמצב יהיה יותר רע, ככה אנשים פחות יתעניינו בעיריית חיפה, וזה יוביל לאחוזי הצבעה נמוכים", הוא מפרש: "אנשים באים להצביע אם יש תקווה. הייאוש לא מביא אנשים לקלפי. כשאחוזי ההצבעה ירדו מתחת ל-40 אחוז, קליש מנצחת כי יש גרעין קשה של כת ויש את אלפר".

"רק תקווה מעלה את אחוז המצביעים ולכן הפנים היחידות הרעננות עם תקווה לעתיד זה עציוני. הוא היחיד שיכול להביא חזון, הוא היחיד שיכול להעלות את אחוזי ההצבעה ולכן זה יהיה או קליש או עציוני".

גורמים המעורבים היטב בפוליטיקה בחיפה, מצביעים על כך שבנקודת הזמן הנוכחית, ראש העירייה נמצאת בצרה פוליטית. "אם בבחירות האחרונות ייתה הרגשה של "רק לא יונה", הרי שעכשיו זה כאילו "רק לא קליש". היום היא מסונדלת במועצת העיר ולא יכולה להוציא לפועל את הרעיונות שלה, אבל את הציבור זה לא מעניין, כי הציבור רוצה לראות תוצאות.

למזלה יש לה באמת גרעין קשה של מאמינים שיצביע לה בכל מחיר ויילך אחריה. השאלה רק אם הגרעין הזה יוכל לספק לה את ה"פוש" האחרון כדי להיבחר שוב לראשות העירייה. נכון להיום, קשה לראות אותה בקדנציה שנייה וככל שהבעיות שלה במועצת העיר לא ייפתרו, כך היא תאבד עוד ועוד את אמון הציבור".

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם בעקבות העלאת הריבית במשק תוותרו על רכישת דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי