העירייה מדווחת על ירידה בנוכחות חזירי בר בחיפה

לאחר שורה של צעדים בהם נקטה העירייה בשיתוף רשות הטבע והגנים, נמסר במסיבת עיתונאים משותפת כי נרשמה ירידה בהגעת חזירי בר לשכונות חיפה

 

שכונת נווה שאנן בחיפה היא השכונה שבה יש הרבה הכי דיווחים על תצפיות של חזירי בר. כך עולה מדו"ח שפורסם היום (שני) על ידי העירייה. אחרי נווה שאנן מגיעות השכונות הדר, אחוזה ומרכז הכרמל.

הדוח הוכן על ידי עיריית חיפה ורשות הטבע והגנים במסגרת המאבק של העירייה לצמצום הגעתם של חזירי הבר לשכונות העיר.

 

חזירי בר במרכז הכרמל. צילום רשת חברתית, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

 

מחודש יוני 2021 ועד ינואר 2022 התקבלו במוקד העירייה 3586 דיווחים על חזירי בר. פרישת הדיווחים מלמדת על ממוצע חודשי של כ-450 תצפיות בחודש, כאשר מחודשי הקיץ עד לראשית הסתיו נצפתה ירידה, בעוד שבשלהי הסתיו וראשית החורף תועדה עליה בדיווחים.

עוד עולה מהדוח כי מבחינת המגמות, בעוד שבמרבית השכונות הייתה התייצבות או ירידה בכמות הדיווחים, בשכונת נווה שאנן חלה עליה חדה בדיווחים מחודשי הקיץ והסתיו (יוני-אוקטובר) לראשית החורף (נובמבר-ינואר) של פי ~ 5.4 בכמות הדיווחים החודשיים הממוצעת (24 ו-105 בהתאמה).

 

חזירי בר אוכלים שאריות מזון. צילום: דוברות עיריית חיפה

חזירי בר אוכלים שאריות מזון בחיפה. צילום: דוברות עיריית חיפה

 

במסיבת עיתונאים שערכה היום בצהריים (שני) העירייה, בשיתוף רשות הטבע והגנים, פורטו הפעולות הננקטות לצמצום תופעת חזירי הבר בעיר. בישיבה השתתפו ראש מנהל התפעול בעירייה אוהד דורפמן, אקולוג מחוז צפון של רשות הטבע והגנים ד"ר עמית דולב, אקולוגית העירייה יעל אולק ורכז פעילות העירייה בנושא חזירי הבר, ערן מיכאל.

מניעת מקורות מזון, הוספת פינוי ערב של אשפה בשכונות, בגנים הציבוריים ובפארקים, הביאו לירידה בתצפיות של חזירי בר אמר מיכאל, ועקב כך זוהתה ירידה בנוכחות החזירים. אקולוגית העירייה, יעל אולק, ציינה כי צימצום מקורות המזון מקטין את הילודה של חזירי בר וישנם מקומות בהם נצפתה ירידה של פי עשרים בנוכחות חזירי בר.

 

קנסות למשאירי אוכל שמושך חזירי בר. צילום: אגף האכיפה

קנסות למשאירי שאריות מזון, דבר המושך את חזירי הבר להגיע אל השכונות. צילום: אגף האכיפה עיריית חיפה 

 

אקולוג מחוז צפון ברט"ג, ד"ר עמית דולב, סיפר על הפעולות שננקטות במשותף עם העירייה כמו שלילת מזון, מיפוי מרחבי של העיר וחסימת נתיבי הכניסה לשכונות הדרום מערביות. משדרי ג'י-פי-אס שהתוקנו על חזירי בר הראו כי במקומות שבהם הייתה גדר שלמה, נמנעה כניסת חזירי בר לשכונות ואילו במקומות שבהם לא הושלמה התקנת הגדר הצליחו החזירים להיכנס לשכונות בחיפוש אחר מקורות מזון.

 

גידור נגד חזירים. צילום: ענת סלומון דוברות עיריית חיפה

גידור השכונות מסייע למניעת כניסת חזירי בר מהיערות. צילום: ענת סלומון דוברות עיריית חיפה

 

לדברי דולב, ישנן שכונות פנימיות בחיפה שאי אפשר לחסום אותן מכיוון שהן מוקפות בשכונות אחרות וחזירי הבר הצליחו למצוא את דרכם לתוך אותן שכונות פנימיות. לדבריו, חזירים יכולים להיות מאיימים ואף כוחניים במידה וחסר להם אוכל והוא כינה אותם "חזירים סוררים" שיש לטפל בהם באופן פרטני.

דולב אמר כי בחזירי בר אשר מסכנים את הציבור יש להרדים, אך עד כה לא היה מצב כזה והשאיפה היא גם לא להגיע למצב כזה. הוא הוסיף כי דילול חזירי בר באמצעות ירי בהיקפים גדולים הוכח כלא יעיל ואינו מקטין את אוכלוסיית החזירים.. במצב כזה, לדברי דולב, נקבות החזיר ממליטות בגיל צעיר יותר ואוכלוסיית החזירים דווקא גדלה. נכון להיום, על פי הנתונים שבידי העירייה, מונה אוכלוסיית החזירים 400-500 פרטים.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחיפה