X

הפרת זכויות יוצרים: התמודד בבחירות המקומיות וישלם פיצויים ליוצר מתי כספי

מתמודדים בבחירות? היזהרו מהפרת זכויות יוצרים. בית המשפט בחיפה פסק פיצויים לטובת הזמר והיוצר מתי כספי, לאחר שמתמודד בבחירות המקומיות השתמש בלחן שלו

 

מערכות הבחירות המקומיות גורמת למועמדים לצאת במסעות פרסום ויח"צ וחלק ניכר מהחומרים מופץ בפלטפורמות החברתיות השונות.


בית המשפט המחוזי בחיפה, פסק לטובתו של היוצר מתי כספי לאחר שהתברר כי מתמודד לראשות עירייה הפר את זכויות היוצרים שלו.


התביעה של כספי הוגשה נגד אליהו נובוסלסקי, שהתמודד ב-2018 לראשות עיריית אריאל והפיק לעצמו שני סרטוני בחירות, תוך שימוש בלחן של השיר "אליעזר בן יהודה".

בכתב התביעה, טען כספי כי הנתבע הפיק שני סרטוני תעמולה תוך שימוש בשיר ובלחן, כשמילות השיר שונו למילות שבח והלל לנתבע. הסרטון הראשון הוצג בדף הפייסבוק של הנתבע ושודר באחת מתוכניות הטלוויזיה והסרטון השני הועלה אף הוא לדף הפייסבוק של הנתבע.

 

השתמש בלחן של היוצר מתי כספי וישלם פיצויים. בתמונה, כספי. צילום: פייסבוק, העמוד הרשמי

 

נובוסלסקי השתמש בשיר "אליעזר בן יהודה" שהלחין כספי למילותיו של ירון לונדון ופרסם את השיר ללא אישורם של השניים.

התברר כי בין הנתבע לבין ירון לונדון, שכתב את מילות השיר, נחתם הסכם פשרה שלפיו הנתבע ישלם ללונדון 7,000 שקל בגין הפרת הזכויות.

בסרטון הראשון, שאורכו דקה ו-15 שניות, מופיעות תמונות של הנתבע בקמפיין הבחירות שלו, ותמונות מטיולים ואירועים חברתיים מקומיים. לאורך כל הסרטון מושמע ברקע לחן השיר כשמילותיו המקוריות הוחלפו במסרים תעמולתיים. הסרטון השני הוא גרסה של הסרטון הראשון, מופיעות בו תמונות נוספות של הנתבע וגם הוא הועלה לעמוד הפייסבוק של הנתבע.

להגנתו טען נובוסלסקי, שהזכויות בלחן הן של המדינה שכן כספי יצר את הלחן בהיותו חייל בלהקת פיקוד דרום. הנתבע הוסיף שאין לו קשר לסרטון הראשון, אותו יצרו אחרים, וכי בסרטון השני השימוש בלחן קצר ומדובר ב"שימוש הוגן" לפי החוק.

השופטת אורית וינשטיין מבית המשפט המחוזי בחיפה קבעה שכספי הוא הבעלים בזכות היוצרים בלחן המוגן. היא ציינה שאיש מהעדים שהביא הנתבע לא היה יכול לשפוך אור על המועד המדויק שבו הסתיים הליך היצירה של הלחן, ואין סיבה שלא לתת אמון בגרסתו התובע בעניין מועד סיום הלחנת השיר. כמו כן, הנתבע לא הוכיח שהלחנת השיר הייתה תוך כדי ועקב שירותו הצבאי של התובע.

עוד קבעה השופטת כי הסרטון הראשון נוצא ביוזמתו או באישורו של הנתבע וכי השימוש בלחן, שנעשה על ידי הנתבע בסרטון הראשון ובסרטון השני, הוא שימוש פוליטי מובהק ולא מדובר ב"שימוש הוגן" שחוסה תחת הגנות חוק זכויות יוצרים.

"במקרה הנדון, יש לתת משקל משמעותי לעובדה כי הנתבע נטל את הלחן המוגן, שהוא אחד הלחנים הידועים, המוכרים והאהובים במדינת ישראל, שהינו במלוא מובן המילה נכס צאן ברזל במזיקה הישראלית במשך למעלה מ- 50 שנה, המזוהה ומוכר עם מוזיקה עברית שורשית ואיכותית – והשתמש בו לצרכיו הפוליטיים, ללא רשות התובע" כתבה השופטת בפסק הדין.

עוד היא ציינה הוסיפה שהנתבע פגע בזכותו המוסרית של כספי ביצירה, בכך שלא נתן לו קרדיט, פגע בשמו הטוב ואף כפה עליו, ללא הסכמתו, שייכות פוליטית שמנוגדת לדעותיו. גם העובדה שהקליפ הופק באיכות וביצוע ירודים, עשויה להיחשב כפעולה הפוגעת במוניטין של התובע כמלחין.

"לא למותר לומר, כי הקלות שבה מופרות, חדשות לבקרים, זכויותיהם של יוצרים מוסיקליים – לרבות הזכות המוסרית – מחייבת כי ידו של בית המשפט תהיה קפוצה במתן היתרים לשימושים המפרים זכויות אלו. על כן, טענות של סבירות שימוש או הוגנות השימוש צריכות להיבחן בקפידה, שאם לא כן נמצא עצמנו חוטאים למטרתו העיקרית של החוק בדבר שמירה על קניין היוצרים וקידום היצירה". ציינה השופטת בפסק הדין.

בית המשפט פסק כי נובוסלסקי יפצה את כספי ב-130 אלף שקלים בתוספת הוצאות בסך 2,000 שקל ושכ"ט עו"ד של 40 אלף שקלים.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות