לקראת הדרבי, ציון מרילי האגדה בראיון מיוחד ומרגש

ציון מרילי, מנהיג וסמל, בראיון מיוחד לקראת הדרבי , מספר על הריגושים האישיים שלו לפני המפגש עם היריבה העירונית , על הכבוד שהשחקנים דאז רחשו לקהל וגם מדגיש שהבעיה במכבי חיפה היא לא המאמן.

סמל ואגדה במדים הירוקים. ציון מרילי (אתר מכבי חיפה, צילום : מימל)

סמל ואגדה במדים הירוקים. ציון מרילי (אתר מכבי חיפה, צילום : מימל)

וותיקי העיר חיפה זוכרים את ימי הדרבי העליזים בשנות השמונים והתשעים, התכונה , האווירה הצבעונית, טירוף של האוהדים שהתהלכו ברחובות העיר וחיכו לפגוש את אליליהם, שחקני הקבוצה , לחבקם, לעודד ,לתמוך ולהתרגש יחד אתם. בימים ההם, השחקנים נהנו להסתובב בין האוהדים, לשאוף את סם הפרגון והאהדה ולהרגיש את המתח. לאורך ההיסטוריה, היריבות בין שני המועדונים תמיד הייתה קיימת כשידם של הירוקים ,לרוב, הייתה על העליונה.  הדרבי הראשון לעונה זו ,שייערך מחר (שני 20:55), הולך להיות לדעת רבים, אחד המשחקים המעניינים ביותר ואם בעבר, מכבי חיפה ידעה שהיא מגיעה לקטוף שלוש נקודות בטוחות , אז זהו , שהפעם זה רחוק מהמציאות. שתי הקבוצות החלו את העונה רע מאוד, שתיהן ממוקמות בחלק התחתון של הטבלה כשרק שלוש נקודות מפרידות ביניהן. הציפיות מהצד הירוק של המטבע ,היו גדולות והתנפצו לכולם בפרצוף. בצד האדום, ציפו ופיללו לעונה קצת שונה, רגועה יותר, להתרחק מהתחתית ולהתבסס באמצע הטבלה, בפועל היא מוצאת את עצמה שוב, לקראת סיום השליש הראשון של העונה מתחת לקו האדום , עם תנודות והתלחשויות על החלפת מאמן. צרות וכאבי ראש בשני צדי המטבע. רצון של שתי הקבוצות לנצח, להוכיח שוב מהו באמת צבעה של העיר חיפה, לגרום לאוהדיה להתהלך לאחר המשחק כטווס ולהצהיר מיהי הקבוצה הטובה בעיר ולא משנה באיזה חלק בטבלה היא נמצאת. ציון מרילי, בן 58, מגנה השמאלי האגדי של מכבי חיפה בשנות השמונים, אחד מעמודי התווך של האליפות הראשונה בעונת 1983/4, שבישל בבעיטת קרן את שער הניצחון שכבש משה סלקטר מול מכבי רמת עמידר והעניק לירוקים אליפות דרמטית, ראשונה מתוך שלוש שלו במדים הירוקים. מחר כמו רבים אחרים מרילי יחזה בדרבי, הפעם כשהוא לא על המגרש ויש לו לא מעט תובנות לגבי העובדה שמכבי בניגוד לימיו מגיעה לדרבי מחר כשאף אחד כבר לא משוכנע ששלוש הנקודות מונחות בכיס.

ציון , מה זה דרבי עבורך ?

"הריגושים הכי גדולים הם לפני דרבי , הצבעוניות, האווירה, דרבי זה דרבי , יש לו את החוקים משלו, לפני משחק כזה, היו לנו פרפרים בבטן, שמתחילים הרבה זמן לפני, כשמנצחים הפרפרים נמשכים ימים נוספים, הרגשה מדהימה ומרוממת את הרוח."

האם לדעתך השחקנים מייחסים חשיבות גדולה יותר לדרבי ?

"אני חושב שהיום במדינה שלנו, הריגושים הם רגעיים, זה לא להיות או לחדול, זה עוד  משחק ליגה , אבל הוא חשוב, כי זה דרבי במיוחד לקהלים וניצחון מרומם את רוחם של השחקנים והאוהדים."

שתף אותנו קצת בזיכרונות שלך מהימים לפני משחק דרבי בתקופתך.

"בימים ההם זה היה אחרת לגמרי, התכונה האווירה בעיר הייתה מטריפה, אז השחקנים גרו והסתובבו ברחובות העיר, כל שחקן היה מגיע משכונה שונה, לכל אחד היה את האוהדים שלו שמזוהים אתו, היינו נתקלים באוהדים, כולם היו מחזקים, תומכים, מעודדים. היום רוב שחקני מכבי חיפה, מתגוררים מחוץ לעיר והם לא חשים את האווירה שלפני. לא היינו יכולים לעבור ברחוב, בתי הקפה היו מלאים, הכל היה סביב הדרבי, כולם היו בטירוף. השחקנים היו נעצרים, נשאלים ,מקבלים את האהבה ונכנסים למתח ולאווירה של המשחק."

כיצד אתה מסביר את התקופה שמכבי חיפה עוברת בשנים האחרונות ?

"קשה לומר על רגל אחת, למכבי חיפה יש  שחקנים מצוינים ברמה הטכנית והאישית, עם פוטנציאל אדיר, שהוכיחו את עצמם בעבר ,שנמצאים ביכולת להביא את הקבוצה לשיאים, אבל בפועל זה לא קורה בגלל הרבה מאוד פרמטרים, דברים שקורים בתוך המועדון, ניהול לא נכון , כולם מאשימים את המאמנים, זה לא נכון, אני חושב שבחירת השחקנים צריכה להיות בראש ובראשונה לפי אישיותו, לפני היכולת המקצועית, דבר שני, בזמני אף שחקן לא היה גר במקום מרוחק, הוא היה חייב לגור בחיפה, היום הכל שונה, שחקן צריך להיבחר לפי הערך מוסף שהוא ייתן למועדון ולקהל. אם שחקן מסיים את האימון ונוסע לת"א, לא אכפת לו מה הקהל, האוהדים חושבים, אם הוא היה גר פה ומקבל את הריקושטים ביום יום , הוא היה מתייחס לזה אחרת."

בחירת השחקנים היא של המאמן, אז איך אתה מסביר את זה ?

"אם השלד הוא נכון וטוב, עם בסיס חזק, אז אפשר לטעות בשחקן אחד או שניים, אבל אם רובו לא טוב, ללא זיקה וכבוד לקהל, זה בעייתי. בתקופתי,  הקהל היה הפרמטר המרכזי עבורנו, גם אז שיחקו בשביל הכסף, אבל הוא נמס באותו הרגע שהחוזה נחתם, עכשיו מתחיל סיפור חדש, יש לך חברים בקבוצה יש קהל, יש מאמן, יש מערכת שאתה צריך להחזיר לה ולא רק כסף. מה השחקן היום נותן למען הכסף שהוא מרוויח ? אני רוצה לראות את השחקנים טורפים את הדשא ולו רק בשביל האוהדים המדהימים. המאמן צריך בסיס חזק של שחקנים שאכפת להם, שיהיה להם לב ושיתנו את המקסימום על המגרש למען הקבוצה והקהל. כשאתה יוצא למגרש, אתה יוצא למלחמה של שעה וחצי."

ניצחון בדרבי יקנה למכבי רצף של שלושה ניצחונות…

"ניצחון שלישי זה הישג שלא היה לה תקופה ארוכה, עם הניצחונות, בא הביטחון , אתה מצליח לעשות דברים של הצליחו בעבר, זה חשוב אבל לא לשכוח שזה דרבי , הפועל חיפה לא יבואו לטייל, גם הם במצב לא פשוט, למרות שהירוקים טובים בכל פרמטר ועמדה במגרש אבל כמו שאמרנו, לדרבי חוקים משלו ולכן צריך להיות זהירים ובעיקר לא שאננים".

מי השחקן לדעתך המאכזב ביותר במכבי חיפה ?

"אני חושב שמכבי חיפה כקבוצה מאכזבת, אף שחקן לא התעלה לרמה גבוהה, כל השחקנים צריכים לתת את הנשמה יחד, להתגבש ולהיות טובים יחד כקבוצה.

בתקופתך היו מחאות אוהדים ומה דעתך על קומץ האוהדים שמוחה כנגד יוסי בניון  ?

"אני לא זוכר שחקן שהתעמת עם הקהל שלו, לקהל יש זכות לגיטימית למחות ולצעוק, אנחנו השחקנים מעולם לא נלחמנו בקהל הוא שלנו, אין מנצחים במלחמה הזו אלא רק מפסידים. יוסי הוא בחור מדהים, שחקן מוכשר, בעל קריירה מדהימה ואני מאחל לכל שחקן כזו הצלחה, יוסי טעה במלחמה הזו מול הקהל , היה צריך להתעלם מזה אני שמח שזה מתחיל לרדת מהכותרות וזה יישכח. שחקן צריך לבוא ולתת מאה אחוז יכולת וללכת הביתה.  העבודה שלו, הוא לעשות כמה שיותר למען הקהל שלו, כי הם באמת הכח שמניע אותם, יש לו דרישות בעיקר בגלל הרף שהציבו להם. זכותו של האוהד לדרוש וליהנות."

אם אתה מאמן היום את מכבי חיפה, מה תאמר להם שנייה לפני שעולים לכר הדשא לפני הדרבי ?

"חמש דק לפני שהשופט שורק, מוציא אותם לראות את הקהל, מכניס אותם חזרה ואומר להם, תשחקו בשביל האוהדים המדהימים האלו. כל השבוע עובדים על טקטיקה וכדורגל, שנייה לפני שזה קורה, מבקש מהם להילחם  ולהעניק שלוש נקודות בעיקר למענם."

לדעתך, יוסי בניון צריך לפתוח בהרכב ?

"אם הוא כשיר , אז הוא צריך לשחק, אני חושב שאחרי השער שלו , הוא קיבל הרבה ביטחון מצד שני הוא לא יכול לשחק תשעים דקות, אני הייתי מדבר עם יוסי ואומר לו מראש שהוא ייכנס כמחליף רעב, רענן בדקה ה 50, 60 ונותן את המקסימום".

אז ידה של איזו קבוצה תהיה על העליונה בסיום המשחק ?

מכבי חיפה צריכה וחייבת לנצח ואני מאמין שגם תעשה את זה, לא נראה לי שיכולה להיות הפתעה , רק מכבי חיפה יכולה להפתיע את עצמה."

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בספורט