השלום חיפה: שוטרת שגנבה את ירושתה של קשישה ערירית – לשנתיים וחצי מאסר

השוטרת מירה כרסנטי, שעבדה בתביעות תעבורה בחיפה, הורשעה כי ניצלה את גישתה למערכת המחשוב המשטרתית, איתרה פרטים של קשישה שנפטרה וזייפה ביחד עם אחיה, ד"ר דניאל כרסנטי, את הצוואה של המנוחה
 

השופט זאיד פלאח מבית משפט השלום בחיפה, גזר היום (שלישי) על השוטרת לשעבר מירה כרסנטי, שנתיים וחצי שנות מאסר, מאסר על תנאי, קנס ופיצויים למתלוננים, לאחר שהורשעה כי זייפה את צוואתה של קשישה ערירית וגנבה ביחד עם אחיה, את דירתה ואת רכושה של הקשישה.

מהכרעת הדין עולה, כי כרסנטי, שעבדה בתביעות התעבורה המשטרתית בחיפה, ניצלה את גישתה למערכת המחשוב של משטרת ישראל, איתרה פרטים של אישה שנפטרה, בדקה שאין לה קרובי משפחה מדרגה ראשונה, שעשויים לתבוע את ירושתה ופעלה יחד עם אחיה, ד״ר דניאל כרסנטי, לזיוף צוואה ולקבלה במרמה של כספי הקשישה ודירתה.


 

שנתיים וחצי מאסר לשוטרת לשעבר שגנבה את ירושתה של קשישה. היכל המשפט בחיפה. צילום ארכיון

 

עוד עולה מהכרעת הדין כי הנאשמת הגישה לרשם לענייני ירושה בחיפה, בקשה לצו קיום צוואה, שכאמור זייפה יחד עם אחיה, לפיה המנוחה מודיעה על רצונה להוריש לנאשמים את כל רכושה, הכולל דירת מגורים, תכולתה, וכל הכספים אשר בחשבונות הבנק שלה, בקופות גמל, ביטוחי מנהלים, ביטוחי חיים, קרנות השתלמות וקרנות פנסיה.

השוטרת הציגה מצג כוזב כי המנוחה היא חברה טובה של אמה ז"ל, ושהנאשמים טיפלו במנוחה לאורך השנים ועל כן מעוניינת המנוחה להוריש להם את רכושה.

בעקבות צו קיום הצוואה, העבירו הנאשמים את דירתה של המנוחה על שמם בטאבו, ובמקביל פנו לבנק בו נוהל חשבונה של המנוחה וביקשו כי הכספים המופקדים בחשבון יועברו לרשותם.

במקרה אחר, עשתה השוטרת שימוש פרטי במערכת המחשוב המשטרתית על מנת לאתר בעלים של הרכב שטענה כי פגע ברכבה הפרטי ובשיחה עם קרוב משפחתו הזדהתה כתובעת בתביעות תעבורה.

מהכרעת הדין עולה כי הנאשם, ד״ר דניאל כרסנטי, סייע לנאשמת להתקבל לעבודה כמרצה במכללה, זאת על סמך קורות חיים ופרטים כוזבים.

בנוסף, לאחר תחילת עבודתה במכללה, על סמך המסמכים הכוזבים שהציג הנאשם, הצהירה הנאשמת בכזב למס הכנסה כי פרט להכנסתה מהמכללה, אין לה הכנסות אחרות, זאת על אף שבאותה עת שירתה במשטרת ישראל, תמורת משכורת.

השופט ד"ר זאיד פלאח קבע היום בין היתר בגזר דינו: "…לא שוכנעתי שכליאתה של הנאשמת עלולה להוביל לקיצור חייה, ואף לא לסיכון חייה, ולא שוכנעתי שיש במצבו הרפואי של בנה, כדי להפוך את "הקערה העונשית" על פיה, ולהפוך מאסר בפועל ממושך למאסר מותנה, ואף לא למאסר שירוצה בעבודות שירות.

מדים של שוטר אינם נותנים לאלה הלובשים אותם זכויות יתר, אלא הם מטילים עליהם חובות רבות, בהיותם עובדים למען הציבור, ומכאן–פגיעה באימון הציבור במשטרה עלול להוביל לתוהו ובוהו, בו מערכות השלטון, כולל בתי המשפט, לא יוכלו לפעול כנדרש.

גוף אוכף חוק, כגון משטרת ישראל, שם לנגד עיניו ערכים של יושר, אמת, צדק ושמירת החוק, כאבני יסוד, ופגיעה בהם עלולה להוביל את הציבור לחשוב, שאמות המידה השלטוניות פגועות, ושמותר לציבור לפעול באמות מידה קלוקלות.

הכיצד ייתן אדם את מבטחו במשטרה, אם יאמין, שמתוך המשטרה ישנם אנשים המועלים באימון המשטרה בהם, ומועלים באימון הציבור במשטרה. במעשיה, הפכה הנאשמת משוטרת שומרת חוק, לעבריינית מפרת חוק, ומעשיה פגעו לא רק באימון הציבור במשטרה, אלא גם באימון של חבריה השוטרים בגוף עליו הם נמנים, על כן, רק ענישה מכאיבה, הכוללת מאסר בפועל, תבהיר באופן חד משמעי, שלא רק שמעשי הנאשמת אסורים, אלא שמדובר במעשים שאינם מאפיינים גוף משטרתי, וכי מדובר בשוטרת אחת, שעברה באופן בוטה על החוק".

עוד ציין השופט כי "בניית אימון הציבור במערכות הציבוריות, הוא תולדה של עשייה נאמנה ומקצועית, משך שנים רבות, וע"י גורמים שונים ומגוונים, ואילו הריסת אימון זה יכולה להתבצע בבת אחת, ע"י אדם אחד, שמעל באימון זה, וכך גרמו מעשיה של הנאשמת –כל אדם אמור להתנהג באופן שאינו מפר חוק, תוך שמירה על כללים ונורמות חברתיות, וכאשר מדובר בשוטר במשטרת ישראל –הציפייה ממנו, לשמור על הכללים והנורמות, היא כפל כפליים מאדם מן הישוב. מעשיה של הנאשמת הם מעשי מרמה חמורים, שפגעו קשות באימון הציבור בגוף "שומרי החוק", ועל הנאשמת לדעת, שמעשיה הם בלתי נסלחים, וכי על אף כל נסיבותיה האישיות, אליהם התייחסתי בהרחבה לעיל, העונש היחיד הוא מאסר בפועל".

יצויין כי לאחר מתן הכרעת הדין ובטרם דיון הטיעונים לעונש, נמלט הנאשם מהארץ.

התיק נוהל על ידי עו"ד רונן יצחק ונחקר על ידי צוות חוף במחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים.

מהמחלקה לחקירות שוטרים נמסר בעקבות גזר הדין:

"יש בהחלטת בית המשפט, גם אם לאחר מות המנוחה, משום עשיית צדק עם המנוחה ועם עיזבונה, וכמובן תיקון עבור הציבור בכללותו בשים לב לערכים החברתיים המוגנים שנפגעו ובראשם האיסור על זיוף ומרמה והציווי 'לא תעשוק רעך ולא תגזול'.

מדובר במעשה מרמה מתוחכם של זיוף צוואה של קשישה ערירית, אשר הניב לנאשמים דירה וסכום כסף נכבד ביותר. חקירה נחושה ומקצועית של מח"ש, חשפה את מעשיהם ולא רק בנוגע לזיוף הצוואה אלא אף בשני אישומים נוספים, באירועים אחרים. העונש אשר הוטל על הנאשמת מהווה מסר לפיו מעשי מרמה ועושק דינם מאסר משמעותי מאחורי סורג ובריח".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש להתיר לנשים לבצע הפלות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט