X

גאווה מקומית: קצינות וקצינים חדשים הצטרפו למערך ההגנה האווירית

בין מסיימי הקורס גם סג"ם אנאל מקריית אתא וסג"ם אביחי מנשר. מפקד חיל האוויר: "ההגנה היא חלק מכל תוכנית פעולה"

 

21 קצינות וקצינים חדשים הצטרפו למערך ההגנה האווירית. טקס סיום הכשרתם,  שנמשכה 15 שבועות, התקיים בבית הספר להגנה אווירית. לבוגרי הקורס הוענקו דרגת סגן-משנה וסיכת ה"עטלף" הייחודית לקציני המערך.


מערך ההגנה האווירית, הינו מערך מבצעי שתפקידו להגן על העורף הישראלי למול איומי ירי שונים ולאפשר את המשך תפקודו של צה"ל בשגרה ובחירום.


צוערי ההשלמה הוכשרו במגמות לפי ארבע מערכות הנשק במערך: כיפת ברזל, קלע דוד, חץ ויהלום. במהלך ההשלמה הם למדו והתמחו בתהליך היירוט והתנסו בפריסת סוללות המערך בתרחישים שונים.

טקס סיום הקורס נערך במעמד מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, מפקד מערך ההגנה האווירית, תת-אלוף גלעד בירן, מפקד בית הספר להגנה אווירית, אלוף-משנה קובי רגב ומפקדים נוספים.

 

סג"ם אנאל. צילום: דו"צ

סג"ם אנאל מקריית אתא. צילום: דו"צ

 

בין מסיימי הקורס נמצאת תושבת קריית אתא, סג"ם אנאל. שני הוריה של סג"ם אנאל בעלי אחוזי נכות ומרותקים לכיסא הגלגלים. מעבר לכך, אנאל למדה באולפנה ועקב כך לא הייתה מחויבת בשירות צבאי. אך למרות זאת, היא בחרה לא ללכת בדרך הרגילה, ובעקבות הדחיפה של הוריה ואחיה הבינה עד כמה התרומה למדינה היא משמעותית, במיוחד במסלול הלוחמה, לכן החליטה לוותר על התנאים שהוצעו לה מראש ולצאת למסלול הלוחמה ולקצונה בפרט.

"ההורים שלי מהווים דוגמה עבורי", אומרת אנאל: "והם גם חלק גדול ממה שהוביל אותי להגיע לאיפה שאני היום. יש למערך שלנו חשיבות ענקית וסיפוק שאי אפשר לקבל במקום אחר. אני רוצה להיות קצינה משמעותית לחיילים שלי, להעביר אותם תהליך ולתת את כל כולי במבצע או במערכה הבאה". אנאל, המנהלת אורח חיים דתי, היא הצעירה מבין אחיה. בזמנה הפנוי היא אוהבת לרכב על סוסים ולבלות עם המשפחה והחברים. במהלך נעוריה לקחה חלק בשתי תנועות נוער, המש"צים ו"בני עקיבא" וטרם גיוסה לצה"ל הייתה במכינה קדם צבאית בדרום.

אנאל התגייסה באוגוסט 2020 ולאחר טירונות והכשרה בביסל"א, שובצה במערכת הנשק "כיפת ברזל, בגדוד 947, שם הייתה ארבעה חודשים שלאחריהם יצאה לקורס מפקדים ומשם לבה"ד 1. אנאל מספרת כי התקופה בסוללה גרמה לה לרצות לצאת לקצונה "המבצעיות שחוויתי בסוללה, תחושת השליחות והמשמעות האדירה שהייתה לנו גרמה לי לרצות להמשיך ולתרום למערך".

אנאל משתפת על המשמעות של התפקיד בעיניה, "להיות לוחמת הגנ"א זה להיות מקצועית בראש ובראשונה, תמיד להיות דרוכה וערוכה. לוחמי ההגנה האווירית הם הרבה מעבר ללחיצת כפתור, מאחורי כל מערכת יש המון אנשים שגורמים לה לעבוד ולתפקד כמו שצריך". היא מסכמת. עם סיום הקורס, תשרת אנאל כקצינה במערכת הנשק "כיפת ברזל".

 

מצטרפים למערך ההגנה האווירית. צילום: דו"צ

מצטרפים למערך ההגנה האווירית. צילום: דו"צ

 

גם סג"ם אביחי (20) מנשר, בין מסיימי הקורס. אביחי, בן 20, הוא האמצעי מבין אחיו. בזמנו הפנוי, אוהב לעשות ספורט ולעסוק בעולם הטכנולוגיה והצילום. אביחי למד בתיכון בחיפה והרחיב את לימודיו במגמות ביולוגיה רפואית, תקשורת וצילום ובשעות הפנאי לקח חלק בתנועת הנוער "הצופים". סג"ם אביחי התגייס באוגוסט 2020 ולאחר טירונות והכשרה בביסל"א, שובץ למערכת הנשק "כיפת ברזל", לגדוד 137. לאחר תקופה בה שירת בגדוד יצא לקורס מפקדים ומשם היישר לבה"ד 1.

אביחי מספר על המשמעות של להיות לוחם הגנ"א כתושב הצפון. "אני זוכר מה היה פה בזמן מלחמת לבנון השנייה, נפלו המון טילים בצפון והנזק היה גדול. שמעתי על המערך ואני אסיר תודה על כך. אין לדעתי מערך משמעותי ומגן כמו ההגנה האווירית. מבצע "שומר החומות" הראה לי כמה אנחנו מגנים על תושבי מדינת ישראל". עם סיום הקורס ישרת סג"ם אביחי כקצין במערכת הנשק "כיפת הברזל".

 

סג"ם אביחי מנשר. צילום: דו"צ

 

מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין:

״ההגנה היום היא תנאי להצלחה, ההגנה – היא חלק מכל תוכנית פעולה, היא מרכיב בכל מבצע. מערך ההגנה האווירית שלנו הוא המנוסה ביותר בעולם, והוא המאותגר ביותר. האחריות שלנו להגן היא רציפה, 24/7, והיא ממגוון זירות וממגוון איומים. ועתה, אתם מצטרפים לנבחרת המפקדים המובילה את משימת ההגנה על העם ועל הארץ, ואתם תהיו אלו שיקבלו את ההחלטה, שיהיו מופקדים על הכשירות, הכוננות והזמינות".

מפקד מערך ההגנה האווירית, תת-אלוף גלעד בירן:

״בתקופה בה האיומים מהאוויר על ישראל מתעצמים, וחשיבותה של ההגנה האווירית לביטחון הלאומי הולכת וגדלה, ניתנות בידכם הזכות והחובה להנהיג לוחמים למשימת הגנת שמיה של המולדת. כקציני הגנה אווירית, תידרשו להוות את עמוד הענן שלפני המחנה ולעמוד כצוק איתן בפני אתגרים גדולים, על מנת לשמור על חומותיה של ישראל מפני מבקשי רעתה״.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות